Ўзбекистон Президенти Венгрия Бош вазирини қабул қилди
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 15 октябрь куни Туркий кенгашнинг Бокудаги саммити доирасида Венгрия Бош вазири Виктор Орбанни қабул қилди.
Учрашув аввалида Венгрия ҳукумати раҳбари Президентимизни Ўзбекистоннинг кенгашга қўшилгани билан самимий табриклади. Ушбу ташкилот доирасида ҳамкорликни ривожлантириш мамлакатларимиз ўртасидаги кўп қиррали шерикликни мустаҳкамлашга хизмат қилишига ишонч билдирилди.
Суҳбат чоғида савдо-иқтисодий, инвестициявий, молиявий ва маданий-гуманитар соҳалардаги шериклик истиқболлари кўриб чиқилди.
Амалий ҳамкорликка оид, аввало қишлоқ хўжалиги, чорвачилик, саноат, фармацевтика, туризм ва бошқа йўналишлардаги лойиҳаларни илгари суришда икки томонлама Ҳукуматлараро комиссиясининг учрашувларини мунтазам ташкил этиш муҳимлиги қайд этилди.
Халқаро аҳамиятга молик, жумладан Ўзбекистон-ЕИ йўналишидаги шерикликнинг долзарб масалалари ҳам кўриб чиқилди.

President of Uzbekistan receives the Prime Minister of Hungary
On October 15, the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev received the Prime Minister of Hungary Viktor Orban, in Baku.
Head of the Hungarian government sincerely congratulated the leader of Uzbekistan on the accession of the country to the Council. Confidence was expressed that the development of cooperation within the framework of this organization would serve to deepen the multifaceted partnership between the two countries.
Prospects of interaction in trade, economic, investment, financial and cultural-humanitarian spheres were considered at the meeting.
The importance of regular meetings of the joint Intergovernmental Commission for promoting practical cooperation projects, primarily in agriculture, livestock, industry, pharmaceuticals, tourism and other areas, was emphasized.
Current issues of the international agenda, including partnership in Uzbekistan – EU format, were also considered.