Ихтиёрий миллий шарҳга тайёргарлик кўриш
Жорий йилнинг 27 август куни Давлат статистика қўмитасида Барқарор ривожланишнинг атроф муҳит ва ривожланиш Департаменти (ESCAP) эксперти билан техник кўмак ва ҳамкорлик масалалари бўйича учрашув бўлиб ўтди.
Йиғилишни Давлат статистика қўмитаси раиси ўринбосари Маҳмуджон Зиёдуллаев олиб борди ва миллий БРМга эришиш бўйича амалга оширилаётган ишлар тўғрисида батафсил маълумот берди.
Учрашувда Ўзбекистонда БРМнинг тараққиёти, Миллий барқарор ривожланишни амалга ошириш ва мониторинг қилиш, ҳамда статистика қўмитасининг ихтиёрий миллий шарҳга тайёргарлик кўриш жараёнидаги роли муҳокама қилинди.
Барқарор ривожланишнинг атроф муҳит ва ривожланиш Департаменти (ESCAP) эксперти Ўзбекистоннинг барқарор ривожланиш миллий мақсадларига эришиш йўлидаги саъй-ҳаракатларини юқори баҳолади ва Давлат статистика қўмитаси раҳбариятига учрашув ташкил этгани учун миннатдорчилик билдириб, келгусида самарали ҳамкорлик қилишга билдирди.

Подготовка к проведению добровольного национального обзора
27 августа текущего года в Государственном комитете по статистике состоялась встреча с экспертом по устойчивому развитию Департамента окружающей среды и развития ЭСКАТО по вопросам сотрудничества и технического содействия.
От Госкомстата встречу возглавил Заместитель Председателя - Махмуджон Зиядуллаев, который представил подробный отчет о ходе реализации мер по достижению национальных ЦУР.
На встрече обсуждались прогресс Узбекистана в достижении ЦУР, национальная структура для реализации и мониторинга ЦУР, роль Госкомстата по подготовке к процессу добровольного национального обзора (ДНО). Стороны определили потенциал, ресурсы и пробелы для подготовки к процессу ДНО.
Эксперт по устойчивому развитию ЭСКАТО высоко оценил усилия Узбекистана по достижению национальных целей устойчивого развития, поблагодарил руководство Госкомстата за организацию встречи и выразил надежду на дальнейшее плодотворное сотрудничество.