Атом энергетикасини ривожлантириш ҳаётий зарурат
Жорий йилнинг 19-20 август кунлари Атом энергияси бўйича халқаро агентлик (МАГАТЭ) бош директори ўринбосари – Ядро энергетикаси департамент раҳбари Михаил Чудаков раҳбарлигидаги делегация мамлакатимизда бўлди.
Ўзбекистон Республикаси Энергетика вазирлигида ўтказилган учрашувда Атом энергияси бўйича халқаро агентлик билан ҳамкорликнинг бугунги ҳолати, алоқаларни янада мустаҳкамлаш масалалари муҳокама қилинди.
Мамлакатимиз энергетика вазири А.Султонов ва М.Чудаков қайд этганидек, Ўзбекистон атомдан тинч мақсадда фойдаланувчи мамлакатлар сафидан жой олмоқда. Мазкур соҳа учун юқори малакали кадрлар тайёрлашга алоҳида эътибор қаратиш зарур.
Бугунги кунда “Москва муҳандислик-физика институти” миллий тадқиқот ядро университетида ўзбекистонлик талабаларнинг таҳсил олаётгани, ушбу университетнинг Тошкентда филиали ташкил этилаётгани бу борадаги муҳим қадамлардан саналади.
Таъкидлаш жоизки, юртимизда атом энергетикаси соҳаси учун нафақат юқори малакали мутахассислар тайёрлаш, балки аҳоли, хусусан, ёшларни атом энергетикасидан хавфсиз фойдаланиш борасидаги кўникмаларини оширишга ҳам алоҳида эътибор қаратилмоқда. Бунда Тошкентдаги Атом технологиялари ахборот марказининг муносиб ҳиссаси бор.
Делегация аъзолари “Ўзатом“ агентлиги ва Атом технологиялари бўйича ахборот маркази фаолияти билан танишди.
– Атом энергетикаси экологик жиҳатдан тоза ва хавфсиз манба ҳисобланади, – деди М.Чудаков. – Инсоният тараққиёти, иқлим ўзгариши ва ҳаво ҳароратининг кўтарилиши каби омиллар атом энергиясини ишлаб чиқаришга зарурат туғдиради. Шу маънода Ўзбекистонда атом энергетикаси қувватидан фойдаланиш мақсадида бошланган ишларни тўғри қарор, деб ҳисоблаймиз ва қўллаб-қувватлаймиз.
– АЭС қурилиши лойиҳасини амалга оширишда хавфсизлик масаласи Ўзбекистон учун устувор аҳамият касб этади, – деди Ўзбекистон Республикаси энергетика вазирининг биринчи ўринбосари, “Ўзатом” агентлиги бош директори Ж.Мирзамаҳмудов. Шу сабабли бу борада соҳадаги халқаро тажриба ва стандартлар фаол ўрганилмоқда. Хусусан, Атом энергияси бўйича халқаро агентлик эксперт ва мутахассисларининг билим, тажриба ва кўникмаларидан ҳам кенг фойдаланилаётир.
Атом энергетикаси бўйича россиялик мутахассисларнинг мамлакатимизга ташрифи доирасида Тошкент шаҳридаги Турин политехника университетида учрашув ташкил этилди.

Развитие атомной энергетики – требование времени
19-20 августа текущего года делегация во главе с заместителем генерального директора Международного агентства по атомной энергии (МАГАТЭ), руководителем Департамента ядерной энергии Михаилом Чудаковым побывала в нашей стране.
На встрече, прошедшей в Министерстве энергетики Республики Узбекистан, обсуждались нынешнее состояние сотрудничества с МАГАТЭ, а также вопросы дальнейшего укрепления связей.
Как отметили министр энергетики нашей страны А.Султанов и М.Чудаков, Узбекистан стремится занять место среди стран, использующих атом в мирных целях, при этом нужно уделить особое внимание подготовке высококвалифицированных кадров для отрасли.
Обучение узбекских студентов в Национальном исследовательском ядерном университете “МИФИ” (Московский инженерно-физический институт), создание Ташкентского филиала данного университета – важные шаги на этом пути.
Нужно отметить, что особое внимание уделяется не только подготовке высококвалифицированных специалистов, но и повышению навыков населения, особенно молодежи, в области безопасного использования атомной энергетики. В этом есть достойный вклад и Информационного центра по атомным технологиям в Ташкенте.
Члены делегации ознакомились с деятельностью данного центра, а также агентства “Узатом“.
– Атомная энергетика является экологически чистым и безопасным источником, – говорит М.Чудаков. – Такие факторы, как мировой прогресс, изменения климата и глобальное потепление, порождают необходимость производства атомной энергии. В этом смысле работу, начатую в целях использования атомной энергетики в Узбекистане, мы считаем правильным решением и поддерживаем ее.
– Вопрос безопасности при реализации проекта строительства АЭС имеет приоритетное значение, – говорит первый заместитель министра энергетики Республики Узбекистан, генеральный директор агентства “Узатом“ Ж.Мирзамахмудов. – Поэтому активно изучаются международный опыт и стандарты в этой области. В частности, широко используются знания, опыт и навыки экспертов и специалистов Международного агентства по атомной энергии.
В рамках визита в нашу страну российских специалистов организована встреча и в Туринском политехническом университете в городе Ташкенте.