Тадбиркорликни ривожлантириш ва давлат бюджетига кафолатланган тушумларни таъминлаш масалалари таҳлил қилинди
2019-09-12 | Сиёсат
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев раислигида 11 сентябрь куни кичик бизнес ва хусусий тадбиркорликни янада ривожлантириш ҳамда давлат бюджетига кафолатланган тушумларни таъминлаш масалаларига бағишланган видеоселектор йиғилиши бўлиб ўтди.
Қайд этилганидек, мамлакатимизда кичик бизнес ва хусусий тадбиркорликни ривожлантириш, соҳа субъектларини ҳар тарафлама қўллаб-қувватлаш юзасидан мутлақо янги тизим яратилмоқда. Тадбиркорликни ривожлантириш йўлидаги кўплаб бюрократик тўсиқлар бартараф этилмоқда.
Ушбу янги тизим, яқинда ташкил этилган Кичик бизнес ва тадбиркорликни ривожлантириш агентлигининг мувофиқлаштирувчи роли остида Бош вазирнинг Тадбиркорлар мурожаатларини кўриб чиқиш қабулхоналари, Бизнес-омбудсман, Савдо-саноат палатаси, Адлия вазирлиги, жойлардаги ҳокимларнинг биринчи ўринбосарлари бошчилигидаги иқтисодиёт комплекси ташкилотларининг мазкур йўналишда ҳамжиҳатликда изчил ишлашини назарда тутади.
Тадбиркорлик субъектларига молиявий кўмак бериш мақсадида уларга тижорат банклари ўзига хос бизнес-ҳамкор бўлишини таъминлаш бўйича янги концепция амалиётга жорий қилинмоқда.
Бундай тизимли амалий чоралар натижасида жорий йилнинг ўтган 8 ойида 70 мингта янги тадбиркорлик субъекти ташкил этилди. Бу ўтган йилнинг шу даврига нисбатан 2 баробарга кўпдир.
Шу билан бирга, ҳудудларда ишлатилмаётган резерв ва имкониятлар етарли. Соҳани ривожлантириш бўйича янги тизим қандай ишлаши кераклигини жойларда кўпчилик раҳбарлар ҳали чуқур англаб етмаяпти.
Бош вазир қабулхоналари ташкил этилганидан кейин ўтган уч ой мобайнида унга 12 мингдан зиёд мурожаат келиб тушган, уларнинг асосий қисми кредит, ер ажратиш ва бошқа масалалар билан боғлиқ.
Мурожаатларнинг аксарияти Тошкент, Қашқадарё, Андижон, Самарқанд вилоятларига тўғри келган. Улардан 9 мингтаси ёки 75 фоизи жойида, шундан 40 фоизи бевосита туман даражасида ҳал бўлган. Бу ҳолат илгари қуйи бўғин раҳбарлари тадбиркорлик соҳасидаги мавжуд муаммолар билан умуман шуғулланмаганидан далолат беради.
Вазирлар Маҳкамасига Кичик бизнес ва тадбиркорликни ривожлантириш агентлиги билан бирга Бош вазир қабулхоналарига тадбиркорлик субъектларидан тушаётган мурожаатларда кўтарилаётган муаммоларни имкон қадар жойида ҳал этилишини доимий равишда муҳокама қилиб бориш топширилди.
Шунингдек, марказий идоралар ва вазирликлар раҳбарларидан иборат таркибда 6 та ҳудудий Ишчи гуруҳларини тузган ҳолда, тадбиркорликни ривожлантириш бўйича янги тизимни мамлакатнинг бошқа туман ва шаҳарларида жорий этиш, жойларда бу борада ишлатилмаётган имкониятларни сафарбар қилиш юзасидан аниқ чоралар белгилаб берилди.
Жумладан, Ишчи гуруҳларига ҳар бир туман ва шаҳарнинг ўзига хос хусусиятлари ва салоҳиятини ўрганиб, уларни қайси йўналишларга ихтисослаштириш бўйича аниқ таклифларни ишлаб чиқиш ҳамда шунга мос равишда янги инвестиция лойиҳалари амалга оширилишини таъминлаш юклатилди. Шунингдек, жойларда тадбиркорлар иштирокида уларни қизиқтирган масала ва муаммолар юзасидан очиқ мулоқотлар ўтказиб, мавжуд ғов-тўсиқларни бартараф этиш чораларини кўриб бориш топширилди.
Мажлисда бизнес муҳитини яхшилаш бўйича қонуний асосларни такомиллаштириш ва аниқ йўналтирилган амалий чоралар кўришга алоҳида тўхталиб ўтилди.
Жумладан, бизнес юритиш, лицензия ва рухсатномаларни олиш бўйича киритилган янгиликлар амалиётда ҳали тўлиқ ишга тушиб кетмаётгани танқид қилинди.
Хусусан, Давлат хизматлари ягона реестрига киритилган 693 та хизмат туридан атиги 103 таси ёки 15 фоизи Давлат хизматлари марказлари орқали ва электрон тарзда кўрсатилмоқда, холос. Бу эса тадбиркорлик фаолиятини бошлаш истагида бўлган шахсларга қийинчилик туғдирмоқда.
Шунинг учун, Адлия вазирлигига тадбиркорларга онлайн тизимда ахборот-маслаҳат хизматларини жорий этиш, қоғозда кўрсатилаётган барча давлат хизматларини электрон кўринишга ўтказиш бўйича бир ой муддатда тегишли қарор лойиҳасини ишлаб чиқиб, Вазирлар Маҳкамасига киритиш вазифаси топширилди.
Шунингдек, қурилиш ҳужжатларини келишишнинг ягона онлайн тизимини амалиётда тўлиқ ишлатишни таъминлаш бўйича зарур чоралар белгилаб берилди.
Кўплаб чет мамлакатларда бизнес субъектлари 3 тоифага (кичик, ўрта ва йирик) бўлинган ва давлат томонидан ҳар бир тоифага нисбатан алоҳида қўллаб-қувватлаш сиёсати олиб борилади. Лекин Ўзбекистонда иқтисодиёт ривожида алоҳида роль ўйнайдиган “ўрта бизнес” тушунчаси, афсуски, умуман йўқ.
Шуни ҳисобга олиб, Вазирлар Маҳкамаси ва тегишли вазирликларга ўрта бизнес тоифасини жорий этиш, кичик, ўрта, йирик бизнес мезонларини қайта кўриб чиқиш, уларни алоҳида механизмлар асосида давлат томонидан қўллаб-қувватлаш ва рағбатлантириш бўйича уч ой муддатда аниқ таклифларни ишлаб чиқиш вазифаси юклатилди.
Йиғилиш кун тартибидаги иккинчи масала – давлат бюджетига тушумларни таъминлаш ҳолати кўриб чиқилар экан, ўтган 8 ойда бу борадаги кўрсаткичлар прогнозга нисбатан юқори бўлгани алоҳида қайд этиб ўтилди.
Даромадларни ошириш бўйича фойдаланилмаган захираларни ишга солиш, солиққа тортиладиган базани кенгайтириш масалалари муҳокама қилинди. Якка тартибдаги тадбиркорлардан ундириладиган қатъий белгиланган солиқ бўйича тушумларни таъминлаш, яширин иш ўринларини легализация қилиш муҳимлиги таъкидланди.
Тошкент шаҳри, Сурхондарё ва Наманган вилоятларида кўп миллиард сўмлик солиқ қарздорлиги ундирилмагани, қатор туман ва шаҳарлар раҳбарлари изланмай, йирик солиқ тўловчилар ҳисобига прогноз кўрсаткичларини бажаришда давом этаётгани танқид қилинди.
Халқаро валюта жамғармаси ва Жаҳон банки экспертлари иштирокида тузилган Йирик солиқ тўловчилар билан ишлаш бўйича инспекция солиқ резервларини ўрганиш ва тушумларни кўпайтиришда муҳим омил бўлаётгани қайд этилди. Ушбу ишларнинг самарасини ошириш учун йирик солиқ тўловчиларни электрон ҳисоб фактураларига ўтказиш ва уларни бухгалтерияни компьютерда юритиш дастурларига боғлаш кераклиги таъкидланди.
Молия вазирлигига қўшилган қиймат солиғи ставкасини камайтириш бўйича аниқ асосланган таклиф киритиш топширилди.
Бюджет тушумларининг 21 фоизини таъминлайдиган 20 та шаҳар ва туман билан бевосита ишлаш учун уларга мутасадди раҳбарлар бириктирилди.
Давлат бюджетининг даромадлар қисмини бажаришда сусткашликка йўл қўяётган ҳудудий солиқ идоралари раҳбарлари огоҳлантирилди. Президент прогнозни олдиндан тўлов ҳисобига бажариш қатъиян ман этилишини таъкидлади.
Тадбиркорлар, экспертлар ва илмий-тадқиқот муассасалари вакиллари иштирокида ўтказилган муҳокамаларда билдирилган таклифларни инобатга олиб, Солиқ кодексининг янги таҳрири лойиҳасини пухта ишлаб чиқиш зарурлиги қайд этилди.
Видеоселекторда муҳокама қилинган масалалар бўйича мутасадди раҳбарлар ва ҳокимларнинг ҳисобот ва таклифлари эшитилди.

The state of activities on development of entrepreneurship and the guaranteed provision of revenues to the state budget is considered
2019-09-12 | Politics
On September 11, a video conference was held on further development of small business and private entrepreneurship, as well as the guaranteed provision of revenues to the state budget under the chairmanship of the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev.
It was noted that in Uzbekistan, a completely new system is being developed for development of small business and private entrepreneurship, the full support of subjects of the sphere, and many bureaucratic obstacles are being removed.
This system provides for the coordinated work of the Prime Minister’s Reception Offices for considering appeals from entrepreneurs, the Business Ombudsman, the Chamber of Commerce and Industry, the Ministry of Justice, and economic complex organizations led by first deputy local khokims with coordinating the role of the recently established Agency for Development of Small Business and Entrepreneurship, in the direction of accelerated development of this sphere.
A new concept is being introduced, according to which commercial banks act as business partners of business entities and provide them with financial support.
As a result of adopted systemic measures over the past 8 months of this year, 70 thousand business entities were created, which is 2 times more compared to the same period of the last year.
At the same time, there are many unused reserves and opportunities for business development in the regions. Many local leaders still poorly understand how the new business development system should work.
Over the three months since the opening of the Prime Minister’s Reception Offices, over 12 thousand appeals have been received, most of which relate to lending and land allocation issues.
The largest number of appeals was received in Tashkent, Kashkadarya, Andijan and Samarkand regions. Of these, 9 thousand or 75 percent were resolved on the spot, including 40 percent – directly at the district level. This indicates that before the lower-level managers did not deal with entrepreneurship at all.
In this regard, the Prime Minister was instructed to provide a solution to the appeals of entrepreneurs primarily where they were submitted, as well as to identify problems at the national level and take measures to eliminate them.
The Cabinet of Ministers, together with the Agency for Development of Small Business and Entrepreneurship, has been instructed to regularly discuss the problems set forth in the appeals of business entities to the Prime Minister’s Reception Offices, focusing on their solution at the local level.
In particular, the working groups were entrusted with the task of developing practical proposals for specialization of each district and city in a specific direction, having studied their capabilities and features, as well as ensuring the implementation of new investment projects in accordance with these areas. Instruction was also given to conduct an open dialogue with local entrepreneurs on issues and problems of interest to them, and take measures to eliminate obstacles.
The upcoming measures on improving the legislative framework necessary for improving the business climate were considered at the meeting.
In particular, the fact that innovations in doing business, issuing licenses and permits still did not work in full, were criticized.
So, only 103 of 693 or 15 percent of the types of services included in the Unified Register of Public Services are provided through public service centers and in electronic form. This is one of the factors preventing those wishing to be engaged in entrepreneurship.
In this regard, the Ministry of Justice was instructed to develop and submit to the Cabinet of Ministers a draft of the relevant resolution within a month, providing for introduction of online information and consulting services for entrepreneurs, digitalization of all public services that are provided in paper form.
Measures were also identified for the full use of a single electronic system for coordinating construction documents.
In many countries, business entities are divided into 3 categories (small, medium and large business), the state implements a separate support policy for each category. However, in Uzbekistan, the concept of medium-sized business is completely absent, which today plays a special role in development of the economy.
Taking this into account, the Cabinet of Ministers and relevant ministries were instructed to introduce the category of “medium-sized business”, to review the criteria for small and large business, as well as within three months to develop specific proposals for state support with mechanisms separate for each category.
During the consideration of the second issue on the agenda of the meeting – the state of providing revenues to the state budget, it was noted that over the past 8 months, revenues were implemented in excess of projected indicators.
Issues of using reserves for increasing revenues, expanding the tax base were discussed. The importance of increasing the collection of fixed tax from individual entrepreneurs, the legalization of shadow employment was noted.
The fact that there are multibillion-dollar uncollected taxes in the city of Tashkent, Surkhandarya and Namangan regions, and the leaders of a number of districts and cities are inactive and continue to fulfill forecast indicators at the expense of large taxpayers, was criticized.
Inspectorate for working with large taxpayers, organized with participation of experts from the International Monetary Fund and the World Bank, is an important factor for studying reserves and increasing tax revenues. It was noted that in order to further increase the effectiveness of this work, it is necessary to transfer large tax payers to electronic invoices and integrate them with computer accounting programs.
Instructions were given to provide assistance to about 30 thousand farms, which are switching from October 1 of this year to the payment of value added tax, in reporting, to implement the appropriate software in all regions.
The Ministry of Finance has been tasked to develop concrete substantiated proposals for reducing the value added tax rate.
For direct work with 20 cities and districts that provide 21 percent of all budget revenues, responsible managers were assigned to them.
Heads of territorial tax departments, who are carrying out poor work on implementation of the state budget revenues, were strictly warned. The President noted that it is strictly forbidden to carry out the forecast by charging an advance payment.
The need for careful study of the draft new version of the Tax Code was noted, taking into account the proposals voiced during discussions with participation of entrepreneurs, experts and representatives of scientific-research institutions.
Reports and proposals of responsible leaders and khokims were heard on the issues discussed at the video conference.