Ўзбекистон ва Тожикистон Президентлари учрашув ўтказди
Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёев бугун Пекин шаҳрида Тожикистон Президенти Эмомали Раҳмон билан ҳам учрашди.
Президентлар кейинги йилларда сифат жиҳатидан янги даражага кўтарилган кўп қиррали Ўзбекистон-Тожикистон ҳамкорлиги ривожланиб бораётганини катта мамнуният билан қайд этди.
Савдо-иқтисодий, транспорт-коммуникация ва маданий-гуманитар соҳалардаги ҳамкорликнинг аниқ масалалари муҳокама қилинди. Ўзаро савдо ҳажмини янада ошириш масалаларига алоҳида эътибор қаратилди. Олий даражадаги ташрифлар давомида эришилган келишувлар ижроси ҳам кўриб чиқилди.
Ўтган йил Ўзбекистон ва Тожикистон муносабатлари ривожида тарихий йил бўлгани, ўзаро давлат ташрифлари натижасида у стратегик шериклик даражасига кўтарилгани алоҳида қайд этилди.
Бу борадаги ишлар натижасида икки томонлама товар айирбошлаш ҳажми сезиларли ошиб, ҳудудлараро ва гуманитар алоқалар мустаҳкамланиб бораётгани таъкидланди.
Шавкат Мирзиёев ва Эмомали Раҳмон мамлакатларимиз ўртасида дўстлик ва яхши қўшничилик, стратегик шериклик муносабатларини янада мустаҳкамлаш борасида интилишлари қатъий эканини таъкидладилар.

Presidents of Uzbekistan and Tajikistan hold talks
President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev also met with President of the Republic of Tajikistan Emomali Rahmon in Beijing.
The heads of state noted with deep satisfaction the positive dynamics of the Uzbek-Tajik multifaceted cooperation that in recent years reached a qualitatively new level.
Shavkat Mirziyoyev and Emomali Rahmon discussed specific issues in cooperation in the trade and economic, transport and communications, cultural and humanitarian spheres. Special attention was paid to boosting the bilateral trade. The sides also reviewed the implementation of agreements reached during visits at the highest level.
It was emphasized in particular that last year was historic in the evolution of Uzbek-Tajik relations, which, thanks to reciprocal state visits, rose to the level of strategic partnership.
The parties stressed that as a result of the measures undertaken, the volume of mutual commodity turnover has grown markedly, while humanitarian ties and those among the regions of the two nations are becoming increasingly stronger.
The heads of state expressed their determination to bolster the relations of friendship, good-neighborliness and strategic partnership between the two countries.