Самарқандда МДҲ мамлакатлари Туризм кенгаши йиғилиши ва биринчи туристик ярмаркаси ўтказилади
9-10 июль кунлари Самарқанд шаҳрида МДҲ мамлакатлари Туризм кенгашининг навбатдаги йиғилиши ва биринчи туризм ярмаркаси ўтказилади.
МДҲ мамлакатлари туристик жозибадорлигини ошириш ва туризм соҳаси вакилларининг фаол иштирокини таъминлаш мақсадида Ўзбекистон Республикаси Туризмни ривожлантириш давлат қўмитаси томонидан 2018 йилнинг 10-11 августида Душанбе (Тожикистон) шаҳрида бўлиб ўтган МДҲ мамлакатлари Туризм кенгаши йиғилиши доирасида навбатдаги тадбирни Самарқанд шаҳрида ўтказиш таклиф қилинган эди.
Шунингдек, Ўзбекистон Президенти ташаббуси ҳамда Вазирлар Маҳкамасининг МДҲ мамлакатлари Туризм кенгаши йиғилишини Самарқандда ўтказишга доир топшириғига мувофиқ, Туризмни ривожлантириш давлат қўмитаси томонидан МДҲ мамлакатлари Биринчи туризм ярмаркасини ўтказиш бўйича лойиҳа ишлаб чиқилди. Лойиҳага кўра, мазкур ярмарканинг МДҲ мамлакатлари Туризм кенгаши тадбири доирасида ташкил этилишига келишилган.
Мазкур формат МДҲга аъзо мамлакатларнинг туристик салоҳияти билан яқиндан танишиш, Ҳамдўстликдаги туризм секторинг муҳим трендлари ва янгиликларини алмашиш, туризм ташкилотлари ва бизнес вакиллари ўртасидаги тўғридан-тўғри мулоқотни кучайтириш учун қулай шароит яратади.
Тадбирнинг асосий мақсади – МДҲ мамлакатлари ўртасида қўшма туризм лойиҳаларни сонини орттириш, ҳамкорлик ва аҳил қўшничилик руҳини қўллаб-қувватлашдир.
МДҲ мамлакатларининг Биринчи туризм ярмаркаси Самарқанд шаҳрида Ҳамдўстлик Туризм кенгашининг навбатдаги йиғилиши доирасида 2019 йилнинг 9-10 июль кунлари ўтказилади.
Шу билан бирга, мазкур тадбир дастури «МДҲ давлатларида туризм ва минтақавий ҳамкорлик: янги чақирувлар ва имкониятлар» деб номланган халқаро илмий-амалий семинарни ҳам ўз ичига олади.
Туристик ярмаркада тегишли вазирлик ва идоралар, маҳаллий ҳукумат органлари, дипломатик корпуслар вакиллари, Ўзбекистонда аккредитациядан ўтган халқаро ташкилотлар, туристик бизнес вакиллари, шунингдек, маҳаллий ва чет эл ОАВ вакиллари иштирок этади.
Тадбир ташкилотчилари – Ўзбекистон Республикаси Туризмни ривожлантириш давлат қўмитаси, МДҲ Ижро қўмитаси, Ташқи ишлар вазирлиги ва Самарқанд вилояти ҳокимлиги.

Заседание Совета по туризму и первая Ежегодная туристическая ярмарка Содружества Независимых Государств пройдет в Самарканде
2019-06-28 | Туризм
С 9 по 10 июля в Самарканде пройдет очередное заседание Совета по туризму государств – участников Содружества Независимых Государств (СНГ), в рамках которого планируется проведение Первой ежегодной туристической ярмарки.
В целях повышения привлекательности и обеспечения более активного участия представителей туристической отрасли государств-участников СНГ, Государственным комитетом Республики Узбекистан по развитию туризма в ходе участия в работе заседания Совета по туризму государств – участников СНГ 10-11 августа 2018г. в г.Душанбе (Таджикистан) было предложено организовать очередное заседание Совета в г.Самарканде.
Далее в соответствии с инициативой Президента Республики Узбекистан в заседании Совета глав государств СНГ28 сентября 2018 года в г.Душанбе Государственным комитетом Республики Узбекистан по развитию туризма был разработан проект по проведению первой Ежегодной туристической ярмарки Содружества Независимых Государств.
В соответствии с проектом Государственный комитет Республики Узбекистан по развитию туризма проводит данную ярмарку «на полях» заседания Совета по туризму государств-участников СНГ в г.Самарканде 9-10 июля 2019г. Также программа мероприятий включает проведение Международного научно-практического семинара «Туризм в странах СНГ и региональное сотрудничество: новые вызовы и возможности».
Данный формат позволить создать площадку для широкого ознакомления с туристическим потенциалом стран СНГ, обмену важными трендами и новшествами, а также активизации прямого диалога между туристическими ведомствами с туристическим бизнесом Содружества.
Главная цель мероприятия - увеличение количества совместных проектов в сфере туризма между странами СНГ, поддержание духа «сотрудничества и добрососедства».
Организаторами Первой ежегодной туристической ярмарки Содружества Независимых Государствв г. Самарканде выступают Государственный комитет Республики Узбекистан по развитию туризма, Исполнительный комитет СНГ, Министерство иностранных дел Республики Узбекистан и хокимият Самаркандской области.
Среди участников туристической ярмарки предстанут профильные министерства и ведомства, руководители местных органов власти, представители дипкорпуса, международных организаций, аккредитованных в стране организатора, представители туристического бизнеса из государств – участников СНГ, ведущие местные и зарубежные СМИ.