ШҲТга аъзо давлатлар ваколатли органлари Чегара хизматлари раҳбарларининг мажлиси тўғрисида
Тошкентда 6 июнь куни Шанхай ҳамкорлик ташкилотига аъзо давлатлар ваколатли органлари Чегара хизматлари раҳбарларининг еттинчи мажлиси бўлиб ўтди.
Россия Федерацияси раислигида ўтган тадбирда Ҳиндистон Республикаси, Қозоғистон Республикаси, Хитой Халқ Республикаси, Қирғизистон Республикаси, Покистон Ислом Республикаси, Россия Федерацияси, Тожикистон Республикаси, Ўзбекистон Республикаси ваколатли органлари Чегара хизматлари, МДҲга аъзо давлатлар Чегара қўшинлари қўмондонлари кенгаши мувофиқлаштирувчи хизмати ва ШҲТ Минтақавий аксилтеррор тузилмаси Ижроия қўмитаси вакиллари иштирок этди.
Иштирокчилар ШҲТга аъзо мамлакатлар давлат чегараларидаги вазият бўйича маълумот алмашди.
ШҲТга аъзо давлатлар ваколатли органларининг 2018 йилда биргаликда ўтказган «Бирлик – 2018» чегара амалиёти якунлари юқори баҳоланди.
ШҲТга аъзо давлатлар ваколатли органлари чегара хизматларининг 2019 йилда ҳамкорликда ўтказадиган «Бирдамлик – 2019-2021» чегара амалиёти биринчи босқичига тайёргарлик кўриш ва уни ўтказиш режаси кўриб чиқилди ва тасдиқланди.
ШҲТга аъзо давлатлар ваколатли органлари чегара хизматларининг 2020 йилда ўтказиладиган биргаликдаги «Бирдамлик – 2019-2021» чегара амалиёти иккинчи босқичи ташкилотчиси аниқлаб олинди.
ШҲТга аъзо давлатлар ваколатли органлари чегара хизматларининг 2020 йилга мўлжалланган экспертлар гуруҳи иш режаси маъқулланди.

О заседании руководителей пограничных служб компетентных органов государств-членов ШОС
6 июня в Ташкенте состоялось седьмое заседание Руководителей пограничных служб компетентных органов государств-членов Шанхайской организации сотрудничества.
В мероприятии, которое проходило под председательством Российской Федерации, приняли участие представители пограничных служб компетентных органов Республики Индия, Республики Казахстан, Китайской Народной Республики, Кыргызской Республики, Исламской Республики Пакистан, Российской Федерации, Республики Таджикистан, Республики Узбекистан, Координационной службы Совета командующих Пограничными войсками государств-участников СНГ и Исполнительного комитета Региональной антитеррористической структуры ШОС. Участники обменялись информацией об обстановке на государственных границах государств-членов ШОС.
Высоко оценены итоги совместной пограничной операции компетентных органов государств-членов ШОС “Единство-2018”, проведенной в 2018 году.
Рассмотрен и утвержден План подготовки и проведения первого этапа совместной пограничной операции пограничных служб компетентных органов государств-членов ШОС в 2019 году “Солидарность – 2019-2021”.
Определен организатор второго этапа совместной пограничной операции пограничных служб компетентных органов государств-членов ШОС “Солидарность – 2019-2021” на 2020 год.
Одобрен план работы группы экспертов пограничных служб компетентных органов государств-членов ШОС на 2020 год.
Обсуждены и согласованы место и сроки проведения восьмого заседания Руководителей пограничных служб компетентных органов государств-членов ШОС.
Участники отметили, что состоявшийся профессиональный обмен мнениями и выработка общих позиций по вопросам противодействия новым вызовам и угрозам на рубежах Организации будут способствовать развитию сотрудничества пограничных служб компетентных органов государств-членов ШОС.