2019-05-03 | Иқтисодиёт
Жорий йилнинг 2 май куни Ўзбекистон Республикаси Президенти хузуридаги Оммавий ахборот ва коммуникация агентлигида Ўзбекистон Республикаси Молия вазирлиги томонидан ташкиллаштирилган Халқаро валюта жамғармаси (ХВЖ) мутахассиси Аманда Сайег иштирокида брифинг ўтказилди.
Маълумот: Аманда Сайег хоним ХВЖ молия-менежменти бошқармасининг Давлат молиясини бошқариш бўлими иқтисодчиси ва давлат сиёсати ва Давлат молиясини бошқариш бўйича 15 йилдан ортиқ тажрибага эга.
Брифингда Аманда Сайег хоним Ўзбекистон билан ХВЖ ўртасидаги бюджет маълумотларининг очиқлигини ошириш ва давлат молия статистикасини тузишни такомиллаштириш бўйича хамкорликнинг асосий йўналишлари ҳақида тақдимот қилди. Тақдимотда 2018 йил июн ойида ХВЖ томонидан бюджет жараёнининг ХВЖ бюджет-солиқ соҳаси очиқлиги кодекси талабларига мувофиқлиги бўйича ўтказилган баҳолаш натижалари ҳамда 2019 йил март ойида ўтказилган ушбу баҳолашни янгилаш натижалари ҳақида сўз юритилди.
2018 йил июн ойи баҳолаш натижаларига кўра мамлакатимизда ХВЖ бюджет-солиқ соҳаси очиқлиги кодексининг 36 та тамойилидан 16 таси асосий йўналишларга ёки юқори стандартларга жавоб беришини ва ушбу йўналишда аниқ мақсадли ишларни амалга ошириш зарурлигини таъкидланган.
Дастлабки бахолаш якунларига кўра ХВЖ экспертлари томонидан берилган таклиф ва тавсияларга мувофиқ мамлакатимизда биринчи маротаба Фуқаролар учун бюджет ахборот нашри чоп этилди, Бюджетнома лойиҳаси расмий веб сайтларда эълон қилинди,
Давлат бюджети биринчи маротаба ўрта муддатга (2019-2021 йилларга) тайёрланди ва тасдиқланди, бюджет очиқлигини янада таъминлаш мақсадида “Openbudget.uz" очиқ бюджет ахборот портали ишга туширилди.
Бир сўз билан айтиш мумкинки ўтган 2018 йилда мамлакатимизда фискал шаффофликни ошириш соҳасида кескин ўзгаришлар амалга оширилди.Ушбу амалга оширилган ишларни ва келгусида амалга оширилиши лозим бўлган вазифаларни белгилаб олиш мақсадида жорий йилнинг март ойида ХВЖ экспертлари томонидан Бюджет - солиқ соҳасида очиқлик шаффофлик қайта баҳоланди. Бюджет маълумотларини ошкоралигини ошириш бўйича кўрилган чора-тадбирлар туфайли, дастлабки ўтказилган баҳолаш билан таққослаганда ХВЖ кодексининг 8 тамойили бўйича кўрсаткичлар яхшиланди. Шундай қилиб, 2019 йил март ойи ҳолатига кўра, Ўзбекистон ХВЖ бюджет-солиқ соҳаси очиқлиги кодексининг 36 тамойилидан 23 тасига жавоб беради.
ХВЖ экспертлари томонидан бюджет-солиқ соҳаси очиқлик юзасидан мамлакатимизда амалга оширилган ишлар юқори бохоланиб келгусида Давлат молия статистикаси ва бюджет-солиқ соҳаси очиқлигини таъминлаш учун бир қатор таклиф ва тавсиялар берилди.
1) солиқ-бюджет ҳисоботи қамровини ва бюджетнинг тўлиқлигини ошириш. Давлат бюджети ижроси тўғрисидаги ҳисоботларга бюджет ташкилотларининг бюджетдан ташқари маблағлари ва бюджетдан ташқари жамғармаларнинг барча молиявий оқимларини киритиш.
2) ҳисоботларни халқаро стандартларга мувофиқлаштириш ҳамда ХВЖ 2014 йилда ишлаб чиқилган Давлат молиясини бошқариш бўйича тавсиялари (ГФСМ-2014)га мувофиқ бюджет таснифини такомиллаштириш. Ушбу маълумотлардан фойдаланувчилар, бу эса асосан инвесторлар ҳамда рейтинг агентликлари Давлат бюджетининг барқарорлиги тўғрисида аниқ фикрга эга бўлишлари ҳамда бошқа давлатлар билан солиштиришлари учун бу муҳим ҳисобланади;
3) барча бюджет ташкилотлари ва бюджетдан ташқари жамғармалар маблағлар оқимини, жумладан чет эл валютасидаги операцияларини ягона ғазначилик ҳисоб рақами билан тўлиқ қопланишини таъминлаш,
4) бюджетни бошқариш самарадорлигини ошириш. ХВФ тавсияларига кўра, бюджет ташкилотларининг бюджетдан ташқари жамғармаларига тушадиган барча мажбурий даромадлар (солиқлар ва йиғимлар) давлат бюджетига йўналтирилиши ва одатдаги бюджет жараёни доирасида тақсимланиши лозим. Ўрта муддатда бюджетдан ташқари жамғармаларнинг мақбуллаштирилиши (Пенсия жамғармаси, ишсизлик жамғармаси ва Жамғариб бориладиган пенсия жамғармаси маблағлари бундан мустасно бўлиши мумкин), уларнинг фаолиятини давлат бюджетига киритиш бўйича тавсиялар берилди.

2019-05-03 | Экономика
2 мая текущего года в Агентстве информации и массовых коммуникаций при Администрации Президента Республики Узбекистан состоялся брифинг, организованный Министерством финансов Республики Узбекистан при участии эксперта Международного валютного фонда – г-жи Аманды Сайег.
Справочно: г-жа Аманда Сайег – экономист Отдела управления государственными финансами Департамента по фискальным вопросам Международного валютного фонда, имеет более чем 15-летний опыт работы в области государственной политики и управления государственными финансами.
В рамках брифинга г-жа Аманда Сайег выступила с презентацией касательно основных направлений сотрудничества Узбекистана с МВФ по вопросам повышения открытости бюджетных данных и совершенствования составления статистики государственных финансов. В ходе презентации были представлены результаты оценки прозрачности в налогово-бюджетной сфере, проведенной со стороны МВФ в июне 2018 года, а также итоги обновления данной оценки, проведенного в марте 2019 года.
Следует отметить, что в настоящее время в Узбекистане осуществляются широкомасштабные реформы по укреплению системы управления государственными финансами, в рамках которых проводится последовательная работа по внедрению новых механизмов повышения доступности бюджетных данных и открытости бюджетного процесса. Для оценки результатов проводимых реформ экспертами МВФ в июне 2018 года была проведена оценка налогово-бюджетной прозрачности на основе Кодекса надлежащей практики по обеспечению прозрачности в бюджетно-налоговой сфере МВФ.
Справочно: Кодекс надлежащей практики по обеспечению прозрачности в бюджетно-налоговой сфере МВФ является основным элементом в системе стандартов фискальной прозрачности и определяет основу для оценок соблюдения изложенных в нем принципов в различных странах.
По результатам оценки было сделано заключение, что Узбекистан соответствует базовому стандарту или более высоким стандартам по 16 из 36 принципов, что выявило необходимость проведения комплексной целенаправленной работы в данном направлении. В докладе, подготовленном по итогам проведенной оценки, эксперты МВФ отметили ряд важных направлений, в которых возможны улучшения, а также представили рекомендации по усилению прозрачности в бюджетно-налоговой сфере в Узбекистане.
Необходимо отметить, что за период, истекший с даты проведения оценки в июне 2018 года, правительство Узбекистана предприняло конкретные шаги и действия по повышению фискальной прозрачности. Так, впервые был подготовлен и утвержден среднесрочный бюджет (на 2019 год и бюджетные ориентиры на 2020-2021 годы), в бюджетном послании были проанализированы и представлены макроэкономические фискальные риски, разрабатывается и публикуется на периодической основе информационное издание «Бюджет для граждан», в Министерстве финансов был создан новый Отдел по ведению государственной финансовой статистики и обеспечению открытости бюджета, а также осуществлен запуск открытого портала бюджетной информации «Openbudget.uz».
В марте текущего года миссия МВФ провела обновление оценки прозрачности в налогово-бюджетной сфере. Благодаря предпринятым мерам по повышению открытости бюджетных данных показатели практики налогово-бюджетной прозрачности улучшились по 8 принципам Кодекса МВФ по сравнению с оценкой, проведенной в июне 2018 года. Так, по состоянию на март 2019 года Узбекистан соответсвует 23 из 36 принципов Кодекса МВФ.
Вместе с тем, все еще остаются вопросы, по которым необходимо проведение дальнейших реформ:
1) расширение охвата и полноты налогово-бюджетной отчетности и полноты бюджета. Эксперты МВФ рекомендуют завершить расширение охвата бюджета и отчетности по статистике государственных финансов, с тем чтобы включить в них все фискальные потоки бюджетных организаций и внебюджетных фондов;
2) привести отчетность в соответствие с международными стандартами и совершенствование бюджетной классификации в соответствие с рекомендациями РСГФ 2014. Пользователи данными о Государственном бюджете, а это в основном инвесторы и рейтинговые агентства должны иметь четкое понятие об устойчивости Государственного бюджета и сопоставления их с другими странами;
3) обеспечение полного охвата Единым казначейским счетом всех операций бюджетных единиц сектора государственного управления, в том числе операций в иностранной валюте;
4) повышение эффективности управления бюджетом. Согласно рекомендациям МВФ необходимо обеспечить поступление всех обязательных поступлений (налоги сборы) в государственный бюджет с последующим распределением в рамках обычного бюджетного процесса. В среднесрочной перспективе провести оптимизацию внебюджетных фондов (за исключением, возможно, Пенсионного фонда, Фонда занятости и Накопительного пенсионного фонда), с включением их деятельность в государственный бюджет.