2019 йилнинг 13 сентябрь куни Ўзбекистон Республикаси Ташқи ишлар вазири Абдулазиз Камилов Бирлашган Араб Амирликларининг мамлакатимиздаги дипломатик фаолиятини якунлаётган Фавқулодда ва Мухтор Элчиси Муҳаммад Ҳариб Ал-Муҳайрибийни қабул қилди.
Суҳбат чоғида икки томонлама муносабатларнинг ҳолати ва ривожланиш истиқболлари, шунингдек, БМТ, Ислом ҳамкорлик ташкилоти ва бошқа халқаро ва минтақавий тузилмалар доирасидаги ҳамкорлик муҳокама қилинди.
Президентимиз Шавкат Мирзиёевнинг жорий йил 24-26 март кунлари БААга расмий ташрифининг асосий натижалари Ўзбекистон ва БАА ўртасида юқори даражадаги ишонч ва ўзаро англашув, савдо-иқтисодий, инвестицион алоқалар ва маданий-гуманитар алмашинувларнинг фаоллашуви экани таъкидланди.
Турли даражадаги бўлажак икки томонлама алоқаларнинг вақти ва кун тартиби бўйича таклифлар юзасидан фикр алмашилди.
Суҳбат сўнгида Вазир Муҳаммад Ҳариб Ал-Муҳайрибийни аввал Бош консул, кейин эса БААнинг Ўзбекистондаги биринчи Элчиси сифатидаги ўн беш йиллик фаолиятини муваффақиятли якунлангани билан табриклади ва икки мамлакат ўртасидаги ҳамкорликни ривожлантириш ва мустаҳкамлашга қўшган шахсий ҳиссаси учун миннатдорлик билдирди.
Ўз навбатида, Элчи Ўзбекистон томонига унинг БААнинг Тошкентдаги дипломатик ваколатхонаси раҳбари сифатидаги фаолиятида кўмак бергани учун миннатдорчилик билдирди.

Встреча с Послом ОАЭ
13 сентября 2019 года Министр иностранных дел Республики Узбекистан Абдулазиз Камилов принял Чрезвычайного и Полномочного Посла Объединенных Арабских Эмиратов Мохаммеда Хареба Аль-Мехайриби, завершающего свою дипломатическую миссию в нашей стране.
В состоявшейся беседе обсуждены состояние и перспективы развития двусторонних отношений, а также взаимодействия в рамках ООН, Организации исламского сотрудничества и других международных и региональных структур.
Подчеркивалось, что главными итогами официального визита Президента Шавката Мирзиёева в ОАЭ 24-26 марта текущего года стали установившийся высокий уровень доверия и взаимопонимания между Узбекистаном и ОАЭ, интенсификация торгово-экономических, инвестиционных связей и культурно-гуманитарных обменов.
Стороны обменялись мнениями относительно предложений по срокам и повестке дня предстоящих двусторонних контактов на различных уровнях.
В заключение беседы Министр поздравил Мохаммеда Хареба Аль-Мехайриби с успешным завершением пятнадцатилетней деятельности сначала в качестве Генерального консула и затем первого Посла ОАЭ в Узбекистане и выразил признательность за его личный вклад в развитие и укрепление взаимодействия между двумя странами.
Посол, в свою очередь, поблагодарил узбекскую сторону за содействие в его деятельности в качестве главы дипмиссии ОАЭ в г.Ташкенте.