Финляндия ТИВ Давлат котиби ўринбосари билан учрашув
2019 йилнинг 12 апрель куни Ўзбекистон Республикаси Ташқи ишлар вазири ўринбосари Алишер Абдуалиев мамлакатимизга келган Финляндия ишбилармонлар доиралари делегатсияси раҳбари, Финляндия Республикаси Ташқи ишлар вазирлигининг ташқи иқтисодий алоқалар бўйича Давлат котиби ўринбосари Маркку Кейненен билан учрашди.
Суҳбат давомида икки томонлама муносабатларни янада ривожлантириш истиқболлари муҳокама қилинди.
Таъкидланганидек, Тошкент шаҳрида Финляндия Фахрий консуллигини ташкил этиш давлатлараро алоқаларни тизимли тус олишига ва икки давлат бизнес ҳамжамиятлари ўртасидаги ҳамкорликни фаоллаштиришга замин яратади.
Хусусан, илғор Финляндия технологияларини жалб этган ҳолда АКТ, чиқиндиларни бошқариш, қурилиш моллари саноатига ускуналар жорий этиш ҳамда олтин қазиб олиш соҳаларини ривожлантириш учун катта салоҳият мавжудлиги қайд этилди.
Мулоқот чоғида 2019 йилнинг май ойида Ўзбекистон–Финляндия вазирликлараро сиёсий маслаҳатлашувларининг навбатдаги раундини ўтказиш имконияти кўриб чиқилди.
Томонлар Савдо-иқтисодий ҳамкорлик бўйича Ўзбекистон-Финляндия ҳукуматлараро комиссияси фаолиятини тиклаш зарурлигини баён қилиб, мазкур комиссия янги лойиҳаларни таклиф қилиш ва амалга ошириш бўйича қўшма ишларга амалий тус беришини таъкидладилар.

Meeting with Under Secretary of State for External Economic Relations of Finland MFA
On April 12, 2019, Deputy Minister of Foreign Affairs of the Republic of Uzbekistan Alisher Abdualiyev met with Under Secretary of State for External Economic Relations of the Ministry for Foreign Affairs of Finland Markku Keinänen who arrived in Uzbekistan with representative delegation of Finnish business circles.
According to Uzbekistan MFA, prospects for further development of bilateral relations were discussed during the conversation.
It was noted that establishment of Honorary Consulate of Finland in the city of Tashkent will give the interstate relations a systematic character, will allow to intensify contacts between the business communities of the two countries.
In particular, significant potential for cooperation in ICT, waste management, introduction of equipment for construction materials industry, gold mining industry with involvement of advanced Finnish technologies was noted.
The possibility of holding the next round of Uzbekistan – Finland inter-MFA political consultations in Tashkent this May has been considered.
The parties expressed their support for resumption of activities of Uzbekistan – Finland Intergovernmental Commission on Trade-Economic Cooperation, which will make it possible to develop joint activities on initiation and implementation of new projects.