Халқ дипломатияси халқларни бирлаштиришда муҳим жиҳат
Пойтахтимиздаги Миллий матбуот марказида кенг жамоатчилик, мамлакатимиз ва хорижий оммавий ахборот воситалари ходимлари иштирокида ШҲТнинг Ўзбекистондаги Халқ дипломатияси маркази фаолиятига бағишланган матбуот анжумани бўлиб ўтди.
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев Нур-Султон шаҳрида 2017 йил июнь ойида ўтган ШҲТ саммитида Халқ дипломатияси марказларини тузиш ташаббусини илгари сурган эди. Шундай марказ биринчи бўлиб Ўзбекистонда, жорий йил бошида иш бошлади.
ШҲТнинг Ўзбекистондаги Халқ дипломатияси маркази фаолияти бир қатор соҳаларни қамраб олган. Марказ ташкилотга аъзо давлатлар халқлари ўртасидаги дўстона муносабатларни ривожлантириш мақсадида соғлиқни сақлаш, спорт, туризм соҳалари, шунингдек, қардош шаҳарлар ўртасидаги алоқаларни мустаҳкамлаш каби кўплаб йўналишларда иш олиб боради. Фуқаролик жамияти ва хорижий мамлакатлар вакиллари билан ҳамкорлик алоқаларида халқ дипломатияси механизмларидан самарали фойдаланиб келмоқда.
Тошкентда жорий йил март ойида “Дунё болалар нигоҳида” халқаро расмлар кўргазмаси ўтказилди. Бу марказ томонидан ташкил этилган кенг кўламли илк тадбирдир. Унда ШҲТга аъзо мамлакатлар ёшлари ўзларининг ватанпарварлик, тинчлик, юртга муҳаббат туйғулари тасвирланган 700 дан зиёд ижод намуналари билан иштирок этди. Кўргазманинг муваффақиятли намойиши апрель ойида Пекин шаҳридаги Аёллар ва болалар музейида ҳам давом этди.
Шунингдек, марказ ташаббуси билан 21-22 март кунлари Шаҳрисабз шаҳрида дунёнинг 7 давлатидан келган дизайнерлар иштирокида “Миллий либослар“ II фестивали, май ойида Россиянинг Санкт-Петербург шаҳрида “Халқ хотираси – муқаддас!” мавзусида фотокўргазма ва кинофильмлар намойиши, Тошкентда Ҳиндистоннинг мамлакатимиздаги элчихонаси ва Лал Баҳодур Шастри номидаги ҳинд маданияти маркази билан ҳамкорликда “Йога барча учун” шиори остида йога кунлари, 24-27 июль кунлари бўлиб ўтган “Youth techno art” халқаро фестивали доирасида “ШҲТ мамлакатлари илм-фан ва техника олами” халқаро танловлари ташкил этилди.
Марказ бугунги кунда Россия, Хитой, Ҳиндистон, Покистон, Қозоғистон каби давлатлардаги жамоат ташкилотлари билан ҳамкорлик муносабатларини ривожлантирмоқда. “Тараққиёт стратегияси” маркази, “Юксалиш” умуммиллий ҳаракати, ЕХҲТнинг Ўзбекистондаги лойиҳалари мувофиқлаштирувчиси, Хитойнинг Яқин қўшничилик, дўстлик ва ҳамкорлик қўмитаси билан ҳамкорлик тўғрисида меморандумлар имзоланди.
– Йил якунига қадар яна кўплаб халқаро тадбирлар ўтказиш режалаштирилган, – дейди ШҲТнинг Ўзбекистондаги Халқ дипломатияси маркази директори Раҳматилла Назаров. – Хусусан, яқин кунларда Тошкент давлат шарқшунослик институтида ҳиндистонлик мутахассислар иштирокида Маҳатма Ганди фалсафаси ва халқ дипломатияси масалаларига бағишланган давра суҳбати ташкил этилади. Шунингдек, Тошкентда “ШҲТ хиёбони”, ШҲТ кутубхонасини ташкил қилиш ниятидамиз. “Саккиз халқдан саксон саккиз ҳикмат”, “Саккиз халқнинг 80 мутафаккири” ва “Саккиз халқдан 8 минг мақол ва ҳикмат” деб номланган китоблар чоп этиш ҳам кўзда тутилган.
ШҲТ ўз сафида аъзо мамлакатлардан ташқари кузатувчи ва ҳамкорлардан иборат, жами 18 давлатни бирлаштирган. Марказ келажакда мана шу давлатларнинг жамоат ташкилотлари билан муносабатлар ўрнатиш, ҳамкорликни ривожлантиришни мақсад қилган.
Матбуот анжумани якунида халқ дипломатияси фаолиятини оммалаштириш, халқ дипломатияси механизмларидан ШҲТ мамлакатлари халқларини янада яқинлаштиришда фойдаланиш каби масалалар юзасидан таклифлар билдирилди.

Народная дипломатия объединяет народы
В Национальном пресс-центре столицы состоялась пресс-конференция с участием представителей местных и зарубежных средств массовой информации, посвященная деятельности Центра народной дипломатии Шанхайской организации сотрудничества в Узбекистане.
Инициативу о создании центров народной дипломатии ШОС впервые выдвинул Президент нашей страны Шавкат Мирзиёев на саммите ШОС, который прошел в 2017 году в городе Нур-Султане. Первый такой центр был создан в Узбекистане и начал свою работу в начале текущего года.
Деятельность Центра народной дипломатии ШОС в Узбекистане охватывает большой спектр направлений, а именно здравоохранение, спорт, туризм, развитие отношений между городами-побратимами и другие. Эффективно используются механизмы народной дипломатии в сотрудничестве с представителями гражданского общества и зарубежными странами.
В марте этого года в Ташкенте прошел Международный конкурс детского рисунка “Мир глазами детей”. Это было первое крупное мероприятие, организованное центром. В нем приняли участие молодые дарования государств-членов ШОС с более 700 творческими работами. На них дети представили свое видение таких ценностей, как мир, патриотизм, любовь к Родине. Успешное продолжение данной выставки состоялось в апреле в столице Китая – городе Пекине в знаменитом Музее женщин и детей.
Также по инициативе центра 21-22 марта в городе Шахрисабзе состоялся II международный фестиваль национальной одежды с участием дизайнеров из 7 стран, в мае в городе Санкт-Петербурге – фотовыставка и презентация кинофильмов на тему “Память народа священна”, в Ташкенте совместно с посольством Индии в Узбекистане и Индийским культурным центром в Ташкенте имени Лала Бахадура Шастри – дни йоги под девизом “Йога для всех”, 24-27 июля в рамках международного фестиваля “Youth techno art” – международный конкурс “Мир науки и техники стран ШОС”.
На сегодняшний день специалистами центра проводится работа по развитию сотрудничества с общественными организациями России, Китая, Индии, Пакистана, Казахстана. Подписаны меморандумы о сотрудничестве с центром “Стратегия развития”, Общенациональным движением “Юксалиш”, Координатором проектов ОБСЕ в Узбекистане, Китайским комитетом ШОС по добрососедству, дружбе и сотрудничеству.
– До конца года нами запланированы еще несколько крупных мероприятий, – говорит директор Центра народной дипломатии ШОС в Узбекистане Рахматилла Назаров. – В скором времени предполагается проведение “круглого стола“ с участием индийских специалистов. Он будет посвящен философии Махатма Ганди и аспектам народной дипломатии в философии.
Кроме того, у нас в планах открытие в Ташкенте Аллеи ШОС, библиотеки. Также мы намерены опубликовать книги под названием “88 сказаний 8 народов“, “80 мыслителей 8 народов“ и “8 000 пословиц и сказаний 8 народов“.
ШОС объединяет в своих рядах всего 18 государств – это, помимо государств-членов, страны-наблюдатели и партнеры. Перед центром в будущем стоят задачи по установлению связей, укреплению сотрудничества с общественными организациями во всех этих странах.
В завершение пресс-конференции высказаны предложения по вопросам пропаганды деятельности народной дипломатии, использования механизмов народной дипломатии в дальнейшем сближении народов стран ШОС.