Ўзбекистон Мудофаа вазирлиги делегацияси хавфсизлик ва мудофаа бўйича “Сеул мулоқоти — 2019” халқаро форумида иштирок этди
2019-09-06 | Хавфсизлик соҳаси
Ўзбекистон мудофаа вазирининг ўринбосари генерал-майор Азизбек Икрамов бошчилигидаги Мудофаа вазирлиги делегацияси хавфсизлик ва мудофаа масалалари бўйича Жанубий Кореяда ўтказилган “Сеул мулоқоти— 2019” форумида иштирок этди.
Тадбирлар давомида генерал-майор Азизбек Икрамов Жанубий Корея Миллий мудофаа вазири ўринбосари Пак Чже Мин билан икки томонлама учрашув ўтказди. Учрашув давомида томонлар минтақадаги хавфсизлик, шунингдек, келгусидаги ҳарбий соҳада ҳамкорликнинг истиқболларини муҳокама қилди.
Бундан ташқари Ўзбекистон Мудофаа вазирлиги делегацияси Маркаий Осиё ва Жанубий Корея мамлакатлари ўртасидаги ҳарбий соҳадаги ҳамкорликни ривожлантириш ҳамда хавфсизлик масалаларига бағишланган “Корея Республикаси — Марказий Осиё” II-форумида ҳам иштирок этди.
5 сентябр куни эса Ўзбекистон делегацияси ташрифнинг асосий мақсади бўлган — “Сеул мулоқоти—2019” анжуманида иштирок этди. Мазкур анжуман Корея Респбуликаси Миллий мудофаа вазирининг раислиги остида ўтди.
Шу куннинг ўзида Миллий мудофаа университети раҳбарияти билан ҳам учрашув ташкил этди. Томонлар ҳарбий таълим борасидаги ҳамкорликка оид масалаларни муҳокама қилди. Учрашув якунига кўра, Ўзбекистон Қуролли Кучлари академияси ҳамда Корея Республикаси Миллий мудофаа университети ўртасида ҳамкорлик меморандуми имзоланди.
Ташриф якунида Мудофаа вазирлиги делегацияси Корея ҳарбий академиясида бўлиб, икки мамлакат ҳарбий таълим муассасалари ўртасида ҳамкорликни олиб боришга оид ҳужжатни имзолади.

Делегация Министерства обороны Узбекистана приняла участие в международном форуме по обороне и безопасности «Сеульский диалог – 2019»
2019-09-06 | Сфера безопасности
В период с 4 по 6 сентября 2019 года делегация Министерства обороны Республики Узбекистан во главе с заместителем министра обороны по воспитательной и идеологической работе генерал-майором Азизбеком Икрамовым приняла участие в г. Сеул в международном форуме по обороне и безопасности «Сеульский диалог – 2019», организованном Министерством национальной обороны Республики Корея.
В ходе мероприятия состоялась двусторонняя встреча с заместителем министра национальной обороны Республики Корея Пак Чже Мином, в котором стороны обсудили вопросы региональной безопасности, а также текущее состояние и перспективы дальнейшего сотрудничества в военной сфере.
Также делегация Минобороны Узбекистана приняла участие во II-м форуме «Республика Корея – Центральная Азия», проводимом в целях обсуждения вопросов безопасности и перспектив развития сотрудничества в военной сфере между странами Центральной Азии и Республикой Корея.
5 сентября 2019 года делегация Республики Узбекистан приняла участие в конференции «Сеульский диалог – 2019». Мероприятие проводилось под председательством министра национальной обороны Республики Корея.
В тот же день состоялась встреча с руководством Университета национальной обороны Республики Корея. Стороны обсудили вопросы развития сотрудничества в сфере военного образования. По итогам встречи подписан Меморандум о сотрудничестве между Академией Вооруженных Сил Республики Узбекистан и Университетом национальной обороны Республики Корея.
В завершении визита делегация Минобороны Узбекистана посетили Корейскую военную академию, по итогам переговоров также подписан документ о сотрудничестве в сфере военного образования между военными образовательными учреждениями двух стран.