Хитой Ташқи ишлар вазири билан учрашув
2019 йилнинг 22 май куни Ўзбекистон Республикаси Ташқи ишлар вазири Абдулазиз Камилов Бишкек шаҳрида Хитой Халқ Республикаси Давлат кенгаши аъзоси, Ташқи ишлар вазири Ван И билан учрашди.
Ташқи сиёсат идоралари раҳбарлари 2019 йил 25 апрель куни Пекин шаҳрида бўлиб ўтган “Бир макон, бир йўл" иккинчи халқаро форуми ишида иштирок этиш доирасида Президент Шавкат Мирзиёев ва Раис Си Цзинпиннинг икки томонлама учрашуви чоғида эришилган келишувларни амалга ошириш масалаларига асосий эътибор қаратдилар.
Вазирлар Бишкек шаҳрида бўлиб ўтадиган ШҲТ саммитига тайёргарлик масалаларини муҳокама қилдилар ва унинг муваффақиятли якунланишидан манфаатдор эканликларини таъкидладилар.

22 мая 2019 года Министр иностранных дел Республики Узбекистан Абдулазиз Камилов в г.Бишкеке встретился с членом Государственного совета Китайской Народной Республики, Министром иностранных дел Ван И.
Главы внешнеполитических ведомств основное внимание уделили вопросам реализации договоренностей, достигнутых 25 апреля 2019 года в ходе двусторонней встречи Президента Шавката Мирзиёева и Председателя Си Цзиньпина в рамках участия в работе Второго международного форума «Один пояс, один путь» в г.Пекине.
Министры обсудили вопросы подготовки к предстоящему Саммиту ШОС в г.Бишкеке, подчеркнув заинтересованность в его успешных итогах.