Каспий иқтисодий форумида Ўзбекистон делегацияси иштирок этади
Жорий йил 12 августда Туркманистоннинг Туркманбоши шаҳри «Аваза» миллий туристик зонасида илк бор Каспий иқтисодий форуми ташкил этилади.
Марказий Осиё иқтисодий ҳаётида эътиборли воқелик сифатида қайд этилаётган мазкур йирик тадбирда Каспийбўйи мамлакатлари қаторида Ўзбекистон делегацияси, шунингдек, халқаро молия институтлари, транспорт, экология соҳаларида фаолият юритувчи халқаро ташкилотлар раҳбарлари иштирок этиши кутилмоқда.
Тошкентда 30 апрель куни Туркманистоннинг Ўзбекистондаги элчихонасида бўлиб ўтган матбуот анжуманида шу ҳақда сўз юритилди.
Туркманистоннинг мамлакатимиздаги Фавқулодда ва мухтор элчиси Язгули Маммедов Ўзбекистон – Туркманистон иқтисодий ҳамкорлиги турли йўналишларда ривожланиб бораётганини таъкидлади.
Бугунги кунда мамлакатларимиз ўртасида савдо-иқтисодий ҳамкорлик ривожланмоқда. 2018 йилда ўзаро товар айирбошлаш ҳажми 17 фоизга ошган.
– Туркманистон ер усти ва сув йўллари орқали минтақа мамлакатлари билан ҳамкорлик масалаларига алоҳида эътибор қаратмоқда, – деди Я.Маммедов. – Ўтган йилда Туркманбоши халқаро порти қурилиб, фойдаланишга топширилди. Мазкур порт орқали Россия, Эрон, Туркия давлатлари портлари билан боғланиш мумкин. Бу, айниқса, денгизга тўғридан-тўғри чиқиш йўлига эга бўлмаган қўшни мамлакатлар, хусусан, Ўзбекистон учун қулай имкониятдир.
Тадбирда биринчи Каспий иқтисодий форумининг ҳамкорликдаги ривожланиш мақсадларига мос келишига эътибор қаратилди. Оммавий ахборот воситалари вакиллари билан учрашувда форум доирасида ўтиши кўзда тутилган тадбирлар ва муҳокама марказидаги масалалар юзасидан маълумотлар берилди.
Каспий иқтисодий форумида халқаро конференция ташкил этилиб, унда иштирокчи давлатлар, халқаро ташкилотлар вакиллари билан қўшма инвестициявий лойиҳалар ва дастурларни амалга ошириш, рақамли иқтисодиёт бўйича ҳамкорлик, қўшма корхоналар ташкил этиш масалалари муҳокама қилинади. Махсус эркин иқтисодий зоналарни ташкил этиш ва ривожлантириш бўйича ўзаро тажриба алмашиш кўзда тутилган.
Шунингдек, форумда Каспий инновацион технологиялари кўргазмаси, иштирокчи давлатлар вакиллари ўртасида бизнес учрашувлар ҳам ўтказилади.

Делегация Узбекистана примет участие в каспийском экономическом форуме
12 августа текущего года в туркменском городе Туркменбаши в национальной туристической зоне "Аваза" впервые будет организован Каспийский экономический форум. На этом крупном мероприятии, которое рассматривается в качестве заслуживающего внимания события в экономической жизни Центральной Азии, наряду с прикаспийскими странами ожидается участие делегации Узбекистана, а также международных финансовых институтов, руководителей международных организаций, работающих в сферах транспорта и экологии.
Об этом шла речь на пресс-конференции, прошедшей 30 апреля в Ташкенте в посольстве Туркменистана в Узбекистане.
Чрезвычайный и Полномочный посол Туркменистана в нашей стране Язгулы Маммедов отметил, что на сегодняшний день между нашими странами развивается торгово-экономическое сотрудничество. Объем товарооборота в 2018 году вырос на 17 процентов.
– Туркменистан уделяет особое внимание сотрудничеству со странами региона в вопросах наземного и водного транспорта, – сказал Я.Маммедов. – В прошлом году был построен и сдан в эксплуатацию международный морской порт Туркменбаши. Через него можно выходить в порты России, Ирана, Турции. Это очень удобная возможность для соседних стран, не имеющих прямого выхода к морю, в частности для Узбекистана.
На мероприятии также отмечалось, что первый Каспийский экономический форум должен соответствовать задачам совместного развития. На встрече с представителями средств массовой информации были представлены сведения о мероприятиях и задачах форума.
В рамках Каспийского экономического форума будет организована международная конференция, на которой представители стран-участниц и международных организаций смогут обсудить вопросы осуществления совместных инвестиционных проектов и программ, сотрудничества в области цифровой экономики, организации совместных предприятий. Также предусмотрен обмен опытом по организации и развитию специальных свободных экономических зон.
Кроме того, в рамках форума будут проведены Каспийская выставка инновационных технологий, бизнес-встречи между представителями стран-участниц.