Шарқ халқлари анъанавий мусиқаси – бебаҳо маънавий мерос
Самарқанд шаҳрида “Шарқ тароналари” XII халқаро мусиқа фестивали доирасида “Шарқ халқлари анъанавий мусиқа санъатини ривожлантириш истиқболлари” мавзуида халқаро илмий-амалий конференция бўлиб ўтди.
Анжуманнинг очилиш маросимида Ўзбекистон Республикаси Маданият вазири Б.Сайфуллаев “Шарқ тароналари” мусиқа фестивали кунлари анъанавий тарзда ўтказиладиган илмий анжуманлар Шарқ халқлари мусиқа санъати тарихи, ўзига хос анъаналари ва бугунги истиқболларини ўрганиш, тарғиб қилишда муҳим аҳамият касб этишини таъкидлади.
Бу галги конференцияда Шарқ мусиқасининг шаклланиши ва ривожланиши билан боғлиқ долзарб муаммолар, “устоз-шогирд” анъаналари, қадимий мусиқа санъатини авайлаб-асраш масалалари муҳокама қилинди.
Унда АҚШ, Буюк Британия, Хитой, Корея, Россия, Қозоғистон, Озарбайжон, Эрон, Афғонистон, Франция, Норвегия, Молдова давлатлари ҳамда юртимиздан 30 га яқин санъатшунос ва тарихчи олимлар, бастакорлар, иштирок этди.
Икки кун давом этган конференциянинг “Тарих ва мерос”, деб номланган дастлабки мажлисида дунё санъатшунослиги ва мусиқа маданияти анъаналарини ўрганишда муносиб ўрнига эга бўлган машҳур тадқиқотчилар – америкалик Жонатан Макколлум, норвегиялик Дэвид Хеберт, ҳиндистонлик Шабир Аҳмад, Буюк британиялик юртдошимиз Разия Султанова ва бошқаларнинг маърузалари тингланди. Мавзу юзасидан бир қатор тақдимотлар ўтказилди.
– “Шарқ тароналари” халқаро мусиқа фестивали доирасида анъанавий тарзда ўтказиб келинаётган бу каби конференциялар миллий мусиқа санъатимиз тарихини ўрганиш, ушбу йўналишда илмий-тадқиқот ишлари олиб бораётган маҳаллий ва хорижлик олимлар билан ўзаро фикр, тажриба алмашиш учун қулай имконият, – дейди Ўзбекистонда хизмат кўрсатган санъат арбоби, профессор Рустамбек Абдуллаев. – Бу йилги конференция мавзуси – Шарқ халқлари анъанавий мусиқа санъатининг тарихи, бугунги куни ва келгуси истиқболлари бўйича юртимизда ҳам, хорижда ҳам кўплаб тадқиқотлар олиб борилган. Анжуманда айнан ана шу илмий-ижодий изланишлар муаллифлари, ёш тадқиқотчилар иштирок этиб, фикрларини баён этди. Албатта, билдирилган таклиф ва мулоҳазалар умумлаштирилган ҳолда конференциянинг хулосалари ишлаб чиқилади ва бу мусиқа санъатимиз тарихини ўрганиш ва ривожлантиришга хизмат қилади.
Конференциянинг иккинчи куни “Назария ва амалиёт”, деб номланган мажлис билан давом этди. Унда мамлакатимиз ва хориждан келган санъатшунос олимлар ва тадқиқотчиларнинг маърузалари тингланди.
Хусусан, молдавалик Федор Занетнинг гагауз халқининг миллий байрамлари ва ёмғир чақириш маросимларида ижро этиладиган қўшиқлар, америкалик олим Конни Заонинг мўғулларнинг чўл қўшиқлари, қозоғистонлик Айгуль Байбекнинг қозоқ анъанавий ижрочилиги ва миллий мусиқа асбоблари ҳақидаги чиқишлари қатнашчиларга манзур бўлди.
Шунингдек, ўзбекистонлик олимларнинг ўзбек анъанавий мусиқаси ривожланиш босқичлари, Ҳусайний мақом йўлларининг ўзига хослиги, Бухоро шашмақоми тўғрисидаги илмий қарашлари ҳам катта қизиқиш билан қабул қилинди.
– Конференцияда ўзбекистонлик ва хорижлик олимлар мавзу юзасидан долзарб чиқишлар қилди, – дейди Тожикистон Фанлар академияси санъатшунослик бўлими бошлиғи, санъатшунослик фанлари доктори, профессор Аслиддин Низомов. – Қизғин баҳс-мунозаралар бўлди. Бугунги глобаллашув даврида анъанавий мусиқага алоҳида эътибор қаратилаётгани жуда қувонарли. Зотан, барчамиз аждодларимиздан мерос қолган мусиқа ва қўшиқчилик анъаналарини асрашимиз, уларни давом эттиришимиз керак. Бу санъатда миллий руҳ бор ва у инсонга ўзгача ғурур, шижоат бағишлайди. Агар биз ҳозир миллий мусиқа маданиятимиз, анъаналаримиз ҳақида ўйламасак, эртага кеч бўлиши мумкин. Умуман, ҳар бир халқ мусиқа ва қўшиқчилик санъатида, аввало, анъанавий ижрочиликка эътибор қаратиши лозим.

Традиционная музыка народов востока – бесценное духовное наследие
В рамках проходящего в Самарканде XII Международного музыкального фестиваля “Шарк тароналари” состоялась международная научно-практическая конференция “Перспективы развития традиционного музыкального искусства народов Востока”.
На открытии конференции министр культуры Республики Узбекистан Б.Сайфуллаев отметил, что традиционно проводимые в дни музыкального фестиваля "Шарк тароналари" научные конференции играют важную роль в изучении истории, традиций и перспектив музыкального искусства народов Востока и его пропаганде.
На нынешней конференции обсуждались актуальные проблемы становления и развития музыки Востока, традиции школы "мастер-ученик", вопросы сохранения музыкального наследия.
В работе конференции приняли участие около 30 искусствоведов, ученых-историков, композиторов из США, Великобритании, Китая, Кореи, России, Казахстана, Азербайджана, Ирана, Афганистана, Франции, Норвегии, Молдовы и нашей страны.
На первом заседании двухдневной конференции под названием "История и наследие" были заслушаны доклады известных историков в сфере изучения мирового искусствоведения и традиций музыкальной культуры – Джонатана Макколлума из США, Дэвида Хеберта из Норвегии, Шабира Ахмада из Индии, нашей соотечественницы из Великобритании Разии Султановой и других ученых. По теме заседания состоялся ряд презентаций.
– Традиционно проводимые в дни Международного музыкального фестиваля "Шарк тароналари" научные конференции служат хорошей возможностью для обмена мнениями и опытом местных и зарубежных ученых, занимающихся изучением истории национального музыкального искусства и ведущих научные изыскания в этом направлении, – говорит заслуженный деятель искусств Узбекистана, профессор Рустамбек Абдуллаев. – По теме нынешней конференции проведено много исследований и в нашей стране, и за рубежом. В мероприятии приняли участие и высказали свои мнения авторы этих научных изысканий, а также молодые исследователи. Безусловно, все предложения и мнения будут обобщены и на этой основе разработаны соответствующие заключения, что будет способствовать изучению истории и развитию музыкального искусства.
Во второй день конференции состоялось заседание на тему “Теория и практика”. На заседании были заслушаны доклады местных и зарубежных ученых-искусствоведов и исследователей.
Особое внимание участники заседания обратили на выступления Федора Занета из Молдовы о национальных праздниках гагаузского народа и песнях, исполняемых на обрядах, посвященных вызову дождя, Конни Зао из США о степных песнях монголов, Айгуль Байбек из Казахстана о казахском традиционном исполнении и национальных музыкальных инструментах.
Также с большим интересом были восприняты научные взгляды ученых Узбекистана на этапы развития узбекской традиционной музыки, своеобразие цикла макома "Хусайний", Бухарского шашмакома.
– Ученые Узбекистана и зарубежья широко раскрыли тему конференции, – говорит начальник отдела искусствоведения Академии наук Таджикистана, доктор искусствоведения, профессор Аслиддин Низомов. – Полемика была актуальной и интересной. Отрадно, что в нашу эпоху глобализации уделяется особое внимание традиционной музыке. Мы все должны сохранять и продолжать музыкальные и песенные традиции наших предков, поскольку в них заложен национальный дух. Если сегодня не думать о национальной музыкальной культуре, традициях, завтра может быть поздно. Каждый народ должен уделять внимание народной музыке, песенному искусству, и, прежде всего, традиционному исполнению.