Шарқий Европа, Кавказ ва Марказий Осиё мамлакатлари ўртасида ўтказилган минтақавий семинар таассуротлари
2019-09-18 | Жамият
2019 йилнинг 17 сентябрь куни Давлат статистика қўмитасида Беларусь Республикасининг Минск шаҳрида Шарқий Европа, Кавказ ва Марказий Осиё мамлакатларида истеъмол нархлари индексларини ҳисоблаш бўйича ўтказилган минтақавий семинар натижаларига бағишланган семинар бўлиб ўтди.
Тадбирда Давлат статистика қўмитасининг Истеъмол нархлари индекси бўлим бошлиғи Музаффар Жомолов маъруза қилди. У 2019 йилнинг 11-13 сентябрь кунлари Минск шаҳрида бўлиб ўтган минтақавий семинардаги иштироки ҳақида тўхталар экан, Шарқий Европа, Кавказ ва Марказий Осиё мамлакатлари истеъмол нархлари индексини ҳисоблашда дуч келаётган муаммолар, нарх индексларини халқаро методологияси ҳамда амалиёти билан танишиш, муайян салмоқ вазнларнинг тузилиши бўйича иштирок этган экспертларнинг тақдимотлари ва нарх маълумотларини мултимедия воситалари орқали шакллантириш тажрибаси бўйича қатор масалаларнинг муҳокама қилинганини алоҳида таъкидлади.
Шунингдек, семинар давомида М.Жомолов истеъмол нархлари индексини ҳисоблаш соҳасидаги халқаро экспертларнинг фикрлари, иштирокчи мамлакатлар тажрибаларининг сўнгги ютуқлари ва янгиликлари хусусида сўз юритди. Минск шаҳрида ўтказилган семинарда экспертлар ўзаро фикр алмашиш билан бир қаторда, статистика соҳадасиги ютуқлар, келгусида амалга оширилиш лозим бўлган ишлар бўйича фикр-мулоҳаза алмашгани таъкидланди.

Впечатления от проведённого регионального семинара между странами Восточной Европы, Кавказа и Центральной Азии
2019-09-18 | Общество
17 сентября 2019 года в Государственном комитете по статистике состоялся семинар, посвящённый результатам регионального семинара по расчёту индексов потребительских цен в Восточной Европе, на Кавказе и в Центральной Азии, который был проведён в городе Минске Республики Беларусь.
С докладом на мероприятии выступил Музаффар Жомолов, начальник Отдела статистики потребительских цен и индекса потребительских цен Государственного комитета по статистике. Он рассказал о своём участии в региональном семинаре, состоявшемся в Минске 11-13 сентября 2019 года; о проблемах, с которыми сталкиваются страны Восточной Европы, Кавказа и Центральной Азии при расчёте индекса потребительских цен; о знакомстве с международной методологией и также с практикой индексов цен; также рассказал о презентациях экспертов, которые участвовали в составлении определённых удельных весов и отдельно отметил, что обсуждался ряд вопросов по практике формирования информации о ценах посредством средств мультимедия.
В дополнении к этому, в ходе семинара М. Жомолов рассказал о мнениях международных экспертов в области расчёта индекса потребительских цен, последних достижениях и новостях в практике стран-участниц. Наряду с тем, что эксперты обменялись мнениями на семинаре, проведённом  в Минске, было отмечено, что прошли обсуждения по прогрессу, достигнутому в области статистики и по работам, которые должны быть осуществлены в будущем.