Шаҳрисабзда I Халқаро Геотуризм форумига старт берилди
1 август куни Шаҳрисабздаги  Маданият саройида Биринчи Халқаро Геотуризм форумининг тантанали очилиш маросими бўлиб ўтди. Тадбир очилишида кўзга кўринган олимлар, геология ва минерал ресурслар соҳасида фаолият юритувчи мутахассислар иштирок этишди.
Форумни Ўзбекистон Республикаси Туризмни ривожлантириш давлат қўмитаси раисининг биринчи ўринбосари в.б. Улуғбек Касимходжаев очиб берди ва иштирокчиларга Ўзбекистоннинг геотуристик салоҳиятига кўрсатган юқори эътибори учун миннатдорчилик билдирди.
“Биринчи Геотуристик форумнинг Китоб давлат геология қўриқхонаси ҳудудида ўтказилиши рамзий аҳамиятга эгадир, зеро дунё океанидан қуруқликка чиққан ҳаётнинг бошланиш жойи мамлакатимизда геотуризмни ривожлантириш учун айни муддаодир. Форумни ўтказишдан мақсад Ўзбекистонда гео- ва палео-туризмни ривожлантириш учун янги истиқбол ва имкониятларни очиш, жаҳоннинг геология ва палеонтология илм марказлари ўртасида ўзаро манфаатли ҳамкорликни ўрнатиш, илмий ва амалий тажриба алмашиш, янги туристик маҳсулотларни яратиш, мавжуд туристик дастурларни бойитишдан иборатдир", - деди Улуғбек Касимходжаев.
Ўзбекистон Республикасининг Геология ва минерал хомашё базасини ривожлантириш ва қайта тўлдириш бош бошқармаси бошлиғи Асрор Рустамов тадбир иштирокчиларига ноёб қўриқхонанинг тарихи ҳақида сўзлади. “Китоб давлат геологик қўриқхонаси Ўзбекистоннинг муҳофазадаги ноёб табиий зоналаридан бири ҳисобланади. Қўриқхонага 1979 йилда асос солинган бўлиб, у денгиз жониворлари ва ўсимликларинининг стратиграфик кесмалари ва қадимий қолдиқларини қўриқлаш учун махсус яратилган. Палеозой кесмалари бу ерда жуда қизиқ геологик шакл ҳосил қиилган бўлиб, Ернинг 130-170 миллион йиллик геологик тарихига оид бой ва бетакрор маълумотларни ўзида сақлайди", - дея таъкидлади у.
Шундан сўнг маҳаллий ва хорижий олимларнинг чиқишлари ташкил этилиб, улар “Ўзбекистоннинг 2030 йилгача бўлган даврда барқарор ривожлантиришда миллий мақсад ва вазифалар ҳамда замонавий геотуризм", “Геопарклар фаолиятини йўлга қўйиш орқали геотуризмни ривожлантириш ва бунда ЮНЕСКОнинг геофанлар ва геопаркларга оид халқаро амалий тажрибасидан фойдаланиш” каби мавзуларни ўз ичига қамраб олди.
Уч кун давомида форум иштирокчилари “Зинзилбоғ” геотуристик маршрутининг очилиши, Китоб кенглик стансиясига ташриф, жаҳон олимлари иштирокидаги илмий анжуманлар, келишувларнинг имзоланиши ва бошқалар кутмоқда.

В Шахрисабзе стартовал I международный геотуристический форум
1 августа во Дворце культуры города Шахрисабза состоялось торжественное открытие Первого Международного Геотуристического форума. На открытии мероприятия присутствовали видные ученые и деятели в сфере геологии и минеральных ресурсов из многих стран мира.
Форум открыл и.о первого заместителя председателя Государственного комитета Республики Узбекистан по развитию туризма Улугбек Касимходжаев. Поприветствовав гостей, заместитель председателя выразил благодарность за столь высокое внимание к геотуристическому потенциалу Узбекистана. «Проведение Первого Международного Геотуристического Форума здесь, в Китабском государственном геологическом заповеднике, являющимся обладателем и хранителем мирового стратиграфического эталона-стандарта, является весьма символичным: место, где Жизнь из мирового Океана вышла в сушу, является хорошим началом для развития геотуризма в нашей стране.
Цель проведения форума - открытие новых перспектив и возможностей для развития гео- и палео-туризма в Узбекистане, установления взаимного сотрудничества между мировыми научными центрами в области геологии и палеонтологии, обмен опытом научным и практическим опытом, создание нового турпродукта, обогащение существующих туров и программ, предлагаемых как для иностранных, так и для местных туристов», – отметил У. Касимходжаев. Начальник главного геологического управления по развитию и воспроизводству минерально-сырьевой базы Государственного комитета Республики Узбекистан по геологии и минеральным ресурсам рассказал участникам мероприятия историю возникновения уникального заповедника: «Китабский Государственный Геологический заповедник – является одной из уникальных природохранных зон Узбекистана. Заповедник основан в 1979 году специально для охраны уникальных стратиграфических разрезов и содержащихся в них остатков древних ископаемых форм морских животных и растений. Разрезы палеозоя здесь охватывают интереснейшие геологические образования, заключающие в себе богатейшую и неповторимую информацию по значительному временному отрезку геологической истории Земли длительностью в 130-170 млн. лет», – подчеркнул Асрор Рустамов.
Далее состоялись доклады и выступления узбекских и зарубежных учёных на такие темы, как «Национальные цели и задачи Республики Узбекистан в области устойчивого развития до 2030 года и современный геотуризм», «Развитие геотуризма посредством геопарков: примеры международной практики программы Юнеско по геонаукам и геопаркам» и другие.
В течении трех дней работы форума, участников ждет открытие геотуристического маршрута «Зинзильбан», Посещение Китабской широтной станции, научные конференции и доклады ученых, подписание различных соглашений и многое другое.