Давлат статистика қўмитаси ва БМТнинг Тошкентдаги Аҳолишунослик жамғармасининг икки томонлама ҳамкорлиги
2019-09-19 | Жамият
Жорий йилнинг 18 сентябрь куни Давлат Статистика қўмитасида Бирлашган Миллатлар Ташкилотининг Тошкентдаги Аҳолишунослик жамғармаси (UNFPA)нинг 2016-2020 йилларга мўлжалланган мамлакат дастурини баҳолаш юзасидан халқаро эксперт Элисон Кинг билан учрашув бўлиб ўтди.
Учрашувда UNFPAнинг мамлакат дастурини баҳолашда Давлат статистика қўмитаси ва БМТнинг Аҳолишунослик бўйича ваколатхонаси ўртасидаги икки томонлама ҳамкорлик масалалари муҳокама қилинди.
Давлат статистика қўмитаси вакиллари 2022 йилда Ўзбекистон Республикасида аҳолини қайта рўйхатга олишни ўтказишда UNFPA жамғармаси томонидан кўрсатиладиган ёрдам муҳим аҳамият касб этишини таъкидлади.
Томонлар ҳамкорликнинг бошқа устувор йўналишларини тўғрисида фирк билдириб, БМТ томонидан амалга оширилаётган дастурлар доирасида мулоқотни давом эттиришга умид билдирилди.

Двухсторонне сотрудничество Государственного комитета по статистике и Представительства Фонда ООН в области народонаселения в Ташкенте
2019-09-19 | Общество
В рамках проведения оценки страновой программы Представительства Фонда ООН в области народонаселения (ЮНФПА) в Ташкенте за 2016-2020 гг. 18 сентября текущего года в Государственном комитете Республики Узбекистан по статистике прошла встреча с международным независимым экспертом г-жой Элисон Кинг.
Предметом обсуждения стала оценка страновой программы ЮНФПА и вопросы двухстороннего сотрудничества Госкомстата и Представительства Фонда ООН в области народонаселения. Представители Госкомстата отметили важную роль ЮНФПА  и поддержку оказываемую фондом в вопросе подготовки проведения в 2022 году переписи населения в Республике Узбекистан.
Стороны озвучили другие приоритетные направления сотрудничества, выразили надежду на продолжение диалога в рамках Программ, реализуемых под эгидой ООН.