"Микро-, кичик ва ўрта бизнес корхоналарини молиялаштириш" дастури ишга туширилмоқда
Ўзбекистон Республикаси Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлиги KfW тараққиет банки вакиллиги асосида Германия федерал ҳукумати билан ҳамкорликда 2020 йилнинг иккинчи ярмида молия бозори «Микро-, кичик ва ўрта бизнес корхоналарини молиялаштириш» дастурини бошлашни режалаштирмоқда.
Дастурнинг асосий мақсади - Ўзбекистон Республикасида кичик ва ўрта бизнес корхоналарини ўрта ва узоқ муддатларга молиялаштиришнинг барқарор ўсишини таъминлашдан иборат. Шунингдек, дастур ўз олдига иштирокчи молия институтларининг ваколатини оширишни қўллаб-қувватлашни, корхоналарнинг бозорга интеграциялашувини кучайтиришни ҳамда қўшимча қиймат яратиш занжирини мустахкамлашни мақсад қилиб қўйган.
Дастур доирасида дастурда белгиланган меъзонларга жавоб берадиган ва танловдан ўтган ҳамкор молия ташкилотларига (ҲМТ) кредит линияси ажратиш ҳамда техник кўмак кўрсатиш кўзда тутилган.
Хозирда, KfW кўрсатмасига асосан Frankfurt School of Finance & Management консалтинг компанияси томонидан дастурни ишлаб чиқиш ва салоҳиятли иштирокчи ҳамкор ташкилотларни белгилаб олиш мақсадида дастлабки тадқиқот ишлари олиб борилмокда.
KfW ҳамда Ўзбекистон Республикаси Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлиги ҳамкорлик қилишдан мамнунлигини билдиради.
Дастурда иштирок этишни хохловчи молия институтлари Консултантга uzb_program@fs.de электрон манзили орқали мурожаат этиши мумкинлигини маълум қиламиз.

Запускается программа «Финансирование микро-, малых и средних предприятий»
Министерство инвестиций и внешней торговли совместно с германским федеральным правительством, представленным банком развития KfW, планирует запуск программы финансового сектора «Финансирование микро-, малых и средних предприятий (ММСП)» во второй половине 2020 года.
Главной целью программы является устойчивый рост среднесрочного и долгосрочного финансирования малых и средних предприятий Республики Узбекистан. Кроме того, программа имеет своей целью поддержку в наращивании компетенций участвующих финансовых учреждений, усилению рыночной интеграции предприятий и укреплению цепочек создания стоимости.
Программа финансового сектора предусматривает компоненты кредитной линии и технической поддержки партнерским финансовым учреждениям (ПФУ), прошедшим отбор в соответствии с критериями программы.
На данный момент по поручению KfW консультантом Frankfurt School of Finance & Management проводится предварительное исследование с целью разработки программы и определения потенциальных партнерских учреждений-участников программы.
Финасовые институты, заинтересованные в участии в программе, могут обратиться к Консультанту по электронной почте по адресу uzb_program@fs.de