Финляндия ТИВ Давлат котиби ўринбосари билан учрашув
2019 йилнинг 12 апрель куни Ўзбекистон Республикаси Ташқи ишлар вазири ўринбосари Алишер Абдуалиев мамлакатимизга келган Финляндия ишбилармонлар доиралари делегатсияси раҳбари, Финляндия Республикаси Ташқи ишлар вазирлигининг ташқи иқтисодий алоқалар бўйича Давлат котиби ўринбосари Маркку Кейненен билан учрашди.
Суҳбат давомида икки томонлама муносабатларни янада ривожлантириш истиқболлари муҳокама қилинди.
Таъкидланганидек, Тошкент шаҳрида Финляндия Фахрий консуллигини ташкил этиш давлатлараро алоқаларни тизимли тус олишига ва икки давлат бизнес ҳамжамиятлари ўртасидаги ҳамкорликни фаоллаштиришга замин яратади.
Хусусан, илғор Финляндия технологияларини жалб этган ҳолда АКТ, чиқиндиларни бошқариш, қурилиш моллари саноатига ускуналар жорий этиш ҳамда олтин қазиб олиш соҳаларини ривожлантириш учун катта салоҳият мавжудлиги қайд этилди.
Мулоқот чоғида 2019 йилнинг май ойида Ўзбекистон–Финляндия вазирликлараро сиёсий маслаҳатлашувларининг навбатдаги раундини ўтказиш имконияти кўриб чиқилди.
Томонлар Савдо-иқтисодий ҳамкорлик бўйича Ўзбекистон-Финляндия ҳукуматлараро комиссияси фаолиятини тиклаш зарурлигини баён қилиб, мазкур комиссия янги лойиҳаларни таклиф қилиш ва амалга ошириш бўйича қўшма ишларга амалий тус беришини таъкидладилар.

Встреча с заместителем госсекретаря МИД Финляндии
12 апреля 2019 года заместитель Министра иностранных дел Республики Узбекистан Алишер Абдуалиев встретился с заместителем Государственного секретаря по внешнеэкономическим отношениям Министерства иностранных дел Финляндской Республики Маркку Кейнененом, прибывшим в нашу страну во главе представительной делегации финских деловых кругов.
В ходе беседы обсуждены перспективы дальнейшего развития двусторонних отношений.
Подчеркнуто, что учреждение Почетного консульства Финляндии в г.Ташкенте придаст межгосударственным связам системный характер, позволит активизировать контакты между бизнес-сообществами двух стран.
В частности, отмечен значительный потенциал для сотрудничества в сферах ИКТ, управления отходами, внедрения оборудования для индустрии стройматериалов, золотодобывающей отрасли с привлечением передовых финских технологий.
Рассмотрена возможность проведения в мае 2019 года в г.Ташкенте очередного раунда узбекско-финских межмидовских политических консультаций.
Стороны высказались за возобновление работы узбекско-финской Межправительственной комиссии по торгово-экономическому сотрудничеству, которая позволит перевести в практическое русло совместную работу по инициированию и имплементации новых проектов.