Ўзбекистон Президенти Туркманистон Президенти билан телефон орқали мулоқот қилди
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 28 июнь куни Туркманистон Президенти Гурбангули Бердимуҳамедов билан телефон орқали мулоқот қилди.
Давлатимиз раҳбари суҳбат аввалида Туркманистон Президентини туғилган куни муносабати билан самимий муборакбод этиб, унга мустаҳкам соғлик, бахт-саодат ва муваффақият тилади.
Бугунги Туркманистон Президент Гурбангули Бердимуҳамедов раҳбарлигида давлат ва жамият қурилиши соҳасида, мамлакатни ижтимоий-иқтисодий ривожлантириш борасида улкан ютуқларга эришаётгани алоҳида қайд этилди.
Туркманистоннинг халқаро нуфузи изчил юксалиб бораётгани таъкидланди. Туркманистон ташаббуси билан БМТ Бош Ассамблеяси томонидан ушбу ташкилот ва Оролни қутқариш халқаро жамғармаси ўртасидаги ҳамкорлик тўғрисида навбатдаги резолюция қабул қилингани, 2020-2021 йилларда мамлакатда самбо ва трек велоспорти бўйича жаҳон чемпионатлари ўтказилиши бундан далолат беради.
Президентлар икки томонлама муносабатлар ва минтақавий сиёсатга доир долзарб масалаларни кўриб чиқдилар.
Ўзбекистон ва Туркманистон ўртасидаги дўстлик, яхши қўшничилик ва стратегик шериклик муносабатлари изчил мустаҳкамланиб бораётгани катта мамнуният билан қайд этилди.
Ўзаро савдо ҳажмини янада ошириш, транспорт, энергетика, саноат ва қишлоқ хўжалиши соҳаларидаги кооперацияни кучайтириш муҳимлиги таъкидланди.
Президентлар Ҳукуматлараро қўшма комиссия ишини фаоллаштириш, шунингдек, чегарадош ҳудудлар ўртасидаги самарали ишбилармонлик ва маданий-гуманитар ҳамкорликни давом эттириш лозимлигини айтиб ўтдилар.
Мулоқот сўнгида давлат раҳбарлари қардош мамлакатларимиз ва халқларимиз фаровонлиги, бутун Марказий Осиё минтақасининг барқарор тараққиёти йўлида Ўзбекистон ва Туркманистон ўртасидаги кўп қиррали шерикликни янада ривожлантириш ва мустаҳкамлаш борасидаги интилиш қатъий эканини яна бир бор тасдиқладилар.

Presidents of Uzbekistan and Turkmenistan talk on the phone
On June 28, the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev held a telephone conversation with the President of Turkmenistan Gurbanguly Berdimuhamedov.
President of Uzbekistan sincerely congratulated the President of Turkmenistan on his birthday, wishing him good health, wellbeing and great success.
Achievements of modern Turkmenistan under the leadership of President Gurbanguly Berdimuhamedov in the state and public construction, socio-economic development of the country have been emphasized.
The steadily growing authority of the state in the international arena was noted. It is evidenced by another resolution of the UN General Assembly, adopted at the initiative of Turkmenistan, on cooperation between the Organization and the International Fund for saving the Aral Sea, as well as holding the World Sambo and Track Cycling Championships in Turkmenistan in 2020-2021.
The leaders of the two countries considered relevant issues of bilateral relations and regional policy.
Progressive strengthening of Uzbekistan – Turkmenistan friendship, good-neighborliness and strategic partnership was noted with deep satisfaction.
The importance of further increasing the trade turnover, strengthening cooperation in transport, energy, industry and agriculture was emphasized.
Presidents spoke for intensification of activities of the joint Intergovernmental Commission, as well as continuation of fruitful business, cultural and humanitarian cooperation between the border regions.
Following the conversation, the Presidents reaffirmed their mutual commitment to further development of multifaceted partnership between Uzbekistan and Turkmenistan for the benefit of the two fraternal countries and people, in the interests of sustainable development and prosperity of the entire Central Asian region.