Энергетика ва кимё соҳаларидаги инвестиция лойиҳаларини жадаллаштириш бўйича топшириқлар берилди
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 17 июнь куни нефть-газ, кимё ва электр энергетикаси соҳаларидаги инвестиция лойиҳаларини янада жадаллаштириш масалалари бўйича йиғилиш ўтказди.
Ушбу соҳалар саноат ва тадбиркорлик ривожи, аҳоли турмуш даражасига асос бўлиши билан жуда муҳимдир. Шу боис мазкур тармоқларда кўплаб истиқболли лойиҳалар амалга оширилмоқда.
Хусусан, жорий йилда 2 миллиард 730 миллион доллар инвестицияларни ўзлаштириш ҳисобига нефть-газ соҳасида 16 та, 850 миллион доллар эвазига кимё тармоғида 17 та, 1 миллиард доллардан зиёд маблағ воситасида электр энергетикаси бўйича 28 та лойиҳани амалга ошириш режалаштирилган.
Йиғилишда ушбу лойиҳалар муҳокама қилиниб, уларнинг ижроси бўйича мутасаддиларнинг ҳисоботи эшитилди.
Давлатимиз раҳбари энергия ресурслари ишлаб чиқарувчи, тақсимловчи ва етказиб берувчи корхоналарни молиявий қўллаб-қувватлаш, углеводородлар қазиб олиш ҳажмини кўпайтириш, маҳсулот ишлаб чиқаришни кенгайтириш зарурлигини таъкидлади.
Тўрақўрғон, Навоий, Тахиатош иссиқлик электр станцияларида олиб борилаётган қурилиш ва модернизация ишларини тезроқ якунлаб, бу йил фойдаланишга топшириш, Тошкент ва Сурхондарё вилоятларида замонавий буғ-газ қурилмаларини ўрнатиш бўйича ишларни жадаллаштириш юзасидан топшириқлар берилди. Электр энергиясини ҳисобга олиш ва назорат қилишнинг автоматлаштирилган тизимини янада кенг жорий этиш кераклиги қайд этилди.
“Навоийазот” акциядорлик жамиятида поливинилхлорид, каустик сода ва метанол, Жиззах пластмасса заводида тўқимачилик соҳаси учун кимёвий қўшимчалар ишлаб чиқариш лойиҳаларини фойдаланишга топшириш, Янгиер шаҳрида аммиак ва карбамид ишлаб чиқариш лойиҳасини жадаллаштириш бўйича вазифалар қўйилди.
– Иқтисодиётимиз рақобатбардошлигини оширувчи ушбу тармоқлардаги инвестиция лойиҳаларини ўз вақтида ва сифатли амалга ошириш керак. Бу бошқа турдош ва ёндош соҳалар ривожини ҳам таъминлаб, кўплаб иш жойлари яратади, – деди Президент.
Йиғилишда нефть-газ, кимё ва электр энергетикаси соҳаларида бу йил якунида кутилаётган натижалар ҳамда келгуси йилга мўлжалланган режалар кўриб чиқилди.

Поручено ускорить реализацию инвестиционных проектов в энергетике и химической отрасли
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 17 июня провел совещание по вопросам дальнейшего ускорения реализации инвестиционных проектов в нефтегазовой, химической и электроэнергетической отраслях.
Эти сферы занимают важнейшее место в развитии промышленности и предпринимательства, повышении уровня жизни населения. Поэтому в данных направлениях реализуется множество перспективных проектов.
Так, в текущем году намечено реализовать 16 проектов в нефтегазовом секторе за счет освоения инвестиций на 2 миллиарда 730 миллионов долларов, в химической отрасли - 17 проектов на 850 миллионов долларов, в электроэнергетике - 28 проектов на сумму свыше 1 миллиарда долларов.
На совещании состоялось обсуждение проектов, заслушаны отчеты ответственных лиц о ходе их реализации.
Глава государства подчеркнул необходимость финансовой поддержки предприятий - производителей, распределителей и поставщиков энергоресурсов, увеличения добычи углеводородов и расширения производства продукции.
Поручено ускорить и завершить в текущем году работы по строительству и модернизации Туракурганской, Навоийской, Тахиаташской тепловых электростанций, а также активизировать установку современных газопаровых установок в Ташкентской и Сурхандарьинской областях. Указано на необходимость более широкого внедрения Автоматизированной системы учета и контроля электроэнергии.
Определены задачи по введению в строй линий по производству поливинилхлорида, каустической соды и метанола в акционерном обществе “Навоиазот” и химических добавок для текстильной промышленности на Джизакском пластмассовом заводе, ускорению реализации проекта по производству аммиака и карбамида в городе Янгиере.
– Инвестиционные проекты в этих отраслях, повышающих конкурентоспособность нашей экономики, должны быть осуществлены качественно и своевременно. Они также обеспечивают развитие смежных отраслей и создание множества рабочих мест, – сказал Президент.
На совещании рассмотрены результаты, которые намечается достичь в нефтегазовой, химической и электроэнергетической отраслях к концу года, а также планы на следующий год.