Давлат Думаси делегацияси билан учрашув бўлиб ўтди
2019 йил 16 сентябрь куни Сенатда Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Сенати Раиси Танзила Нарбаеванинг Россия Федерацияси Федерал мажлиси Давлат Думаси Раиси Вячеслав Володин бошчилигидаги делегация билан учрашуви бўлиб ўтди.
Учрашувда икки мамлакат парламентлараро алоқаларини янада мустаҳкамлаш ва ривожлантириш масалалари муҳокама этилди.
Қайд этилганидек, сўнгги йилларда Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёев ва Россия Президенти Владимир Путиннинг сиёсий иродаси ва саъй-ҳаракатлари билан Ўзбекистон-Россия стратегик ва иттифоқчилик шериклиги янги босқичга кўтарилди. Икки томонлама сиёсий, иқтисодий, маданий-гуманитар муносабатлар узлуксиз ривожланиб бормоқда. Бу икки давлат манфаатларига тўлиқ жавоб беради, Марказий Осиёда хавфсизлик ва барқарорликни мустаҳкамлашга хизмат қилади.
Россия парламенти қуйи палатаси раисининг ташрифи икки мамлакат ўртасидаги фаол парламентлараро мулоқотнинг мантиқий давоми ҳисобланади. Жумладан, жорий йилда юксак парламент даражасида қатор ташрифлар амалга оширилди. Икки томонлама ҳамкорлик бўйича парламент гуруҳи йўналишида алоқалар мустаҳкамланмоқда. Ўзбекистон Республикасининг парламент делегациялари, шу жумладан сенаторлар Давлат Думаси томонидан ташкил этиладиган халқаро тадбирларда мунтазам иштирок этмоқда.
Бундан ташқари, октябрь ойининг илк кунларида Россия Федерацияси Федерал мажлиси Федерация Кенгаши Раиси Валентина Матвиенконинг Ўзбекистонга ташрифи кутилмоқда.
Томонлар МДҲ Парламентлараро ассамблеяси, Парламентлараро иттифоқ, ЕХҲТ Парламент ассамблеяси каби халқаро парламентлараро тузилмалар доирасида бундан буён ҳам ҳамкорлик қилишга тайёр эканига урғу берди.

Встреча с делегацией Государственной Думы
16 сентября 2019 года в Сенате состоялась встреча Председателя Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан Танзили Нарбаевой с делегацией Государственной Думы Федерального собрания Российской Федерации во главе с Председателем Вячеславом Володиным.
В ходе встречи обсуждались вопросы дальнейшего укрепления и развития межпарламентских связей двух стран.
Отмечалось, что в последние годы благодаря политической воле и усилиям Президента Узбекистана Шавката Мирзиёева и Президента России Владимира Путина достигнут новый уровень узбекско-российского стратегического и союзнического партнерства. Интенсивность двусторонних политических, экономических, культурно-гуманитарных отношений неуклонно повышается. Это полностью отвечает интересам двух государств, служит укреплению безопасности и стабильности в Центральной Азии.
Визит Председателя нижней палаты парламента России является логическим продолжением активного межпарламентского диалога двух стран. Так, в текущем году осуществлен ряд визитов на высоком парламентском уровне. Осуществляется взаимодействие по линии Межпарламентской группы по двустороннему сотрудничеству. Парламентские делегации Республики Узбекистан, в том числе сенаторы регулярно участвуют в международных мероприятиях, организуемых Государственной Думой.
Кроме того, в первые дни октября ожидается визит в Узбекистан Председателя Совета Федерации Федерального Собрания Российской Федерации Валентины Матвиенко.
Стороны подчеркнули готовность и впредь взаимодействовать в рамках международных межпарламентских структур: Межпарламентской ассамблеи СНГ, Межпарламентского союза, Парламентской ассамблеи ОБСЕ.