Одам савдосига қарши кураш соҳасида халқаро тажриба
Тошкентда 30 июль – Жаҳон одам cавдосига қарши кураш куни муносабати билан ўзбек тилида нашр этилган “Одам савдоси жабрдийдаларини ўз юртига қайтариш жараёнида инсон ҳуқуқларига амал қилиш бўйича дастурий тамойиллар” тўпламининг тақдимоти бўлиб ўтди.
Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази томонидан Европада хавфсизлик ва ҳамкорлик ташкилотининг мамлакатимиздаги лойиҳалари мувофиқлаштирувчиси, Демократик институтлар ва инсон ҳуқуқлари бўйича бюроси билан ҳамкорликда ташкил этилган анжуманда вазирлик ва идоралар, дипломатик корпус вакиллари, фуқаролик жамияти институтлари, академик доиралар вакиллари иштирок этди.
Олий Мажлис Сенати Раиси Танзила Норбоева, Инсон ҳуқуқлари бўйича Миллий марказ директори Акмал Саидов, ЕХҲТнинг мамлакатимиздаги лойиҳалари мувофиқлаштирувчиси Жон Макгрегор ва бошқалар Ўзбекистон халқаро ташкилотлар билан одам савдосига қарши курашиш бўйича ҳам изчил ҳамкорлик қилиб келаётганини, хусусан, жаҳон ҳамжамияти томонидан илгари сурилаётган ташаббусларни ҳаётга жорий этишда фаол иштирок этаётганини таъкидлади.
Яқинда одам савдосидан жабр кўрган 156 нафар Ўзбекистон фуқаросининг юртимизга қайтарилгани, уларга руҳий ва маънавий кўмак кўрсатилгани мамлакатимизда инсон қадр-қиммати олий қадрият эканидан яна бир далолат бўлди.
Маълумки, ЕХҲТнинг Демократик институтлар ва инсон ҳуқуқлари бўйича бюроси 2008 йили мамлакатларда одам савдоси жабрдийдалари ва ноқонуний мигрантларни юртига
қайтариш юзасидан тадқиқотлар ўтказиш ташаббусини илгари сурган эди. Бунда одам савдоси жабрдийдаларини қайтаришнинг турли жиҳатларига, мазкур жараённинг инсон ҳуқуқлари соҳасидаги меъёр ва мажбуриятларга мувофиқлигини ўрганишга алоҳида эътибор қаратиш зарурлиги белгиланди.
Тадқиқотлар натижасида ҳукумат органлари ва фуқаролик жамияти институтлари учун одам савдоси жабрдийдаларини қайтариш жараёнида қўллаш мумкин бўлган стандартларга талаб юқори экани маълум бўлди.
Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази ташаббуси билан ўзбек тилига таржима қилинган тўплам айни шу муаммони ижобий ҳал этишдаги илғор тажрибага бағишланган. Қўлланмада ЕХҲТ минтақасида жабрдийдаларни қайтариш соҳасидаги сиёсат, тартиб ва амалиёт, жараёнда иштирок этаётган томонлар манфаатлари каби масалалар баён этилган.
Тадбир доирасида янги тўплам мазмун-моҳияти, Ўзбекистонда одам савдосига қарши кураш, бу борадаги миллий тажриба, мамлакатимизнинг ЕХҲТ билан мазкур йўналишдаги ҳамкорлиги юзасидан маърузалар тингланди.

Опыт борьбы с торговлей людьми
В Ташкенте состоялась презентация узбекского издания сборника “Руководящие принципы по соблюдению прав человека в процессе возвращения жертв торговли людьми в страну происхождения”. Презентация была приурочена к 30 июля – Всемирному дню борьбы с торговлей людьми.
В мероприятии, организованном Национальным центром Республики Узбекистан по правам человека совместно с Координатором проектов Организации по Безопасности и Сотрудничеству в Европе, действующим в Узбекистане, и Бюро ОБСЕ по демократическим институтам и правам человека, приняли участие представители министерств, ведомств и организаций, дипломатических корпусов, институтов гражданского общества и академических кругов.
Председатель Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан Танзила Нарбаева, директор Национального центра по правам человека Акмал Саидов, Координатор проектов ОБСЕ в Узбекистане Джон МакГрегор и другие в своих выступлениях отметили, что Узбекистан тесно сотрудничает с международными организациями в области борьбы с торговлей людьми, в частности, активно участвует в реализации инициатив, выдвинутых мировой общественностью.
Недавно возвращены на Родину 156 граждан Узбекистана, которые стали жертвами торговли людьми, им оказана вся необходимая помощь. Это доказывает то, что в нашей стране интересы человека превыше всего.
Как известно, Бюро ОБСЕ по демократическим институтам и правам человека в 2008 году проявило инициативу по проведению в нескольких странах исследований по возвращению жертв торговли людьми и нелегальных иммигрантов в страны происхождения. При этом особое внимание было уделено изучению различных аспектов процесса возвращения жертв торговли людьми и соответствия этого процесса всем международным стандартам и обязательствам в области прав человека.
В результате исследований выяснилось, что у государственных органов и субъектов гражданского общества спрос на стандарты, которые могут быть применены в процессе возвращения жертв торговли людьми, сильно возрос.
Вышеуказанный сборник, переведенный на узбекский язык по инициативе Национального центра Республики Узбекистан по правам человека, подготовлен именно с целью положительного решения этой проблемы. Он предназначен для заинтересованных сторон, участвующих в процессе возвращения жертв торговли людьми, чтобы содействовать применению политики, порядка и практики в области возвращения жертв в регионах ОБСЕ.
В рамках презентации заслушаны доклады, посвященные содержанию сборника, осуществляемым в Узбекистане мерам по противодействию торговле людьми, национальному опыту, сотрудничеству страны с ОБСЕ в данном направлении.