Тошкентда ўқув-симуляция маркази иш бошлади
Ушбу марказ Тошкент врачлар малакасини ошириш институти ва «GE Healthcare» компанияси ҳамкорлигида фойдаланишга топширилди.
Шу муносабат билан ташкил этилган тадбирда сўзга чиққан Ўзбекистон Республикаси соғлиқни сақлаш вазири ўринбосари Элмира Боситхонова, Тошкент врачлар малакасини ошириш институти ректори Ҳабибулла Акилов ва бошқалар мамлакатимизда соғлиқни сақлаш тизимида амалга оширилаётган ишлар ўзининг амалий натижасини бераётганини қайд этди.
Тошкент врачлар малакасини ошириш институти ва «GE Healthcare» компанияси ҳамкорлигида фойдаланишга топширилган ушбу марказ мамлакатимизда малакали тиббиёт ходимларини тайёрлаш ва узлуксиз самарали таълим тизимини ривожлантиришга хизмат қилиши билан муҳим. Шу билан бирга, унинг фаолияти Президентимиз Шавкат Мирзиёевнинг 2018 йил 7 декабрдаги “Ўзбекистон Республикаси соғлиқни сақлаш тизимини тубдан такомиллаштириш бўйича комплекс чора-тадбирлар тўғрисида”ги фармони ижроси доирасида давом эттирилаётган эзгу ишларнинг мантиқий давомидир.
Статистик маълумотларга кўра, кейинги йилларда юртимизда поликлиникалар сони 2 баробарга, тиббиёт мутахассислари сони эса 12 фоизга ошган. Ушбу жараён мамлакатимизда шифокорлик тажрибасининг таълим ва илмий фаолият билан жадал интеграциялашувига бўлган талабнинг ошиб бораётгани билан боғлиқдир. Янги очилган ўқув-симуляция маркази айнан тиббиётнинг илғор ютуқларини даволаш ва ташхис жараёнларига қўллашда муҳим аҳамият касб этади.
– Бугунги кунда юртимизда тиббий олий таълимдан кейинги таълим тизимига жуда катта эътибор қаратилмоқда, – деди ушбу институт профессори Акрам Фозилов. – Бу ўқув-симуляция маркази соҳа мутахассисларининг амалий кўникмаларини шакллантириш ва ривожлантиришда муҳим ўрин эгаллайди. Унда тингловчилар олган назарий билимларини замонавий ультратовушли ускуналарда амалда синаб, ўз билимини мустаҳкамлайди. Биринчи навбатда бу аёллар соғлиғи ва пренатал ташхис билан шуғулланувчи шифокорларга тааллуқлидир. Таъкидлаш керакки, «GE Healthcare» компанияси Ўзбекистон соғлиқни сақлаш тизимини модернизация қилиш лойиҳаларида фаол иштирок этиб келмоқда. Хусусан, Пренатал тиббий хизматни ривожлантириш давлат дастури доирасида мамлакатимиздаги 200 та кўп тармоқли поликлиника «GE Healthcare» компаниясининг сўнгги ультратовуш ташхис қўйиш сканерлари билан таъминланди.
– Биз ўзбекистонлик шифокорлар билан кўп йиллардан буён ҳамкорлик қилиб келамиз, – деди тиббиёт фанлари доктори, профессор Владимир Митьков (Россия). – Бугун янги марказ очилишида иштирок этаётганимдан хурсандман. Қайсидир маънода ўзбекистонлик ҳамкасбларимга ҳавасим келаяпти. Чунки бу марказнинг ишга туширилиши мутахаcсисларнинг энг илғор ультратовушли ташхис ускуналари бўйича хавфсиз ва самарали ишлаш кўникмаларини шакллантиришда катта кўмакдир. Қолаверса, унинг фаолияти икки давлат ўртасида айнан шу йўналишда алоқаларимизни янада мустаҳкамлайди.
Марказда тингловчиларга маҳаллий ва хорижлик мутахассислар акушерлик, гинекология, кардиология ва умумий визуаллаштириш йўналишлари бўйича таълим берилади. Бу ерда «GE Healthcare» компаниясининг замонавий ультратовушли тиббий ташхис Voluson P6 ускунаси, интерактив анатомик атлас ва ультратовушли фетал фантом ўрнатилган бўлиб, шифокорлар назарий билим олиш билан бир қаторда юқори технологик ускуналарда тадқиқотлар ўтказиши мумкин.

В Ташкенте начал работу учебно-симуляционный центр
Выступившие на организованном в этой связи мероприятии заместитель министра здравоохранения Республики Узбекистан Эльмира Баситханова, ректор Ташкентского института усовершенствования врачей Хабибулла Акилов и другие отметили, что осуществляемая в нашей стране работа в системе здравоохранения дает свои практические результаты.
Данный центр, созданный Ташкентским институтом усовершенствования врачей совместно с компанией "GE Healthcare", важен тем, что будет способствовать подготовке квалифицированных медицинских работников и развитию системы непрерывного эффективного образования в нашей стране. Организация его деятельности является логическим продолжением благих дел, осуществляемых в рамках Указа Президента Шавката Мирзиёева "О комплексных мерах по коренному совершенствованию системы здравоохранения Республики Узбекистан" от 7 декабря 2018 года.
Согласно статистическим данным, в последние годы число поликлиник в нашей стране возросло в 2 раза, а количество медицинских учреждений – на 12 процентов. Этот процесс связан с повышением требований к ускоренной интеграции врачебной практики с образовательной и научной деятельностью. Новый учебно-симуляционный центр имеет важное значение для применения достижений медицины в процессе лечения и постановки диагноза.
- В нашей стране уделяется большое внимание системе послевузовского медицинского образования, - говорит профессор данного института Акрам Фозилов. - Этот учебно-симуляционный центр играет важную роль в формировании и развитии у специалистов сферы практических навыков. Слушатели с помощью современных ультразвуковых аппаратов на практике могут проверить полученные ими теоретические знания, тем самым укрепить их. Это в первую очередь касается врачей, занимающихся здоровьем женщин и перинатальной диагностикой. Стоит отметить, что компания "GE Healthcare" активно участвует в реализации проектов по модернизации системы здравоохранения Узбекистана. В частности, в рамках государственной программы по развитию перинатального медицинского обслуживания 200 многопрофильных поликлиник нашей страны были оснащены ультразвуковыми диагностическими сканерами последней модели компании "GE Healthcare".
- Мы сотрудничаем с Узбекистаном на протяжении многих лет, - говорит доктор медицинских наук, профессор Владимир Митьков (Россия). - Я рад, что участвую сегодня в церемонии открытия нового центра. В каком-то смысле завидую моим узбекским коллегам, потому что они смогут здесь формировать навыки безопасной и эффективной работы с самыми передовыми ультразвуковыми диагностическими аппаратами. Думаю, что деятельность центра еще больше укрепит связи в данном направлении между нашими странами.
В центре отечественные и зарубежные специалисты будут обучать слушателей по направлениям акушерства, гинекологии, кардиологии и общей визуализации. Здесь установлены современный ультразвуковой аппарат "Voluson P6" компании "GE Healthcare", интерактивный анатомический атлас и фетальный ультразвуковой фантом, благодаря чему вместе с получением теоретических знаний врачи смогут проводить исследования с помощью высокотехнологичных аппаратов.