“O‘zbekiston tarixi” телеканалини ташкил этиш чора-тадбирлари тўғрисида
Ватанимизнинг қадимий ва бой тарихини чуқур ўрганиш, ушбу йўналишдаги илмий-тадқиқот ишларини фаоллаштириш, ёш авлодни миллий қадриятлар ва аждодларимизнинг бебаҳо мероси асосида тарбиялаш, жамиятда ватанпарварлик ва ўз халқи билан ғурурланиш туйғусини шакллантириш асосида миллий ўзликни англаш ҳиссини мустаҳкамлаш ва ватандошларимиз дунёқарашини кенгайтириш мақсадида:
1. Ўзбекистон Миллий телерадиокомпанияси (кейинги ўринларда – Ўзбекистон МТРК), Ўзбекистон Республикаси Маданият вазирлиги, Молия вазирлиги, Фанлар академияси, Республика “Маънавият ва маърифат” маркази, Ўзбекистон Ёзувчилар уюшмаси, Ўзбекистон Журналистлари ижодий уюшмасининг 2019 йил 1 сентябрдан “O‘zbekiston tarixi” телеканалини ташкил этиш тўғрисида республиканинг кенг жамоатчилиги томонидан қўллаб-қувватланган таклифи маъқуллансин.
2. Қуйидагилар “O‘zbekiston tarixi” телеканали фаолиятининг асосий вазифалари ва йўналишлари деб ҳисоблансин:
минг йиллар қаърига илдиз отган Ўзбекистоннинг кўҳна ва бой тарихи, халқимизнинг жаҳон цивилизацияси ривожига қўшган ғоят катта илмий, маданий ва маънавий ҳиссаси ҳақида мамлакатимиз аҳолисини, шунингдек, чет эл жамоатчилигиникенг кўламда хабардор қилиш;
ҳар бир воқеанинг мазмун-моҳиятини изчил ва тизимли очиб бериш орқали буюк тарихимизнинг барча даврларини чуқур илмий тадқиқотларнинг холисона натижалари асосида кўрсатиб берувчи ахборот-таҳлилий ва мавзули телекўрсатувлар, ток-шоу, “давра суҳбатлари”ни юқори профессионал ва ғоявий-бадиий савияда тайёрлашни ташкиллаштириш;
буюк ватандошларимиз – олимлар, мутафаккирлар ва азиз-авлиёлар, шоир ва ёзувчилар, саркардалар, давлат арбобларининг бебаҳо меросини кенг кўламда ўрганиш ва оммалаштириш мақсадида уларнинг ҳаёт йўли ва қаҳрамонлиги тўғрисида, шунингдек, дунё аҳамиятига эга бўлган Ўзбекистон энг янги тарихининг ғоят ёрқин ва унутилмас саҳифалари ҳақида ҳикоя қилувчи илмий-оммабоп дастурлар ва ҳужжатли фильмлар туркумларини яратиш;
доимий ишлаб турувчи телевизион студия – “мунозара майдончаси” фаолиятини таъминлаш, Ўзбекистон тарихи бўйича илмий тадқиқотлар натижаларини, маданий ва кўҳна ёдгорликларни сақлаш билан боғлиқ муаммоларни, шунингдек, халқимиз тарихига тааллуқли ва умуммиллий аҳамиятга эга бўлган бошқа ғоят муҳим масалаларни очиқ муҳокама қилиш учун олимлар, тарихчилар, тадқиқотчилар, ўқувчи-ёшлар ҳамда кенг жамоатчилик вакилларини таклиф қилиш;
чет элларга ижодий сафарлар давомида халқимизнинг моддий ва номоддий мероси, Ўзбекистон тарихи билан боғлиқ бўлган нодир қўлёзмалар, китобларни излаш, амалий санъат буюмлари ҳамда музейлар коллекцияларида, хорижий давлатларнинг илмий марказларида, шунингдек, жаҳон тарихий меросини ўрганаётган жамғармаларда сақланаётганқимматли топилмаларни ўрганиш натижалари бўйича махсус телекўрсатувлар тайёрлаш;
хорижий телеканаллар, илмий-тадқиқот марказлари ва жамғармалар томонидан тайёрланган, жаҳон тарихининг аҳамиятли лавҳаларини акс эттирувчи, шунингдек, Ўзбекистон ҳудудида минг йиллар давомида содир бўлган тарихий жараёнлар билан боғлиқ бўлган воқеалар ва шахслар тўғрисида ҳикоя қилувчи кўрсатувларни сотиб олиш, ўзбек тилига таржима қилишни ташкиллаштириш ва миллий телерадиоканаллар эфирларида жойлаштиришга кўмаклашиш;
Ўзбекистон тарихи ва жаҳон тарихида ёрқин из қолдирган воқеалар ва шахсларга бағишланган маҳаллий ва хорижий бадиий фильмларни мунтазам намойиш қилиш, шунингдек, ушбу мавзу бўйича мамлакатимиз кино санъати усталари билан бадиий фильмлар ва телесериаллар яратишда иштирок этиш.
3. Ўзбекистон МТРК таркибига кирувчи ташкилотлар ходимлари сонини оптималлаштириш ҳисобига шакллантириладиган, ходимларининг чекланган умумий сони 116 нафардан иборат бўлган, “O‘zbekiston” телерадиоканали” давлат унитар корхонаси қошидаги “O‘zbekiston tarixi” телеканалининг тузилмаси иловага мувофиқ тасдиқлансин.
4. Белгилансинки, “O‘zbekiston tarixi” телеканали:
Ўзбекистон МТРКнинг “O‘zbekiston” телерадиоканали” давлат унитар корхонаси қошидаги “UzHD” телеканали негизида юридик шахс ташкил этмасдан HD форматида ташкил этилади;
республиканинг бутун ҳудуди бўйлаб тарқатиладиган рақамли кўрсатувнинг ҳаммабоп ижтимоий пакети таркибига киритилади;
эфирни сифатли ҳужжатли ва бадиий фильмлар билан, шу жумладан, тайёр телемаҳсулотга буюртма бериш шартлари асосида тўлдириш мақсадида Ўзбекистон Республикаси Фанлар академияси ҳузуридаги Ўзбекистоннинг энг янги тарихи бўйича жамоатчилик кенгаши, оммавий ахборот воситалари, нодавлат нотижорат ташкилотлари ва фуқаролик жамиятининг бошқа институтлари, “Ўзбеккино” Миллий агентлиги, шунингдек, бошқа кино ва видео суратга олиш студиялари билан мустаҳкам ҳамкорлик қилади.
5. Ўзбекистон Республикаси Фанлар академияси доимий асосда “O‘zbekiston tarixi” телеканалига эфирга узатиш учун материаллар тайёрлашда, жумладан, уларнинг ишончлилиги ҳамда тарихий воқеа ва фактларга мос келиши нуқтаи назаридан кўриб чиқилишида амалий ёрдам кўрсатсин, шунингдек, олиб борилган илмий тадқиқотлар натижаларини телеканал орқали ёритиш учун тақдим этиб борсин.
6. “Ўзбеккино” Миллий агентлиги ва Ўзбекистон МТРК икки ой муддатда Ўзбекистон Республикасининг Давлат бюджетидан ажратиладиган маблағлар ҳисобига “Ўзбеккино” Миллий агентлиги томонидан тасвирга олинадиган тарихий шахслар тўғрисида, миллий қадриятлар, анъаналар, Ўзбекистоннинг қарор топиши ва давлат сифатида ривожланишининг тарихий босқичларини акс эттирувчи бадиий, бадиий-публицистик, ҳужжатли фильмлар, сериалларни ҳамда анимацион фильмларни ҳамкорликда ишлаб чиқариш форматларини тасдиқласин.
7. Ўзбекистон МТРК бир ой муддатда:
“O‘zbekiston tarixi” телеканалининг штатлар жадвали ва харажатлар сметасини ишлаб чиқиш ҳамда белгиланган тартибда тасдиқлашни;
“O‘zbekiston tarixi” телеканали ҳар томонлама тайёрланган, шу жумладан, Ватанимиз ҳамда жаҳон цивилизациясининг қадимий ва бой тарихини юқори профессионал даражада биладиган малакали мутахассислар билан тўлдирилишини таъминласин.
8. “O‘zbekiston tarixi” телеканали Тошкент шаҳар, Олмазор кўчаси, 2-уй манзили бўйича Ўзбекистон МТРК биносида жойлаштирилсин ва доимий ишлайдиган “мунозара майдончаси”ни ташкил этиш учун студиялардан бири телеканалга бириктириб қўйилсин.
2019 йилда янги ташкил этилаётган “O‘zbekiston tarixi” телеканали таъминотига, шу жумладан, жаҳондаги ва маҳаллий ишлаб чиқарувчиларнинг маҳсулотларини намойиш этишнинг лицензия ҳуқуқларини сотиб олишга, шунингдек, республика ҳудуди бўйлаб теледастурларни тарқатиш учун Ўзбекистон Республикаси Ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазирлиги ташкилотларига ҳақ тўлашни киритган ҳолда, Ўзбекистон Республикаси Давлат бюджетининг жорий йилги параметрлари доирасида маблағ излаб топсин ва Ўзбекистон МТРКга ажратсин, 2020 йилдан бошлаб ҳар йилги Ўзбекистон Республикасининг Давлат бюджети параметрларида зарур молиялаштиришни назарда тутсин;
Ўзбекистон МТРКнинг асослантирилган ҳисоб-китоблари бўйича “O‘zbekiston tarixi” телеканали студияларини жиҳозлаш ва декорациялар тайёрлаш учун зарур бўлган 1,5 миллиард сўмгача миқдордаги маблағ Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг захира жамғармасидан ажратиб берилишини таъминласин.
10. Ўзбекистон МТРК раисига:
сифатли контентни шакллантириш бўйича ишларни ташкил этиш ва самарали ижодий жараённи йўлга қўйиш мақсадида “O‘zbekiston tarixi” телеканалининг Эксперт (маслаҳат) кенгашини шакллантириш ва унинг таркибини тасдиқлаш;
юқори малакали хорижий мутахассисларни шартнома асосида жалб этиш ва ишга қабул қилиш ҳамда ажратилган бюджет маблағлари доирасида уларга хорижий валютада иш ҳақи ва бошқа тўловлар миқдорини белгилаш ҳуқуқи берилсин.
11. Ўзбекистон МТРК:
Ўзбекистон Республикаси Молия вазирлиги билан биргаликда бир ой муддатда янги ташкил этилаётган “O‘zbekiston tarixi” телеканалини замонавий телевизион ускуналар комплекси билан жиҳозлаш;
икки ой муддатда қонун ҳужжатларига ушбу қарордан келиб чиқадиган ўзгартиш ва қўшимчалар тўғрисида Вазирлар Маҳкамасига таклифлар киритсин.
12. Мазкур қарорнинг ижросини назорат қилиш Ўзбекистон Республикасининг Бош вазири А.Н.Арипов, Ўзбекистон Республикаси Президенти маслаҳатчисининг ўринбосари Ф.Ш.Маҳмудов зиммасига юклансин.

О мерах по созданию телеканала «O‘zbekiston tarixi»
В целях дальнейшего укрепления национального самосознания и расширения мировоззрения соотечественников путем глубокого изучения древней и богатой истории нашей Родины, активизации научно-исследовательской работы в данном направлении, воспитания молодого поколения на основе национальных ценностей и уникального духовно-нравственного наследия наших предков, утверждения в обществе атмосферы патриотизма и гордости за свой народ:
1. Одобрить поддержанное широкой общественностью предложение Национальной телерадиокомпании Узбекистана (далее – НТРК Узбекистана), Министерства культуры, Министерства финансов, Академии наук Республики Узбекистан, Республиканского центра «Маънавият ва маърифат», Союза писателей Узбекистана, Творческого союза журналистов Узбекистана о создании с 1 сентября 2019 годателеканала «O‘zbekiston tarixi».
2. Считать основными задачами и направлениями деятельности телеканала «O`zbekiston tariхi»:
широкое информирование населения страны, а также зарубежной общественности о древней и богатой истории Узбекистана, насчитывающей многие тысячелетия, огромном научном, культурном и духовном вкладе нашего народа в развитие мировой цивилизации;
организацию подготовки на высоком профессиональном и идейно-художественном уровне информационно-аналитических и тематических телепередач, ток‑шоу,«круглых столов», объективно отражающих на основе достоверных результатов глубоких научных исследований все периоды нашей великой истории, последовательно и системно раскрывая суть и значение каждого события;
создание, с целью широкого изучения и популяризации бесценного наследия наших великих предков – ученых, мыслителей и богословов, поэтов и писателей, полководцев, государственных деятелей, циклов научно-популярных программ и документальных фильмов, рассказывающих об их жизни и свершениях, а также о самых ярких и незабываемых фактах из новейшей истории Узбекистана, имеющих мировое значение;
обеспечение функционирования на основе постоянно действующей телевизионной студии – дискуссионной площадки с приглашением ученых, историков, исследователей, учащейся молодежи, представителей широкой общественности для открытого обсуждения результатов научных исследований в области истории Узбекистана, проблем сохранения культурных и исторических памятников, а также других важнейших вопросов, касающихся истории нашего народа и имеющих общенациональное значение;
подготовку специальных телепередач по результатам творческих зарубежных командировок с целью изучения материального и нематериального наследия нашего народа, поиска редких рукописей, книг, изделий прикладного искусства и других ценных находок, связанных с историей Узбекистана и хранящихся в музейных коллекциях, научных центрах зарубежных государств, а также в фондах, изучающих мировое историческое наследие;
содействие в организации приобретения, переводе на узбекский язык и выпуске в телерадиоэфир передач, подготовленных зарубежными телеканалами, научно-исследовательскими центрами, фондами, информирующих о значимых событиях мировой истории и великих личностях, имеющих отношение к историческим процессам, происходившим на территории Узбекистана на протяжении тысячелетий;
демонстрацию на регулярной основе отечественных и зарубежных художественных фильмов, посвященных событиям и личностям, оставившим яркий след в истории Узбекистана и всего мира, а также участие в создании по данной тематике кинематографистами нашей страны новых художественных и документальных фильмов, телесериалов.
3. Утвердить структуру телеканала «O‘zbekiston tarixi» при государственном унитарном предприятии «O‘zbekiston» телерадиоканали» с предельной общей численностью персонала 116 единиц, формируемой за счет оптимизации численности работников организаций, входящих в состав НТРК Узбекистана, согласно приложению.
4. Установить, что телеканал «O‘zbekiston tarixi»:
создается без образования юридического лица на базе телеканала «UzHD» при государственном унитарном предприятии «O‘zbekiston» телерадиоканали» НТРК Узбекистана в формате HD;
включается в общедоступный социальный пакет цифрового вещания, распространяемый по всей территории республики;
осуществляет тесное взаимодействие с Общественным советом по новейшей истории Узбекистана при Академии наук Республики Узбекистан, средствами массовой информации, негосударственными некоммерческими организациями и иными институтами гражданского общества, Национальным агентством «Узбеккино», а также другими кино‑ и видеостудиями в целях наполнения эфира качественными документальными и художественными фильмами, в том числе на условиях заказа на готовую телепродукцию.
5. Академии наук Республики Узбекистан оказывать на постоянной основе телеканалу «O‘zbekiston tarixi» содействие в подготовке выпускаемых в эфир материалов, в том числе путем рассмотрения их на предмет достоверности и соответствия историческим событиям и фактам, а также в установленном порядке предоставлять результаты проведенных научных исследований для освещения на телеканале.
6. Национальному агентству «Узбеккино» и НТРК Узбекистана в двухмесячный срок утвердить формат совместного производства художественных, художественно-публицистических, документальных фильмов и сериалов об исторических личностях, а также анимационных фильмов, отражающих национальные ценности, традиции, исторические вехи государственного становления и развития Узбекистана, которые будут сняты Национальным агентством «Узбеккино» за счет средств, выделяемых из Государственного бюджета Республики Узбекистан.
7. НТРК Узбекистана в месячный срок обеспечить:
разработку и утверждение в установленном порядке штатного расписания и сметы расходов телеканала «O‘zbekiston tarixi»;
укомплектование телеканала «O‘zbekiston tarixi» всесторонне подготовленными квалифицированными специалистами, в том числе на высоком профессиональном уровне обладающими глубокими познаниями в области истории нашей Родины и мировой цивилизации.
8. Разместить телеканал «O‘zbekiston tarixi» в здании НТРК Узбекистана по адресу: г. Ташкент, улица Олмазор, 2 изакрепить за телеканалом одну из студий для организации постоянно действующей дискуссионной площадки.
изыскать и выделить НТРК Узбекистана в 2019 году средства на содержание создаваемого телеканала «O‘zbekiston tarixi», в том числе на приобретение лицензионных прав на продукцию мировых и отечественных производителей, в пределах средств, предусмотренных в параметрах Государственного бюджета Республики Узбекистан на текущий год, включая выплаты организациям Министерства по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан за распространение телепрограмм по территории республики, а начиная с 2020 года ежегодно предусматривать необходимое финансирование в параметрах Государственного бюджета Республики Узбекистан;
по обоснованным расчетам НТРК Узбекистана обеспечить выделение из резервного фонда Кабинета Министров Республики Узбекистан средств в размере до 1,5 миллиарда сумов, необходимых для изготовления декораций и оснащения студий телеканала «O‘zbekiston tarixi».
10. Предоставить председателю НТРК Узбекистана право:
формировать и утверждать состав экспертного (консультативного) совета телеканала «O‘zbekiston tarixi» в целях организации работы по формированию качественного контента и налаживания эффективного творческого процесса;
принимать на работу и привлекать на основе договоров высококвалифицированных иностранных специалистов и устанавливать им размеры заработной платы и иных выплат в иностранной валюте в пределах выделенных бюджетных средств.
11. НТРК Узбекистана внести в Кабинет Министров Республики Узбекистан предложения:
совместно с Министерством финансов в месячный срок об оснащении создаваемого телеканала «O‘zbekiston tarixi» современным комплексом телевизионного оборудования;
в двухмесячный срок об изменениях и дополнениях в законодательство, вытекающих из настоящего постановления.
12. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Премьер-министра Республики Узбекистан Арипова А.Н. и заместителя советника Президента Республики Узбекистан Махмудова Ф.Ш.