Ўзбекистон Президенти Венгрия Бош вазирини қабул қилди
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 15 октябрь куни Туркий кенгашнинг Бокудаги саммити доирасида Венгрия Бош вазири Виктор Орбанни қабул қилди.
Учрашув аввалида Венгрия ҳукумати раҳбари Президентимизни Ўзбекистоннинг кенгашга қўшилгани билан самимий табриклади. Ушбу ташкилот доирасида ҳамкорликни ривожлантириш мамлакатларимиз ўртасидаги кўп қиррали шерикликни мустаҳкамлашга хизмат қилишига ишонч билдирилди.
Суҳбат чоғида савдо-иқтисодий, инвестициявий, молиявий ва маданий-гуманитар соҳалардаги шериклик истиқболлари кўриб чиқилди.
Амалий ҳамкорликка оид, аввало қишлоқ хўжалиги, чорвачилик, саноат, фармацевтика, туризм ва бошқа йўналишлардаги лойиҳаларни илгари суришда икки томонлама Ҳукуматлараро комиссиясининг учрашувларини мунтазам ташкил этиш муҳимлиги қайд этилди.
Халқаро аҳамиятга молик, жумладан Ўзбекистон-ЕИ йўналишидаги шерикликнинг долзарб масалалари ҳам кўриб чиқилди.

Президент Узбекистана принял Премьер-министра Венгрии
В рамках программы мероприятий саммита Тюркского совета в городе Баку 15 октября Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев принял Премьер-министра Венгрии Виктора Орбана.
Глава венгерского правительства искренне поздравил лидера нашей страны в связи с присоединением Узбекистана к Совету. Выражена уверенность, что развитие сотрудничества в рамках этой организации послужит углублению многопланового партнерства между двумя государствами.
В ходе беседы рассмотрены перспективы взаимодействия в торгово-экономической, инвестиционной, финансовой и культурно-гуманитарной сферах.
Подчеркнута важность регулярных встреч совместной Межправительственной комиссии для продвижения проектов практического сотрудничества, прежде всего в сельском хозяйстве, животноводстве, промышленности, фармацевтике, туризме и других направлениях.
Рассмотрены также актуальные вопросы международной повестки, включая партнерства в формате Узбекистан - ЕС.