Кураш: Муҳсин Ҳисомиддинов ва Гулнор Сулаймонова яна жаҳон чемпиони!
Жанубий Кореянинг Чонгжу шаҳрида бўлиб ўтаётган Бутунжаҳон жанг санъатлари фестивали доирасида кураш бўйича XII жаҳон чемпионати баҳслари ўз поёнига етди. Мусобақанинг сўнгги кунида эркаклар ўртасида оғир, аёллар орасида эса енгил вазн тоифаларида ғолиб ва совриндорлар аниқланди.
Эркаклар ўртасида энг оғир, яъни 100 кг.дан юқори вазн тоифасида гиламга чиққан ҳамюртимиз Муҳсин Ҳисомиддинов мусобақа давомида барча рақибларини мағлуб этган ҳолда яна жаҳон чемпиони, деган юксак номга сазовор бўлди. Шу тариқа у уч карра жаҳон чемпионига айланди. Муҳсин финалда эронлик таниқли полвон Жаъфар Паҳлавонижаҳар устидан ғалаба қозонди.
Жанубий Кореяга йўл олган терма жамоамиз таркибидан икки нафар амалдаги жаҳон чемпионлари ўрин олганди. Улардан бири Муҳсин Ҳисомиддинов бўлса, иккинчиси аёллар ўртасида Осиё ва жаҳон чемпиони, Осиё ўйинлари ғолибаси Гулнор Сулаймонова эди. Қувонарлиси, Ҳисомиддиновнинг ортидан Сулаймонова ҳам ўз унвонини муносиб ҳимоя қилди. Умуман, бугунги беллашувларда барча вазн тоифаларида олтин медаллар Ўзбекистон терма жамоаси аъзоларининг кўксини безади.
Беллашувларнинг барча ғолиб ва совриндорлари:
Кураш. Жаҳон чемпионати. Чонгжу (Жанубий Корея)
Эркаклар. -100 кг.
1. Эркин Дониёров (Ўзбекистон)
2. Ҳамид Рашиди (Эрон)
3. Жи Мин Ким (Жанубий Корея)
3. Хоанг Дуонг Нгуэн (Вьетнам)
+100 кг.
1. Муҳсин Ҳисомиддинов (Ўзбекистон)
2. Жаъфар Паҳлавонижаҳар (Эрон)
3. Кунатип Йе-Он (Таиланд)
3. Мбепа Гаулоу Энтони (Конго ДР)
Аёллар. -48 кг.
1. Моҳинур Мўминова (Ўзбекистон)
2. Эрденедалай Нурзедмаа (Mўғулистон)
3. Чиа-Вен Цоу (Хитой Тайпейи)
3. Айширин Ҳайдаровa (Туркманистон)
- 52 кг.
1. Гулнор Сулаймонова (Ўзбекистон)
2. Айнур Аманова (Туркманистон)
3. Кёнг Ха Ли (Жанубий Коея)
3. Цю Йи Ханг (Хитой Тайпейи)
Уч кун давом этган мусобақалар якунига кўра Ўзбекистон терма жамоаси 9та олтин, иккитадан кумуш ва бронза, жами 13та медалга эга чиққан ҳолда норасмий умумжамоа ҳисобида 1-ўринни эгаллади. Кейинги ўринларни эса Хитой Тайпейи (2-0-7) ҳамда мезбон Жанубий Корея (2-0-5) полвонлари банд этишди. Умуман, мусобақа давомида жами 13та мамлакат спортчилари у ёки бу даражадаги медалларга сазовор бўлди.

Курашисты Мухсин Хисомиддинов и Гулнор Сулаймонова стали чемпионами мира
В рамках Всемирного фестиваля по боевым искусствам, который проходит в Южной Корее (городе Чонгджу), закончился XII чемпионат мира по курашу.
В заключительный день соревнований определены победители и призеры среди мужчин в тяжелых, а среди женщин в легких весовых категориях.
Среди мужчин в супертяжелом весе (+100 кг) узбекский палван Мухсин Хисомиддинов обыграл всех своих соперников и снова был признан самым сильнейшим, абсолютным победителем турнира. Теперь он стал трехкратным чемпионом мира. В финальной схватке он одолел известнейшего спортсмена из Ирана Жафара Пахлавонижахара.
Также в составе нашей команды в соревнованиях участвуют двое из действующих чемпионов мира. На золотую медаль претендовала именитая курашистка, чемпионка мира и континента Гулнор Сулаймонова. И Гулнор оправдала надежды тренеров и поклонников национального вида спорта. Спортсменка достойно защитила свой титул, победив всех сверстниц.
Таким образом, в последний день чемпионата мира по курашу в далёком городе Чонджу в честь членов нашей сборной зазвучал гимн Узбекистана.
Весь пьедестал почета по итогам последнего дня состязаний таков:
Мужчины в весовой категории 100 кг:
1. Эркин Дониёров (Узбекистан)
2. Хамид Рашиди (Иран)
3. Джи Мин Ким (Южная Корея)
3. Хоанг Дуонг Нгуэн (Вьетнам);
свыше 100 кг:
1. Мухсин Хисомиддинов (Узбекистан)
2. Жаъфар Пахлавонижахар (Иран)
3. Кунатип Йе-Он (Таиланд)
3. Мбепа Гаулоу Энтони (ДР Конго)
Женщины в весовой категории 48 кг:
1. Мохинур Муминова (Узбекистан)
2. Эрденедалай Нурзедмаа (Mонголия)
3. Чиа-Вен Цоу (Китайский Тайпей)
3. Айширин Хайдаровa (Туркменистан);
до 52 кг:
1. Гулнор Сулаймонова (Узбекистан)
2. Айнур Аманова (Туркменистан)
3. Кёнг Ха Ли (Южная Корея)
3. Цю Йи Ханг (Китайский Тайпей)
По итогам трехдневных соревнований сборная Узбекистана завоевала девять золотых, по две серебряные и бронзовые медали. Этот результат обеспечил нам неофициальное общекомандное первое место. Следующими стали команды Китайского Тайпея (2-0-7) и хозяева Южной Кореи (2-0-5).