Ижтимоий-иқтисодий ривожланиш концепцияси лойиҳаси муҳокамада
Тошкентда 28 август куни “Ўзбекистон Республикасини 2030 йилгача ижтимоий-иқтисодий ривожлантириш концепцияси“ лойиҳаси муҳокамасига бағишланган халқаро конференция бўлиб ўтди.
Ўзбекистон Республикаси Иқтисодиёт ва саноат вазирлиги ҳамда Бирлашган Араб Амирликлари Вазирлар Маҳкамаси ва келажак ишлари бўйича вазирлиги биргаликда ташкил этган тадбирда БМТнинг мамлакатимиздаги доимий ваколатхонаси, Тараққиёт дастури, Жаҳон банки, Осиё тараққиёт банки каби молия институтлари, халқаро ташкилотлар экспертлари, вазирлик ва идоралар мутахассислари, илмий доира вакиллари иштирок этди.
Президентимизнинг жорий йил март ойида Бирлашган Араб Амирликларига ташрифи икки мамлакат ўртасида савдо-иқтисодий, инвестиция ва энергетика каби муҳим соҳалар қатори давлат бошқарувини такомиллаштириш бўйича ўзаро ҳамкорликни янги босқичга кўтарди.
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2019 йил 24 июндаги фармойишига биноан БАА билан эришилган келишувларни амалга ошириш бўйича “Йўл харитаси” тасдиқланди.
Иқтисодиёт ва саноат вазири ўринбосари Жасур Орипов ушбу ҳужжат ижроси доирасида ташкил этилган тадбирда “Йўл харитаси“да белгиланган чора-тадбирларнинг амалга оширилиши хусусида маълумот берди.
БМТ Тараққиёт дастурининг Ўзбекистондаги доимий вакили Матильда Димовска, БАА Бош вазири маҳкамаси миллий кўрсаткичлар лойиҳаси раҳбари Хесса Гаффари ва бошқалар Президент Шавкат Мирзиёев раҳбарлигида Ўзбекистон барқарор ривожланиш сари қатъий, узоқ муддатли ва стратегик мақсадларни рўёбга чиқараётгани, бу йўлдаги саъй-ҳаракатлар БМТ ва бошқа нуфузли халқаро ташкилотлар томонидан қўллаб-қувватланаётганини таъкидлади.
“Ўзбекистон Республикасини 2030 йилгача ижтимоий-иқтисодий ривожлантириш концепцияси” лойиҳаси мазкур давра суҳбати иштирокчилари ва барча манфаатдор ташкилотлар билан яқин ҳамкорликда такомиллаштирилмоқда.
Концепцияда белгиланган мақсадларга эришиш учун макроиқтисодий барқарорликни таъминлаш, ижтимоий ҳимоя ва хизмат кўрсатиш сифатини яхшилаш, демографик ўсишнинг иқтисодий барқарорликка таъсири каби устувор йўналишлар аниқлаб олинган.
Мазкур ҳужжат бозор иқтисодиёти шароитида давлат ролини такомиллаштириш, минтақавий омиллардан самарали фойдаланиш, иқтисодий ўсиш ва таркибий ўзгартиришларни таъминлашда мақсадли инвестиция сиёсатини олиб бориш, атроф-муҳитга эҳтиёткорона муносабатда бўлиш тамойилларига асосланади.
Тадбирда БАА Бош вазири маҳкамаси ҳузуридаги экспертлар “Ўзбекистон Республикасини 2030 йилгача ижтимоий-иқтисодий ривожлантириш концепцияси“ лойиҳаси юзасидан фикр билдирди. Ижтимоий-иқтисодий ривожланишни таъминлаш бўйича БАА миллий тажрибаси билан ўртоқлашди.
Конференцияда халқаро ташкилотлар, молия тузилмалари, тадқиқот марказлари вакилларининг маърузалари тингланди.
Анжуман сўнгида Ўзбекистонда ижтимоий-иқтисодий ривожланиш концепциясини такомиллаштириш ва амалга оширишга доир таклифлар ишлаб чиқилди.

Проект концепции социально-экономического развития – на обсуждении
28 августа в Ташкенте состоялась международная конференция, посвященная обсуждению проекта Концепции комплексного социально-экономического развития Республики Узбекистан до 2030 года.
В мероприятии, организованном Министерством экономики и промышленности Республики Узбекистан совместно с Министерством Кабинета Министров и будущего Объединенных Арабских Эмиратов, приняли участие представители Организации Объединенных Наций, Программы развития ООН, Всемирного банка, Азиатского банка развития, эксперты международных организаций, специалисты заинтересованных министерств и ведомств, ученые-исследователи национальных исследовательских учреждений.
Официальный визит Президента Республики Узбекистан в Объединенные Арабские Эмираты 24-28 марта текущего года дал старт новому этапу активного сотрудничества в различных сферах, таких как совершенствование государственного управления, торгово-экономические отношения, инвестиции и энергетика.
Распоряжением Президента Республики Узбекистан от 24 июня текущего года утверждена “дорожная карта” по реализации приоритетных направлений сотрудничества с Объединенными Арабскими Эмиратами.
Заместитель министра экономики и промышленности Жасур Арипов проинформировал собравшихся о реализуемых мерах, указанных в “дорожной карте”.
Постоянный представитель Программы развития ООН Матильда Димовска, начальник проекта национальных показателей Кабинета Премьер-министра ОАЭ госпожа Хесса Гаффари и другие особо подчеркнули значимость осуществляемых в Узбекистане реформ под руководством Президента Шавката Мирзиёева, которые направлены на конкретные долгосрочные стратегические цели устойчивого развития, и выразили поддержку этих усилий со стороны ООН и других авторитетных международных организаций.
Проект Концепции комплексного социально-экономического развития Республики Узбекистан до 2030 года совершенствуется в процессе тесной работы с участниками данной конференции, со всеми экспертами заинтересованных министерств и ведомств.
В качестве главных факторов в достижении целей концепции рассматриваются такие приоритетные направления, как поддержание макроэкономической стабильности, укрепление социальной защиты и обслуживания граждан, трансформация роста демографического фактора в эффективный экономический рост и другие.
Этот документ также основывается на таких принципах, как совершенствование роли государства в сильной рыночной экономике, эффективное использование регионального фактора, проведение целенаправленной инвестиционной политики в обеспечении экономического роста и структурных преобразований, повышение эффективности использования ресурсов окружающей среды.
В конференции эксперты Кабинета Премьер-министра ОАЭ выразили свои мнения по проекту Концепции комплексного социально-экономического развития Республики Узбекистан до 2030 года, поделились опытом социально-экономического развития страны. Выслушаны доклады представителей и экспертов международных организаций, финансовых структур, исследовательских учреждений.
По итогам обсуждений, дискуссий и мнений предложены рекомендации по совершенствованию и реализации указанной концепции.