Каспий иқтисодий форуми: минтақавий ҳамкорликнинг янги босқичи
Жорий йил 11-12 август кунлари Туркманистоннинг Туркманбоши шаҳридаги “Аваза” миллий сайёҳлик зонасида “Каспий денгизи: халқаро иқтисодий ҳамкорликни ривожлантириш самаралари” мавзусида биринчи Каспий иқтисодий форуми бўлиб ўтди.
Форумда Ўзбекистон Республикаси Бош вазири А.Арипов, Россия Федерацияси Ҳукумати Раиси Д.Медведев, Озарбайжон Республикаси Бош вазири Н.Мамедов, Эрон Ислом Республикаси биринчи вице-президенти И.Жаҳонгирий, Қозоғистон Республикаси Бош вазири А.Мамин, Болгария Республикаси Бош вазири Б.Борисов бошчилигидаги делегациялар иштирок этди.
Форум очилишида Туркманистон Президенти Гурбангули Бердимуҳамедов нутқ сўзлади.
Биринчи Каспий иқтисодий форуми минтақада аҳил қўшничилик алоқаларини мустаҳкамлаш, савдо, транспорт, энергетика, туризм каби йўналишлардаги лойиҳаларни самарали амалга ошириш, иқтисодий ҳамкорликни, инновацион ютуқларни оммалаштиришга ва янги ғоялар алмашинувига хизмат қилиши таъкидланди.
Қадимдан Европа ва Осиё қитъаси мамлакатлари ўртасида савдо-иқтисодий, ижтимоий соҳаларда ҳамкорликни мустаҳкамлашда Каспий денгизи бўйлаб амалга оширилган тижорий фаолият муҳим ўрин тутган. Бугунги кунда Каспийбўйи давлатлари ва уларга қўшни мамлакатлар иқтисодий алоқаларини мустаҳкамлаш, инвестиция сиёсатини рағбатлантириш ва бизнес доиралар ўртасида ўзаро мулоқотни янада жонлантириш учун махсус платформага эҳтиёж туғилмоқда. Биринчи Каспий иқтисодий форуми ана шу ғоят муҳим ташаббусни амалга оширишдаги илк қадамлардан биридир.
Сўнгги йилларда Ўзбекистон ташқи сиёсатда яқин қўшни ва ҳамкор мамлакатлар билан ўзаро ишонч руҳидаги шерикликни жадал ривожлантирмоқда, жумладан, Каспийбўйи мамлакатлари билан ҳам. Жорий йилнинг ўтган олти ойи давомида ушбу минтақа давлатлари билан умумий савдо айланмаси ҳажми 16 фоизга ортиб, 5,2 миллиард долларга етгани фикримиз далилидир.
Ўзбекистон Европага асосан Қозоғистон, Россия ва Болтиқбўйи портлари орқали маҳсулот экспортини амалга оширади. Амударё устида “Туркманобод – Фароб” йўналишидаги автомобиль ва темир йўл кўприги, шу билан бирга, “Туркманбоши”, “Актау” замонавий портлари ҳамда “Боку – Тбилиси – Қарс” темир йўлининг очилиши Марказий Осиё давлатларида юк ташиш ҳажмини 2018 йилда 35 фоизга ошириш имконини берди.
“Ўзбекистон – Туркманистон – Эрон – Ўмон” ва “Ўзбекистон – Қирғизистон – Хитой” транспорт-коммуникация лойиҳаларининг ишга туширилиши эса қитъалараро транспорт йўлагини ривожлантириш учун зарур шароит яратади.
Таъкидлаш жоиз, Каспий минтақаси давлатлари билан Ўзбекистон ўртасидаги ҳамкорлик алоқаларини янада мустаҳкамлаш ва ривожлантириш учун катта қизиқиш ва салоҳият мавжуд.
Халқаро анжуманда Каспийбўйи мамлакатлари билан савдо-иқтисодий, инвестиция, ахборот коммуникациялари, энергетика, транспорт, транзит соҳаларида қўшма лойиҳаларни амалга оширишда мавжуд имкониятлардан самарали фойдаланиш, уларни тўла рўёбга чиқариш имкониятлари кўриб чиқилди.
Форум доирасида Ўзбекистон Республикаси Бош вазири Абдулла Арипов Туркманистон Президенти Гурбангули Бердимуҳамедов билан учрашди.
Туркманистон Президенти форумда Ўзбекистон делегацияси иштирокини юқори баҳолади.
Ўзбекистон Республикаси Бош вазири А.Арипов Эрон Ислом Республикаси биринчи вице-президенти И.Жаҳонгирий, Россия Федерацияси Ҳукумати Раиси Д.Медведев билан ҳам учрашди.
Мулоқотлар чоғида икки томонлама ҳамкорлик алоқаларини изчил ривожлантириш масалалари юзасидан фикр алмашилди.
Делегациялар раҳбарлари Туркманистон Президенти ҳамроҳлигида форум доирасида ташкил этилган Каспий инновацион технологиялари ва “Туркманистон саҳроси – 2019” халқаро кўргазмасига ташриф буюрди.
Кўргазмада 21 давлатдан 50 дан зиёд йирик компания вакиллари иштирок этди.
Ўзбекистон учун ажратилган павильонда мамлакатимизда ишлаб чиқарилган юқори технологиялар, энергетика, нефть-газ, автомобилсозлик каби соҳаларда эришилган инновацион ютуқлар намойиш этилди.
Тадбир иштирокчилари биринчи Каспий иқтисодий форумининг минтақавий ҳамкорликни мустаҳкамлашдаги аҳамиятини қайд этди. Анжуман якунлари бўйича эришилган келишувлар ўзаро ишонч руҳидаги шерикликни қўллаб-қувватлаш, ишлаб чиқариш ва саноатнинг турли йўналишларида инновацион ишланмаларни жорий этишда яна бир ижобий қадам сифатида баҳоланди.

Каспийский экономический форум: новый этап регионального сотрудничества
11-12 августа нынешнего года в Национальной туристической зоне “Аваза” города Туркменбаши состоялся первый Каспийский экономический форум “Каспийское море: выгоды развития международного экономического сотрудничества”.
В форуме приняли участие делегации во главе с Премьер-министром Республики Узбекистан А.Ариповым, Председателем Правительства Российской Федерации Д.Медведевым, Премьер-министром Республики Азербайджан Н.Мамедовым, первым вице-президентом Исламской Республики Иран Э.Джахангири, Премьер-министром Республики Казахстан А.Маминым, Премьер-министром Республики Болгария Б.Борисовым.
На открытии форума с речью выступил Президент Туркменистана Гурбангулы Бердымухамедов.
Президент Туркменистана отметил, что Каспийский экономический форум будет способствовать укреплению связей добрососедства в регионе, эффективной реализации проектов в сферах торговли, транспорта, энергетики, туризма, популяризации экономического сотрудничества, инновационных достижений и обмену новыми идеями.
С древних времен коммерческая деятельность в акватории Каспийского моря имела важное значение в укреплении сотрудничества в торгово-экономической и социальной сферах между государствами Европейского и Азиатского континентов. В настоящее время возникла необходимость создания специальной платформы для укрепления экономических связей между прикаспийскими и соседними странами, стимулирования инвестиционной политики и активизации взаимного диалога между бизнес-кругами. Каспийский экономический форум - один из первых шагов на пути реализации этой важной инициативы.
В последние годы внешняя политика Узбекистана направлена на активное развитие добрососедства и доверительного партнерства с соседними странами, в том числе и с прикаспийскими государствами. Подтверждением этому служит следующий факт: за шесть месяцев текущего года общий объем торгового оборота со странами этого региона возрос на 16 процентов и составил 5,2 миллиарда долларов.
Узбекистан экспортирует продукцию в Европу в основном через порты Казахстана, России и Прибалтики. Открытие автомобильного и железнодорожного моста “Туркменабат – Фараб” через Амударью, современных портов “Туркменбаши”, “Актау”, железнодорожной линии “Баку – Тбилиси – Карс” позволило государствам Центральной Азии увеличить в 2018 году объем перевозок грузов на 35 процентов.
Задействование транспортно-коммуникационных проектов “Узбекистан – Туркменистан – Иран – Оман” и “Узбекистан – Кыргызстан – Китай” создаст необходимые условия для развития межконтинентального транспортного коридора.
Уместно отметить, что имеется огромный интерес и потенциал для дальнейшего укрепления и развития связей сотрудничества между странами Каспийского региона и Узбекистаном.
На международном форуме были рассмотрены возможности эффективного использования и полной реализации совместно с прикаспийскими государствами проектов в торгово-экономической, инвестиционной, информационно-коммуникационной, энергетической, транспортной, транзитной сферах.
В рамках форума Премьер-министр Республики Узбекистан Абдулла Арипов встретился с Президентом Туркменистана Гурбангулы Бердымухамедовым.
Президент Туркменистана высоко оценил участие в форуме делегации Узбекистана.
Премьер-министр Республики Узбекистан Абдулла Арипов встретился с первым вице-президентом Исламской Республики Иран Э.Джахангири, Председателем Правительства Российской Федерации Д.Медведевым.
На переговорах состоялся обмен мнениями по вопросам последовательного развития двустороннего сотрудничества.
Главы делегаций в сопровождении Президента Туркменистана посетили организованные в рамках форума Каспийскую международную выставку инновационных технологий и международную выставку “Туркмен сахрасы-2019”.
В выставках принимали участие представители более 50 крупных компаний из 21 государства.
В выделенном для Узбекистана павильоне демонстрировались разработанные в нашей стране высокие технологии, инновационные достижения в сферах энергетики, автомобилестроения, нефтегазовой отрасли.
Участники мероприятия отметили важную роль первого Каспийского экономического форума в укреплении регионального сотрудничества. Достигнутые по завершении форума соглашения оценены в качестве еще одного позитивного шага на пути поддержки партнерства в духе взаимного доверия, внедрения разработок в различных направлениях производства и промышленности.