Ўзбекистон Президентининг Афғонистон бўйича Махсус вакилининг Кобул шаҳридаги музокаралари тўғрисида
2019-07-31 | Сиёсат
2019 йилнинг 29 июль куни Кобул шаҳрида Ўзбекистон Республикаси Президентининг Афғонистон бўйича Махсус вакили Исматулла Иргашев Афғонистон Ислом Республикаси Президентининг инфратузилма лойиҳалари бўйича катта маслаҳатчиси, Молия вазири вазифасини бажарувчи Ҳумоюн Қаюми, Афғонистон Президентининг миллий хавфсизлик масалалари бўйича маслаҳатчиси Ҳамдулла Мухиб, шунингдек, мамлакатнинг собиқ Президенти Ҳамид Карзай билан музокаралар ўтказди.
Учрашувлар чоғида Афғонистонда тинч сиёсий жараённи тезроқ бошлаш борасидаги томонларнинг саъй-ҳаракатлари ва Ўзбекистоннинг қўшни мамлакат иқтисодий инфратузилмасини тиклашга ёрдами муҳокама қилинди.
Афғонистон томони Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёевнинг мамлакатларимиз ўртасидаги савдо-иқтисодий алоқаларни кенгайтириш, қардош Афғонистон бозорида Ўзбекистоннинг иқтисодий мавқеини янада ошириш борасидаги сиёсатини юқори баҳолади.
Шунингдек, Ўзбекистон Республикаси Бош вазири Абдулла Ариповнинг жорий йил 1 июль куни Афғонистонга ташрифининг муваффақиятли якунлари эътироф этилди. Бу ташриф икки томон савдо-иқтисодий ҳамкорлигини мустаҳкамлаш жараёнида сифат жиҳатидан янги мезонларини белгилади.
Афғонистон Молия вазири вазифасини бажарувчи Ҳумоюн Қаюми Ўзбекистон Ҳукумати раҳбарининг Афғонистонга ташрифи якунларига кўра эришилган барча келишувларнинг амалга оширилишини тасдиқлади.
Музокаралар чоғида аввало Афғонистон халқининг энг муҳим манфаатлари ва эҳтиёжларига мос келувчи энергетика ва транспорт-коммуникация соҳаларидаги инфратузилма лойиҳаларини биргаликда амалга оширишга томонларда ўзаро қизиқиш ва уларнинг ҳамкорликка тайёрлиги билдирилди.
Ҳумоюн Қаюми Афғонистон томони жорий йил сентабр ойида “Сурхон - Пули-Хумриъ электр узатиш тармоғини қуриш тўғрисидаги шартномани имзолашни режалаштираётганини ҳам таъкидлади.

О переговорах Спецпредставителя Президента Узбекистана по Афганистану в г.Кабуле
29 июля 2019 года в г.Кабуле состоялись переговоры Специального представителя Президента Республики Узбекистан по Афганистану Исматуллы Иргашева со старшим советником Президента Исламской Республики Афганистан по инфраструктурным проектам, и.о.министра финансов Хумаюном Каюми, советником Президента ИРА по национальной безопасности Хамдуллой Мухибом, а также бывшим Президентом страны Хамидом Карзаем.
В ходе встреч были обсуждены усилия сторон по скорейшему запуску мирного политического процесса в Афганистане, содействие Узбекистана восстановлению экономической инфраструктуры соседней страны.
Афганская сторона высоко оценила политику Президента Узбекистана Шавката Мирзиёева по расширению торгово-экономических связей между двумя странами, дальнейшему наращиванию экономического присутствия Узбекистана на рынке братского Афганистана.
Также были признаны успешными итоги состоявшегося 1 июля текущего года визита в Афганистан Премьер-министра Узбекистана Абдуллы Арипова, который обозначил качественно новые критерии в процессе укрепления двустороннего торгово-экономического взаимодействия.
И.о.министра финансов ИРА Хумаюн Каюми заверил в том, что все договоренности, достигнутые по итогам визита главы Правительства Узбекистана в Афганистан, будут реализованы.
В ходе переговоров была выражена обоюдная заинтересованность и готовность к совместной реализации инфраструктурных проектов в энергетической и транспортно-коммуникационной сферах, отвечающих насущным интересам и потребностям, прежде всего народа Афганистана.
Хумаюн Каюми также подчеркнул, что афганская сторона планирует в сентябре текущего года выйти на подписание Соглашения о строительстве ЛЭП «Сурхан – Пули-Хумри».