"Микро-, кичик ва ўрта бизнес корхоналарини молиялаштириш" дастури ишга туширилмоқда
Ўзбекистон Республикаси Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлиги KfW тараққиет банки вакиллиги асосида Германия федерал ҳукумати билан ҳамкорликда 2020 йилнинг иккинчи ярмида молия бозори «Микро-, кичик ва ўрта бизнес корхоналарини молиялаштириш» дастурини бошлашни режалаштирмоқда.
Дастурнинг асосий мақсади - Ўзбекистон Республикасида кичик ва ўрта бизнес корхоналарини ўрта ва узоқ муддатларга молиялаштиришнинг барқарор ўсишини таъминлашдан иборат. Шунингдек, дастур ўз олдига иштирокчи молия институтларининг ваколатини оширишни қўллаб-қувватлашни, корхоналарнинг бозорга интеграциялашувини кучайтиришни ҳамда қўшимча қиймат яратиш занжирини мустахкамлашни мақсад қилиб қўйган.
Дастур доирасида дастурда белгиланган меъзонларга жавоб берадиган ва танловдан ўтган ҳамкор молия ташкилотларига (ҲМТ) кредит линияси ажратиш ҳамда техник кўмак кўрсатиш кўзда тутилган.
Хозирда, KfW кўрсатмасига асосан Frankfurt School of Finance & Management консалтинг компанияси томонидан дастурни ишлаб чиқиш ва салоҳиятли иштирокчи ҳамкор ташкилотларни белгилаб олиш мақсадида дастлабки тадқиқот ишлари олиб борилмокда.
KfW ҳамда Ўзбекистон Республикаси Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлиги ҳамкорлик қилишдан мамнунлигини билдиради.
Дастурда иштирок этишни хохловчи молия институтлари Консултантга uzb_program@fs.de электрон манзили орқали мурожаат этиши мумкинлигини маълум қиламиз.

The program "Financial Sector Program MSME Financing" is launched
The Ministry of Investments and Foreign Trade, jointly with the German Government represented by the KfW Development Bank, is planning to launch the “Financial Sector Program MSME Financing” in the second half of 2020.
The main objective of the Program is to increase the sustainable supply of medium- and long-term loans to MSMEs in the Republic of Uzbekistan. In addition, the Program shall contribute to capacity building in participating financial institutions, increased market integration of enterprises and strengthening value chains.
The Financial Sector Program envisages the credit line and technical assistance components to partner financial institutions (PFI) selected in accordance with the criteria of the Program.
At present, on behalf of KfW, the Consultant, Frankfurt School of Finance & Management, is conducting a preliminary study to develop the Program and identify potential participating partner institutions.
Financial institutions interested in participation in the Program can direct their queries to the Consultant by email to the following address: uzb_program@fs.de