“Ўзбекистон Кореянинг Марказий Осиё минтақасидаги муҳим савдо шерикларидан”
Ўзбекистон ва Жанубий Корея халқларини қадимий дўстлик ришталари боғлаб туради. Икки халқнинг ўхшаш маданияти, менталитети ривожланишнинг турли даврларида ҳам ишонч руҳидаги ҳамкорлик учун мустаҳкам асос яратган.
Президентимиз Шавкат Мирзиёевнинг 2017 йил ноябрь ойида Корея Республикасига давлат ташрифи ўзаро ҳамкорликнинг кенг кўламли масалалари бўйича давлатлараро алоқаларни янада ривожлантириш имконини берди.
Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузуридаги Давлат бошқаруви академиясида 16 апрель куни ”Ўзбекистон ва Жанубий Корея: ҳамкорликдаги ривожланиш истиқболлари” мавзусида ташкил этилган халқаро семинар стратегик шерикликни ҳар томонлама ривожлантириш масалалари муҳокамасига бағишланди.
Тадбир Корея Республикаси Президентининг мамлакатимизга ташрифи арафасида, Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузуридаги Стратегик ва минтақалараро тадқиқотлар институти ва Корея халқаро иқтисодий сиёсат институти ҳамкорлигида ташкил этилди. Унда мамлакатимиз тегишли вазирлик ва идоралари, илмий тадқиқот муассасалари, ҳамкор мамлакат етакчи экспертлари ва компаниялари вакиллари иштирок этди.
Анжуманда Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузуридаги Стратегик ва минтақалараро тадқиқотлар институти директори Элдор Арипов, Корея халқаро иқтисодий сиёсат институти президенти Ли Чже Ён ва бошқалар сўзга чиқди.
Таъкидланганидек, Президент Шавкат Мирзиёевнинг Корея Республикасига давлат ташрифи икки мамлакат ўртасидаги азалий дўстлик ва ишонч руҳидаги ҳамкорлик алоқаларининг янги босқичини бошлаб берди. Бугунги кунда ушбу саъй-ҳаракатлар натижаси савдо-иқтисодий қўшма лойиҳаларнинг муваффақиятли амалга оширилаётганида, Ўзбекистонда бизнес юритиш истагида бўлган кореялик ишбилармонлар сони ортиб бораётганида намоён бўлмоқда.
Семинар доирасида Ўзбекистон ва Корея ташқи, савдо-иқтисодий сиёсатининг устувор йўналишлари, мавжуд имкониятларни рўёбга чиқаришдаги вазифалар атрофлича муҳокама қилинди. Кореялик меҳмонлар мамлакатимизда амалга оширилаётган ислоҳотлар мамлакатларимиз иқтисодий-ижтимоий ҳаётининг барча соҳаларида ўзининг кутилган натижаларини бераётганини қайд этди.
Корея Республикаси Ўзбекистонда иқтисодиётни модернизация қилиш ва таркибий ўзгартириш жараёнларида фаол иштирок этмоқда. Электрон ҳукумат тизимини жорий этиш, энергетика, кимё саноати, автомобилсозлик, инфратузилмани ривожлантиришга қаратилган қўшма технологик лойиҳалар ҳамкорликда ҳаётга татбиқ этилмоқда.
– Ўзбекистон Кореянинг Марказий Осиё минтақасидаги муҳим савдо шерикларидан, – деди Ли Чже Ён. – Ўтган 2018 йил якунлари бўйича мамлакатларимиз ўртасида товар айирбошлаш ҳажми 2 миллиард АҚШ долларидан зиёдни ташкил этди. Мамлакатингизнинг иқтисодиёт, савдо, саноат, ижтимоий-гуманитар каби соҳаларига киритилган Корея инвестицияси ҳажми эса 700 миллион долларга тенг бўлди. Ўзбекистонда Корея фуқаролари учун визасиз тартибнинг жорий қилиниши туризм, маданиятлараро мулоқотни фаоллаштириш, таълим йўналишида талабалар алмашинувини ривожлантириш имконини тақдим этди.
Мамлакатимизда Кореянинг 70 дан ортиқ компанияси ваколатхоналари бор. Иқтисодиёт тармоқларида Корея инвестицияси иштирокидаги 640 дан ортиқ корхона фаолият юритмоқда.
Бугун ҳамкор давлат Евроосиё минтақаси учун Шимолий иқтисодий ҳамкорлик сиёсатини илгари сурмоқда. Унинг тўлақонли ҳаётда ўз ифодасини топишида Марказий Осиё минтақаси чорраҳасида жойлашган Ўзбекистон билан ҳамкорлик муҳим ўрин тутади. Илгари сурилаётган янги стратегия транспорт-коммуникация, транзит каби қатор муҳим соҳаларда истиқболли лойиҳаларни амалга оширишни кўзда тутади. Бу, ўз навбатида, ягона макон сифатида ривожланиш тарафдори бўлган Ўзбекистон манфаатларига ҳам мос келади.
Сессиялар тарзида давом этган тадбирда стратегик ривожланишнинг мақсад ва вазифалари, иқтисодий ислоҳотлар самараси, сиёсий, маданий-гуманитар мулоқот, саноатга рақамли технологияларни жорий этиш масалалари юзасидан атрофлича фикр алмашилди. Ривожланишнинг жорий ҳолати ва истиқболлари таҳлил қилинди.
Тадбир якуни бўйича икки томонлама ҳамкорликнинг устувор йўналишларига доир тавсиялар ишлаб чиқилди.

Узбекистан – Южная Корея: перспективы развития сотрудничества
Узбекистан и Южную Корею связывают древние узы дружбы. Общность культур и менталитета двух народов во все времена служили прочной основой сотрудничества в духе взаимного доверия.
Состоявшийся в ноябре 2017 года государственный визит Президента Шавката Мирзиёева в Республику Корея обеспечил дальнейшее развитие масштабных межгосударственных связей.
Организованный 16 апреля в Академии государственного управления при Президенте Республики Узбекистан международный семинар на тему "Узбекистан и Южная Корея: перспективы развития сотрудничества" был посвящен обсуждению вопросов всестороннего развития стратегического партнерства.
Мероприятие организовано при сотрудничестве Института стратегических и межрегиональных исследований при Президенте Республики Узбекистан и Корейского института международной экономической политики накануне визита Президента Республики Корея в нашу страну. В нем приняли участие представители соответствующих министерств и ведомств, научно-исследовательских учреждений нашей страны, ведущие эксперты и представители компаний страны-партнера.
На семинаре выступили директор Института стратегических и межрегиональных исследований при Президенте Республики Узбекистан Элдор Арипов, президент Корейского института международной экономической политики Ли Чжэ Ён и другие.
Отмечалось, что государственный визит Президента Шавката Мирзиёева в Республику Корея стал началом нового этапа древней дружбы и надежных связей между двумя странами. Сегодня результаты этого визита проявляются в успешной реализации совместных торгово-экономических проектов, увеличении числа корейских предпринимателей, желающих вести бизнес в Узбекистане.
В рамках семинара подробно обсуждались приоритетные направления внешней, торгово-экономической политики Узбекистана и Кореи, задачи по задействованию имеющихся возможностей. Гости из Кореи отметили, что проводимые в нашей стране реформы дают ожидаемые результаты во всех сферах социально-экономической жизни страны.
Республика Корея активно участвует в процессах модернизации и структурного преобразования экономики Узбекистана. Совместно реализуются технологические проекты по внедрению системы электронного правительства, развитию энергетики, химической промышленности, автомобилестроения, инфраструктуры.
– Узбекистан – один из важных торговых партнеров Кореи в Центральноазиатском регионе, – сказал Ли Чжэ Ён. – По итогам 2018 года объем товарооборота между нашими странами превысил 2 миллиарда долларов США. Объем инвестиций Кореи в экономическую, торговую, промышленную, социально-гуманитарную сферы вашей страны составил 700 миллионов долларов. Внедрение в Узбекистане безвизового режима для граждан Кореи предоставило возможность для активизации туризма, межкультурного диалога, развития системы обмена студентами в сфере образования.
В нашей стране открыты представительства более 70 компаний Южной Кореи. В экономической отрасли действуют свыше 640 предприятий с участием корейских инвестиций.
Сегодня страна-партнер активно продвигает политику Северного экономического сотрудничества. В ее полноценной реализации особое значение имеет сотрудничество с Узбекистаном, расположенным на перекрестке Центральноазиатского региона. Выдвигаемой новой стратегией предусмотрена реализация перспективных проектов в транспортно-коммуникационной, транзитной и других важных сферах. Это, в свою очередь, также соответствует и интересам Узбекистана, выступающему сторонником развития единого пространства.
На мероприятии, продолженном в сессионном формате, состоялся подробный обмен мнениями о целях и задачах стратегического развития, результатах экономических реформ, культурно-гуманитарного диалога, внедрения в промышленность цифровых технологий. Анализировались нынешнее состояние и перспективы развития в данных направлениях.
В завершение мероприятия разработаны рекомендации по приоритетным направлениям двустороннего сотрудничества.