Нью-Йорк шаҳрида “C5+1” шаклидаги учрашув тўғрисида
2019 йилнинг 22 сентябрь куни Ўзбекистон Республикаси Ташқи ишлар вазири Абдулазиз Камилов Нью-Йорк шаҳрида бўлиб ўтган Марказий Осиёнинг беш мамлакати ва Америка Қўшма Штатлари ташқи сиёсат идоралари раҳбарларининг “C5+1” шаклидаги навбатдаги учрашувида иштирок этди.
Учрашувда, шунингдек, Қозоғистон Республикаси, Қирғизистон Республикаси, Тожикистон Республикаси ташқи ишлар вазирлари Мухтор Тлеуберди, Чингиз Айдарбеков, Сирожидин Мухриддин, Туркманистоннинг АҚШдаги Элчиси Ораз Мередов ва АҚШ Давлат котиби Майкл Помпео иштирок этди.
Ташқи сиёсат идоралари раҳбарлари турли соҳаларда кўп томонлама алоқаларни ривожлантириш истиқболлари, ҳамкорликни мустаҳкамлашга қаратилган қўшма лойиҳаларни амалга ошириш юзасидан фикр алмашдилар.
Тадбир давомида, хусусан, минтақавий хавфсизликни таъминлаш, чегараларни ҳимоя қилиш ва чегаралараро алоқаларни рағбатлантириш, шунингдек, Марказий Осиёда савдо-иқтисодий ва инвестицион ҳамкорликни ривожлантириш масалалари муҳокама қилинди.
Учрашув иштирокчилари томонидан янги шериклик муҳитини, минтақавий барқарорлик ва мустаҳкам иқтисодий ривожланишни таъминлашда ҳамкорликни кучайтиришга ўзаро интилиш мамнуният билан қайд этилди.
АҚШ ҳар бир мамлакатнинг суверенитети, мустақиллиги ва ҳудудий яхлитлиги, шунингдек, кучли, фаровон ва барқарор минтақани қўллаб қувватлашга содиқлигини яна бир бор тасдиқлади.
Шунингдек, Марказий Осиёда иқтисодий ривожланиш, савдо ва инвестиция алоқаларини илгари суриш борасидаги саъй-ҳаракатларни қўллаб-қувватлашдан АҚШ томони манфаатдорлиги қайд этилди. Хусусий бизнесни қўллаб-қувватлаш мақсадида АҚШ молия институтлари, жумладан яқинда ташкил этилган буджети 60 миллиард доллар бўлган Халқаро тараққиёт молия корпорацияси (USIDFC) ресурсларидан фойдаланиш имкониятлари таъкидланди.
Ўзбекистон делегацияси раҳбари ўз нутқида мамлакатимиз ““C5+1” доирасидаги кўп қиррали ҳамкорликни илгари суришда фаол тарафдор бўлиб қолишини қайд этди. Таъкидланганидек, Ўзбекистон инфратузилма, транспорт, коммуникация, маданий-гуманитар, илм-таълим соҳасидаги алоқаларни янада ривожлантириш муҳим деб ҳисоблайди ва Орол фожияси оқибатларини бартараф этишда ёрдам жалб этишдан манфаатдорлигини изҳор этади.
Шу билан бирга, “ер устидаги кўприк" бўлиши мумкин бўлган Афғонистонни минтақавий иқтисодий жараёнларга фаол жалб қилинишига алоҳида эътибор берилади. Шунингдек, мамлакатимиз АҚШ ва Марказий Осиё мамлакатлари ўртасида савдо ва инвестициялар бўйича ҳадли битим (TIFA) кенгашининг шу йил октябрь ойида Вашингтон шаҳрида бўлиб ўтадиган навбатдаги мажлисида Афғонистонга TIFA тўла қонли аъзоси мақомини беришни қўллаб-қувватлайди.
Учрашувда томонларни қизиқтирган бошқа масалалар ҳам кўриб чиқилди.
““C5+1” учрашуви доирасида Ўзбекистон ТИВ раҳбари ва АҚШ Давлат котиби Майкл Помпео ўртасида қисқа суҳбат бўлиб ўтди. Ўзбекистон-АҚШ кун тартибидаги долзарб масалалар муҳокама қилинди.

Встреча в формате «С5+1» в г.Нью-Йорке
22 сентября 2019 года Министр иностранных дел Республики Узбекистан Абдулазиз Камилов принял участие в очередной встрече глав внешнеполитических ведомств пяти центральноазиатских стран и США в формате «С5+1», состоявшейся в г.Нью-Йорке.
Во встрече также приняли участие министры иностранных дел Республики Казахстан – Мухтар Тлеуберди, Кыргызской Республики – Чингиз Айдарбеков, Республики Таджикистан – Сироджидин Мухриддин, Посол Туркменистана в США – Ораз Мередов и Государственный секретарь США Майкл Помпео.
Руководители внешнеполитических ведомств обменялись мнениями по перспективам развития многостороннего взаимодействия в различных сферах, реализации совместных проектов, направленных на укрепление сотрудничества.
В ходе мероприятия, в частности, рассмотрены вопросы сотрудничества в области региональной безопасности, укрепления охраны границ и поощрения приграничных связей, а также продвижения торгово-экономического и инвестиционного сотрудничества в Центральной Азии.
Участники встречи с удовлетворением отметили новую атмосферу партнерства, взаимное стремление к укреплению сотрудничества в деле обеспечения региональной стабильности и устойчивого экономического развития.
США подтвердили свою неизменную приверженность суверенитету, независимости и территориальной целостности каждой страны, а также сильному, процветающему и стабильному региону.
Также отмечена заинтересованность американской стороны в поддержании усилий по экономическому развитию, продвижению торговых и инвестиционных связей в Центральной Азии. В целях поддержки частного бизнеса подчеркнута возможность использования ресурсов американских финансовых институтов, в том числе вновь созданной Финансовой корпорации США по международному развитию (USIDFC) с бюджетом 60 млрд. долл.
В своем выступлении глава узбекской делегации отметил, что Узбекистан остается активным сторонником продвижения многопланового взаимодействия в рамках «С5+1». Как было подчеркнуто, Узбекистан считает важным дальнейшее продвижение инфраструктурных, транспортно-коммуникационных, культурно-гуманитарных и научно-образовательных связей и выражает заинтересованность в привлечении содействия в деле преодоления последствий Аральской катастрофы.
При этом особое значение придается активному вовлечению в региональные экономические процессы Афганистана, способного выступить в роли «наземного моста». Наша страна также поддерживает предоставление Афганистану статуса полноправного члена Рамочного соглашения между США и странами Центральной Азии по торговле и инвестициям (ТИФА) в ходе очередного заседания Совета ТИФА в г.Вашингтоне в октябре текущего года.
На встрече также обсуждены и другие вопросы, представляющие взаимный интерес.
В рамках встречи «С5+1» состоялась краткая беседа главы МИД Узбекистана с Госсекретарем США Майклом Помпео. Обсуждены актуальные вопросы узбекско-американской повестки дня.