Ўзбекистон Республикаси Ветеринария ва чорвачиликни ривожлантириш давлат қўмитаси фаолиятини ташкил этиш тўғрисида
2019-04-02 | Ҳужжатлар
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2019 йил 28 мартдаги “Ветеринария ва чорвачилик соҳасида давлат бошқаруви тизимини тубдан такомиллаштириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги ПФ-5696-сон Фармони ижроси ҳамда Ўзбекистон Республикаси Ветеринария ва чорвачиликни ривожлантириш давлат қўмитаси фаолиятини самарали ташкил этишни таъминлаш мақсадида:
Ўзбекистон Республикаси Ветеринария ва чорвачиликни ривожлантириш давлат қўмитасининг ташкилий тузилмаси 1-иловага мувофиқ;
Ўзбекистон Республикаси Ветеринария ва чорвачиликни ривожлантириш давлат қўмитаси тизимига кирувчи ташкилотлар рўйхати 2-иловага мувофиқ;
Ўзбекистон Республикаси Ветеринария ва чорвачиликни ривожлантириш давлат қўмитасининг бошқарув ходимлари чекланган сони 63 нафардан иборат бўлган марказий аппарати тузилмаси 3-иловага мувофиқ;
Қорақалпоғистон Республикаси Ветеринария ва чорвачиликни ривожлантириш қўмитаси тузилмаси, вилоятлар ветеринария ва чорвачиликни ривожлантириш бошқармаларининг намунавий тузилмалари 4 ва 5-иловаларга мувофиқ;
Тошкент шаҳар ветеринария ва чорвачиликни ривожлантириш бошқармасининг тузилмаси ва унинг тузилмасига кирувчи муассасалар рўйхати 6-7-иловаларга мувофиқ;
туманлар (шаҳарлар) ветеринария ва чорвачиликни ривожлантириш бўлимларининг намунавий тузилмалари 8-иловага мувофиқ;
Қорақалпоғистон Республикаси ва вилоятлар туманлари (шаҳарлари) ветеринария ва чорвачиликни ривожлантириш бўлимлари тузилмасига кирувчи муассасалар рўйхати 9-иловага мувофиқ;
Ўзбекистон Республикаси Ветеринария ва чорвачиликни ривожлантириш қўмитаси ҳузуридаги “Ўзбекчорванасл” агентлигининг ташкилий тузилмаси 10-иловага мувофиқ;
Ўзбекистон Республикаси Ветеринария ва чорвачиликни ривожлантириш қўмитаси ҳузуридаги “Ўзбекчорванасл” агентлиги марказий аппаратининг тузилмаси 11-иловага мувофиқ;
Қорақалпоғистон Республикаси ва вилоятлар “Чорванасл” марказларининг намунавий тузилмаси 12-иловага мувофиқ;
Республика ҳайвонлар касалликлари ташхиси ва озиқ-овқат маҳсулотлари хавфсизлиги давлат марказининг тузилмаси 13-иловага мувофиқ;
Қорақалпоғистон Республикаси ва вилоятлар ҳайвонлар касалликлари ташхиси ва озиқ-овқат маҳсулотлари хавфсизлиги давлат марказларининг намунавий тузилмаси 14-иловага мувофиқ;
туманлар (шаҳарлар) ҳайвонлар касалликлари ташхиси ва озиқ-овқат маҳсулотлари хавфсизлиги давлат марказларининг намунавий тузилмаси 15-иловага мувофиқ;
туманлар (шаҳарлар) ҳайвонлар касалликлари ташхиси ва озиқ-овқат маҳсулотлари хавфсизлиги давлат марказлари тузилмасига кирувчи муассасалар рўйхати 16-иловага мувофиқ;
Давлат чегараси ва транспортда давлат ветеринария назорати бошқармасининг тузилмаси 17-иловага мувофиқ;
Ветеринария дори воситалари, озуқабоп қўшимчалар сифати ва муомаласи назорати бўйича давлат илмий марказининг тузилмаси 18-иловага мувофиқ;
Ветеринария илмий-тадқиқот институти, Чорвачилик ва паррандачилик илмий-тадқиқот институти, Қоракўлчилик ва чўл экологияси илмий-тадқиқот институти ҳамда Балиқчилик илмий-тадқиқот институтининг тузилмалари 19-22-иловаларга мувофиқ;
2019-2021 йилларда чорва моллари бош сони, гўшт ва сут ишлаб чиқариш ҳажмини ошириш бўйича прогноз кўрсаткичлари 23-иловага мувофиқ тасдиқлансин.
2. Ўзбекистон Республикаси Ветеринария ва чорвачиликни ривожлантириш давлат қўмитаси раисига:
зарур ҳолларда қўмита ва унинг тизимидаги ташкилотларнинг барча ташкилий тузилмасига ходимларнинг белгиланган умумий штатдаги сони доирасида ўзгартиришлар киритиш;
қўмитанинг бюджетдан ташқари маблағлари ҳисобидан бошқарув ходимларининг қўшимча штат бирликларини жорий этиш;
давлат органлари ва бошқа ташкилотлар, илмий ва таълим муассасалари юқори малакали мутахассисларини, шунингдек, халқаро ташкилотлар ва экспертларни консультант сифатида жалб этиш;
малакали хорижий мутахассисларни ишга қабул қилиш ва уларга иш ҳақи миқдори ва бошқа тўловларни чет эл валютасида белгилаш ҳуқуқи берилсин.
Ўзбекистон Республикаси Ветеринария ва чорвачиликни ривожлантириш давлат қўмитаси раиси Ўзбекистон Республикаси Президенти томонидан Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг тақдимига биноан белгиланган тартибда лавозимга тайинланади ва лавозимидан озод этилади;
Ўзбекистон Республикаси Ветеринария ва чорвачиликни ривожлантириш давлат қўмитаси раисининг ўринбосарлари Ўзбекистон Республикаси Президенти томонидан лавозимга тайинланади ва лавозимидан озод этилади;
Ўзбекистон Республикаси Ветеринария ва чорвачиликни ривожлантириш қўмитаси ҳузуридаги “Ўзбекчорванасл” агентлиги (кейинги ўринларда Агентлик деб юритилади) бош директори лавозимига кўра Ўзбекистон Республикаси Ветеринария ва чорвачиликни ривожлантириш давлат қўмитаси раисининг ўринбосари ҳисобланади;
Агентлик бош директорининг ўринбосарлари Ўзбекистон Республикаси Ветеринария ва чорвачиликни ривожлантириш давлат қўмитаси раисининг тақдимига биноан Ўзбекистон Республикаси Бош вазири томонидан лавозимига тайинланади ва лавозимидан озод этилади;
“Қоракўлчилик” Республика уюшмаси, “Паррандасаноат” уюшмаси, “Ўзбекбалиқсаноат” уюшмаси ва “Ўзбекистон асаларичилари” уюшмасининг раислари ва уларнинг ўринбосарлари муассисларнинг умумий йиғилиши қарорлари билан сайланади ва Ветеринария ва чорвачиликни ривожлантириш давлат қўмитаси раисининг тақдимига биноан Вазирлар Маҳкамаси томонидан тасдиқланади;
Қорақалпоғистон Республикаси Ветеринария ва чорвачиликни ривожлантириш қўмитаси раиси Қорақалпоғистон Республикаси Жўқорғи Кенгеси томонидан Ўзбекистон Республикаси Ветеринария ва чорвачиликни ривожлантириш давлат қўмитаси раиси билан келишилган ҳолда лавозимига тайинланади ва лавозимидан озод этилади;
вилоятлар ва Тошкент шаҳар ветеринария ва чорвачиликни ривожлантириш бошқармаларининг бошлиқлари Ўзбекистон Республикаси Ветеринария ва чорвачиликни ривожлантириш давлат қўмитаси раиси томонидан вилоятлар ва Тошкент шаҳар ҳокимларининг тақдимига биноан лавозимига тайинланади ва лавозимидан озод этилади;
туманлар (шаҳарлар) ветеринария ва чорвачиликни ривожлантириш бўлимлари бошлиқлари Қорақалпоғистон Республикаси Ветеринария ва чорвачиликни ривожлантириш қўмитаси раиси, вилоятлар ва Тошкент шаҳар ветеринария ва чорвачиликни ривожлантириш бошқармаларининг бошлиқлари томонидан туман (шаҳар) ҳокимларининг тақдимига биноан лавозимига тайинланади ва лавозимидан озод этилади;
Ўзбекистон Республикаси Ветеринария ва чорвачиликни ривожлантириш давлат қўмитасининг раиси Ўзбекистон Республикасининг Бош давлат ветеринария инспектори, унинг ўринбосарлари Ўзбекистон Республикасининг Бош давлат ветеринария инспекторининг ўринбосарлари, Ўзбекистон Республикаси Ветеринария ва чорвачиликни ривожлантириш давлат қўмитасининг Давлат ветеринария назорати бошқармаси ветеринар мутахассислари ўз ваколатлари доирасида давлат ветеринария инспекторлари ҳисобланади;
Давлат чегараси ва транспортда давлат ветеринария назорати бошқармаси бошлиғи давлат чегараси ва транспортда бош давлат ветеринария инспектори, унинг ўринбосарлари эса Давлат чегараси ва транспортда бош давлат ветеринария инспекторининг ўринбосарлари ҳисобланади;
Қорақалпоғистон Республикаси Ветеринария ва чорвачиликни ривожлантириш қўмитаси раиси, вилоятлар ва Тошкент шаҳар ветеринария ва чорвачиликни ривожлантириш бошқармаларининг бошлиқлари Қорақалпоғистон Республикаси, вилоятлар ва Тошкент шаҳар бош давлат ветеринария инспекторлари, уларнинг ўринбосарлари эса тегишлича Қорақалпоғистон Республикаси, вилоятлар ва Тошкент шаҳар бош давлат ветеринария инспекторларининг ўринбосарлари ҳисобланади;
туманлар (шаҳарлар) ветеринария ва чорвачиликни ривожлантириш бўлимларининг бошлиқлари тегишлича туманлар (шаҳарлар) бош давлат ветеринария инспекторлари ҳисобланади;
ветеринария участкалари ва бозорлар ветеринария-санитария экспертиза лабораториясининг мудирлари тегишлича участка ва бозорларда давлат ветеринария инспекторлари ҳисобланади;
Давлат чегараси ва транспортда ветеринария назорати ветеринария пунктларининг (участкаларнинг) бошлиқлари ва ветеринар врачлари тегишлича Давлат чегараси ва транспортда ветеринария назорати ветеринария пунктларининг (участкаларнинг) давлат ветеринария инспекторлари ҳисобланади.
4. Ўзбекистон Республикаси Қишлоқ хўжалиги вазирлигининг “OʻZNASLCHILIK” ва “Ўззооветтаъминотхизмат” давлат корхоналари Агентлик таркибига ўтказилсин.
5. Агентлик ўз фаолиятини “Қоракўлчилик” Республика уюшмаси, “Паррандасаноат” уюшмаси, “Ўзбекбалиқсаноат” уюшмаси ва “Ўзбекистон асаларичилари” уюшмаси билан ҳамкорликда олиб боради.
6. Ўзбекистон Республикаси Ветеринария ва чорвачиликни ривожлантириш давлат қўмитаси икки ой муддатда қуйидагиларни ишлаб чиқиб, Вазирлар Маҳкамасига киритсин:
Қорақалпоғистон Республикаси Жўқорғи Кенгеси ва вилоятлар ҳокимликлари билан биргаликда мавжуд чорвачиликка ихтисослашган хўжаликларнинг, шу жумладан, кўп тармоқли хўжаликларнинг мавжуд қувватларини хатловдан ўтказиб, уларнинг етишмайдиган ўрнини наслли қорамоллар билан тўлдириш бўйича дастурни;
Молия вазирлиги, Иқтисодиёт ва саноат вазирлиги ҳамда Адлия вазирлиги билан биргаликда наслчилик хўжаликларида етиштирилган ва Агентлик ва унинг ҳудудий бўлинмалари томонидан импорт қилинган ва қишлоқ хўжалиги корхоналарига сотилган ҳар бир бош наслдор қорамол учун субсидия бериш тартибини;
Молия вазирлиги, Иқтисодиёт ва саноат вазирлиги ҳамда Адлия вазирлиги билан биргаликда аҳоли хонадонларида ва чорвачилик йўналишида фаолият кўрсатадиган хўжалик юритувчи субъектларда парвариш қилинаётган чорва молларини суғурталаш тартибини.
7. Ўзбекистон Республикаси Ветеринария ва чорвачиликни ривожлантириш давлат қўмитасининг:
Самарқанд ветеринария медицинаси институтининг Тошкент филиалини ташкил этиш;
Молия вазирлигининг ветеринария участкаларидаги 1 500 нафар ходимга қўшимча равишда чорва моллари наслини яхшилаш ва сунъий уруғлантириш вазифаси юклатилаётганлигини инобатга олиб, уларнинг тариф разрядларини 3 разрядга ошириш тўғрисидаги таклифига розилик берилсин.
8. Агентлик ижро аппарати ва унинг ҳудудий бўлинмалари фаолияти Ўзбекистон Республикаси Давлат бюджети маблағлари, маҳаллий бюджет маблағлари ва бюджетдан ташқари маблағлар ҳисобидан молиялаштирилади.
9. Агентликнинг бош директори, Қорақалпоғистон Республикаси ва вилоятлар “Чорванасл” марказлари директорларига Ўзбекистон Республикаси Молия вазирлиги билан келишилган ҳолда ҳар йили наслчилик иши ва сунъий уруғлантиришни ташкил қилиш учун 1 500 тагача ишчиларни шартнома асосида жалб қилиш ваколати берилсин.
Бунда жалб қилинадиган ишчилар Ўзбекистон Республикаси Бандлик ва меҳнат муносабатлари вазирлиги ҳузуридаги Жамоат ишлари жамғармаси томонидан 12 ойлик шартнома асосида ишсизлар ва банд бўлмаган шахслар сифатида жамоат ишларига жалб қилинади ва уларнинг иш ҳақи жамғарма маблағлари ҳисобидан молиялаштирилади.
10. Агентлик ва унинг ҳудудий бўлинмалари томонидан аҳоли, шахсий ёрдамчи, деҳқон ва чорвачилик йўналишидаги хўжалик юритувчи субъектларга кўрсатиладиган хизматлардан ҳамда наслли чорва молларини республикага импорт қилиб сотишдан тушган маблағлар солиқ солинадиган базага киритилмайди.
11. Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши ва вилоятлар ҳокимликлари Агентлик билан биргаликда бир ой муддатда ҳар бир туманда ташаббускорларни аниқлаб:
ички истеъмол бозорини сифатли гўшт ва гўшт маҳсулотлари билан узлуксиз таъминлаш, гўшт нархининг барқарорлигини сақлаш мақсадида 2019-2021 йилларда ҳар бир туманда қорамолларни бўрдоқига боқишга ихтисослашган камида иккитадан 300-500 бошга мўлжалланган замонавий комплексларни;
ички истеъмол бозорини сифатли сут ва сут маҳсулотлари билан узлуксиз таъминлаш, сут нархининг барқарорлигини сақлаш мақсадида ҳар бир туманда камида иккитадан 250-300 бошга мўлжалланган сут йўналишидаги корхоналарни ташкил этиш бўйича чора-тадбирларни ишлаб чиқсин.
12. Агентлик, Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши, вилоят ва туманлар ҳокимликлари:
мазкур қарорнинг 23-иловасига мувофиқ 2019-2021 йилларда чорва моллари бош сони, гўшт ва сут ишлаб чиқариш ҳажмини ошириш бўйича прогноз кўрсаткичлари бажарилишини таъминлаш;
чорвачилик хўжаликларидаги мавжуд чорва моллари учун ажратилган ер майдонларини икки ой муддатда хатловдан ўтказсин ва улардан самарали фойдаланишнинг ҳолатини ҳар бир хўжалик кесимида алоҳида ўрганиб чиқсин, ўрганишлар натижаси бўйича мавжуд шартли мол бош сонига нисбатан тафовут аниқланганда, ортиқча ер майдонларидан самарали фойдаланиш юзасидан барча чора-тадбирларни амалга оширсин.
13. Ўзбекистон Республикаси Ветеринария ва чорвачиликни ривожлантириш давлат қўмитаси ҳамда Агентлик “Халқ банки”, “Алоқа банк”, “Ўзсаноатқурилишбанк” ва “Ипотекабанк” акциядорлик тижорат банклари билан биргаликда чорвачилик, паррандачилик, асаларичилик ва балиқчилик йўналишидаги лойиҳаларни амалга оширишни самарали ташкил этиш бўйича доимий ҳамкорликда фаолият олиб борсинлар.
14. Агентлик Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши ва вилоятлар ҳокимликлари билан биргаликда пахта ва ғалла экин майдонларига алмашлаб экиладиган чорва озуқаси учун беда экини тўлиқ экилишини ташкил этсин ҳамда етиштириладиган ҳосилни чорвачилик хўжаликлари ва аҳолига тизимли етказишни таъминласин.
15. Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамаси бир ой муддатда:
Ўзбекистон Республикаси Ветеринария ва чорвачиликни ривожлантириш давлат қўмитаси тўғрисидаги низомни;
“Ўзбекчорванасл” агентлиги тўғрисидаги низомни;
Ўзбекистон Республикаси Ветеринария хизмати ва чорвачиликни ривожлантириш жамғармасининг маблағларидан фойдаланиш ва шакллантириш тартиби тўғрисидаги низомни тасдиқласин.
16. Ўзбекистон Республикаси Ветеринария ва чорвачиликни ривожлантириш давлат қўмитаси, Агентлик Тошкент шаҳри, Кичик ҳалқа йўли кўчаси, 21а-уй манзилига жойлаштирилсин.
17. Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши, вилоятлар ҳокимликлари Ўзбекистон Республикаси Давлат активларини бошқариш агентлиги ҳамда Ветеринария ва чорвачиликни ривожлантириш давлат қўмитаси билан биргаликда икки ой муддатда Агентликнинг ҳудудий бўлинмаларига оператив бошқарув ҳуқуқи асосида бинолар ажратилишини таъминласин.
18. Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши, вилоятлар ва туманлар ҳокимлари ҳамда Агентлик бош директори чорвачилик субъектларига ажратилган ер майдонларига фақат чорва озуқа экинлари экилишига масъул этиб белгилансин.
19. Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши, вилоятлар ва туманлар ҳокимлари янгидан ташкил этиладиган чорвачилик субъектларига меъёр бўйича озуқа экинлари экиш учун ер майдонлари ажратиб берилишига шахсан жавобгар ҳисобланади.
20. Ўзбекистон Республикаси Молия вазирлиги икки ҳафта муддатда:
Ўзбекистон Республикаси Давлат бюджети ҳисобидан Ветеринария ва чорвачиликни ривожлантириш давлат қўмитасининг ҳисоб-китобларига асосан Агентликни зарур мебель, компьютер техникаси ва инвентарлар билан жиҳозлаш учун етарли маблағлар ажратсин;
Агентликка хизмат автотранспорт воситаларини сотиб олиш учун зарур маблағларнинг ажратилишини таъминласин ҳамда Агентлик ва унинг ҳудудий бўлинмаларига 16 та хизмат енгил ва 161 та махсус автомобилларни сақлашга лимит белгиласин;
Ўзбекистон Республикаси Давлат бюджети ҳисобидан Агентликни наслчилик иши ва сунъий уруғлантиришни ташкил қилиш мақсадида 24-иловага мувофиқ зарур бўлган махсус автотранспорт ва моддий-техника воситалари, шу жумладан, дьюар идишлари ва бошқа зарур асбоб-ускуналар билан таъминлаш учун талаб этиладиган маблағларни ажратсин;
ушбу қарордан келиб чиқиб, Ўзбекистон Республикаси Давлат бюджети параметрларига тегишли ўзгартиришлар киритсин.
21. Ўзбекистон Республикаси Олий ва ўрта махсус таълим вазирлиги Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2018 йил 19 декабрдаги ПҚ-4067-сон “Ўзбекистон Республикасининг 2019 йилга мўлжалланган Инвестиция дастурини амалга ошириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги қарорининг 7-иловасига мувофиқ жорий йилда Самарқанд ветеринария институтининг қурилиши тугалланмаган ўқув биноси объектини қуриш ва жиҳозлаш ишлари охирига етказилишини таъминласин.
2020 йилда қурилиши режалаштирилган институт иншоотларига буюртмачи сифатида Ўзбекистон Республикаси Ветеринария ва чорвачиликни ривожлантириш давлат қўмитаси белгилансин.
22. Ўзбекистон Республикаси Ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазирлиги Ветеринария ва чорвачиликни ривожлантириш давлат қўмитаси ҳамда Агентликни зарур алоқа воситалари, шу жумладан, ҳукумат алоқа воситалари билан таъминласин.
23. Ўзбекистон Республикаси Ветеринария ва чорвачиликни ривожлантириш давлат қўмитаси Адлия вазирлиги, бошқа манфаатдор вазирлик ва идоралар билан биргаликда бир ой муддатда қонун ҳужжатларига ушбу қарордан келиб чиқадиган ўзгартириш ва қўшимчалар тўғрисида Вазирлар Маҳкамасига таклифлар киритсин.
24. Мазкур қарорнинг ижросини назорат қилиш Ўзбекистон Республикасининг Бош вазири А.Н.Арипов ва Ўзбекистон Республикаси Президенти Администрацияси раҳбари З.Ш.Низомиддинов зиммасига юклансин.

Об организации деятельности Государственного комитета ветеринарии и развития животноводства Республики Узбекистан
2019-04-02 | Документы
В целях обеспечения исполнения Указа Президента Республики Узбекистан от 28 марта 2019 года № УП–5696 «О мерах по коренному совершенствованию системы государственного управления в сфере ветеринарии и животноводства» и эффективной организации деятельности Государственного комитета ветеринарии и развития животноводства Республики Узбекистан:
организационную структуру Государственного комитета ветеринарии и развития животноводства Республики Узбекистан согласно приложению № 1;
перечень организаций, входящих в систему Государственного комитета ветеринарии и развития животноводства Республики Узбекистан, согласно приложению № 2;
структуру центрального аппарата Государственного комитета ветеринарии и развития животноводства Республики Узбекистан с предельной численностью управленческого персонала в количестве 63 единиц согласно приложению № 3;
структуру Комитета ветеринарии и развития животноводства Республики Каракалпакстан, типовые структуры управлений ветеринарии и развития животноводства областей согласно приложениям №№ 4 и 5;
структуру управления ветеринарии и развития животноводства города Ташкента и список учреждений, входящих в его структуру, согласно приложениям №№ 6 и 7;
типовую структуру отделов ветеринарии и развития животноводства районов (городов) согласно приложению № 8;
перечень учреждений, входящих в структуру отделов ветеринарии и развития животноводства районов (городов) Республики Каракалпакстан и областей, согласно приложению № 9;
организационную структуру Агентства «Узбекчорванасл» при Государственном комитете ветеринарии и развития животноводства Республики Узбекистан согласно приложению № 10;
структуру центрального аппарата Агентства «Узбекчорванасл» при Государственном комитете ветеринарии и развития животноводства Республики Узбекистан согласно приложению № 11;
типовую структуру центров «Чорванасл» Республики Каракалпакстан и областей согласно приложению № 12;
структуру Республиканского государственного центра диагностики болезней животных и безопасности продовольствия согласно приложению № 13;
типовую структуру государственных центров диагностики болезней животных и безопасности продовольствия Республики Каракалпакстан и областей согласно приложению № 14;
типовую структуру государственных центров диагностики болезней животных и безопасности продовольствия районов (городов) согласно приложению № 15;
перечень учреждений, входящих в структуру государственных центров диагностики болезней животных и безопасности продовольствия районов (городов), согласно приложению № 16;
структуру Управления государственного ветеринарного надзора на Государственной границе и транспорте согласно приложению № 17;
структуры Государственного научного центра по контролю качества и оборота ветеринарных лекарственных средств и кормовых добавок согласно приложению № 18;
структуру Научно-исследовательского института ветеринарии, Научно-исследовательского института животноводства и птицеводства, Научно-исследовательского института каракулеводства и экологии пустынь и Научно-исследовательского института рыбоводства согласно приложениям №№ 19–22;
прогнозные показатели увеличения поголовья скота, повышения объемов производства мяса и молока в 2019–2021 годах согласно приложению № 23.
2. Предоставить право председателю Государственного комитета ветеринарии и развития животноводства Республики Узбекистан:
в необходимых случаях вносить изменения в структуру Государственного комитета и его организаций в пределах общей штатной численности работников;
вводить дополнительные штатные единицы управленческого персонала за счет внебюджетных средств комитета;
привлекать в качестве консультантов высококвалифицированных специалистов государственных органов и других организаций, научных и образовательных учреждений, а также международных организаций;
принимать на работу квалифицированных иностранных специалистов и устанавливать им размеры заработной платы и иных выплат в иностранной валюте.
председатель Государственного комитета ветеринарии и развития животноводства Республики Узбекистан назначается на должность и освобождается от должности Президентом Республики Узбекистан по представлению Премьер-министра Республики Узбекистан в установленном порядке;
заместители председателя Государственного комитета ветеринарии и развития животноводства Республики Узбекистан назначаются на должность и освобождаются от должности Президентом Республики Узбекистан;
генеральный директор Агентства «Узбекчорванасл» при Государственном комитете ветеринарии и развития животноводства Республики Узбекистан (далее – Агентство) по должности является заместителем председателя Государственного комитета ветеринарии и развития животноводства Республики Узбекистан;
заместители генерального директора Агентства назначаются на должность и освобождаются от должности Премьер-министром Республики Узбекистан по представлению председателя Государственного комитета ветеринарии и развития животноводства Республики Узбекистан;
председатели Республиканской ассоциации «Коракулчилик», Ассоциации «Паррандасаноат», Ассоциации «Узбекбаликсаноат», Ассоциации пчеловодов Узбекистана и их заместители избираются решениями общего собрания учредителей и утверждаются Кабинетом Министров по представлению председателя Государственного комитета ветеринарии и развития животноводства Республики Узбекистан;
председатель Комитета ветеринарии и развития животноводства Республики Каракалпакстан назначается на должность и освобождается от должности Жокаргы Кенесом Республики Каракалпакстан по согласованию с председателем Государственного комитета ветеринарии и развития животноводства Республики Узбекистан;
начальники управлений ветеринарии и развития животноводства областей и города Ташкента назначаются на должность и освобождаются от должности председателем Государственного комитета ветеринарии и развития животноводства Республики Узбекистан по представлению хокимов областей и города Ташкента;
начальники отделов ветеринарии и развития животноводства районов (городов) назначаются на должность и освобождаются от должности председателем Комитета ветеринарии и развития животноводства Республики Каракалпакстан, начальниками управлений ветеринарии и развития животноводства областей и города Ташкента по представлению хокимов районов (городов);
председатель Государственного комитета ветеринарии и развития животноводства Республики Узбекистан является главным государственным ветеринарным инспектором Республики Узбекистан, его заместители – заместителями главного государственного ветеринарного инспектора Республики Узбекистан, специалисты ветеринарии Государственного управления ветеринарного надзора Государственного комитета ветеринарии и развития животноводства Республики Узбекистан – государственными ветеринарными инспекторами в рамках своих полномочий;
руководитель Государственного управления ветеринарного контроля на Государственной границе и транспорте является главным государственным ветеринарным инспектором по Государственной границе и транспорту, а его заместители – заместителями главного государственного ветеринарного инспектора по Государственной границе и транспорту;
председатель Комитета ветеринарии и развития животноводства Республики Каракалпакстан, начальники управлений ветеринарии и развития животноводства областей и города Ташкента являются главными государственными ветеринарными инспекторами Республики Каракалпакстан, областей и города Ташкента, а их заместители – главными ветеринарными инспекторами Республики Каракалпакстан, областей и города Ташкента соответственно;
начальники отделов ветеринарии и развития животноводства районов (городов) являются главными государственными ветеринарными инспекторами районов (городов);
руководители ветеринарных участков и лабораторий ветеринарно-санитарных экспертиз рынков являются государственными ветеринарными инспекторами соответствующих участков и рынков;
руководители ветеринарных пунктов (участков) и врачи ветеринарного контроля на Государственной границе и транспорте являются государственными ветеринарными инспекторами соответствующих ветеринарных пунктов (участков) ветеринарного контроля на Государственной границе и транспорте.
4. Вывести из ведения Министерства сельского хозяйства государственные предприятия «OʻZNASLCHILIK» и «Уззооветтаъминотхизмат» и передать их в ведение Агентства.
5. Агентство осуществляет свою деятельность в сотрудничестве с Республиканской ассоциацией «Коракулчилик», Ассоциацией «Паррандасаноат», Ассоциацией «Узбекбаликсаноат» и Ассоциацией пчеловодов Узбекистана.
6. Государственному комитету ветеринарии и развития животноводства Республики Узбекистан в течение двух месяцев разработать и внести в Кабинет Министров:
совместно с Жокаргы Кенесом Республики Каракалпакстан и областными хокимиятами перепись существующих мощностей специализированных животноводческих хозяйств, в том числе многопрофильных, и программу их восполнения племенным крупным рогатым скотом;
совместно с Министерством финансов, Министерством экономики и промышленности, Министерством юстиции порядок выдачи субсидий за продажу каждой головы племенного скота, выращенного в племенных хозяйствах, а также импортированного Агентством и его территориальными подразделениями и реализованного сельскохозяйственным предприятиям;
совместно с Министерством финансов, Министерством экономики и промышленности, Министерством юстиции порядок страхования скота в домашних хозяйствах и на животноводческих предприятиях.
7. Согласиться с предложениями:
Государственного комитета ветеринарии и развития животноводства Республики Узбекистан о создании Ташкентского филиала Самаркандского института ветеринарной медицины;
Министерства финансов о повышении тарифных разрядов 1 500 ветеринарных работников на 3 разряда с учетом возложенной на них дополнительной задачи по улучшению племенных показателей скота и проведению искусственного осеменения.
8. Определить, что деятельность исполнительного аппарата Агентства и его подразделений финансируется за счет средств Государственного бюджета Республики Узбекистан, местных бюджетов и внебюджетных средств.
9. Генеральному директору Агентства, директорам центров «Чорванасл» Республики Каракалпакстан и областей по согласованию с Министерством финансов Республики Узбекистан предоставить право найма на контрактной основе до 1 500 работников по организации племенного дела и искусственного осеменения.
При этом работники привлекаются в качестве безработных и незанятых лиц к общественным работам Фондом общественных работ при Министерстве занятости и трудовых отношений на основе контракта, заключаемого сроком на 12 месяцев, а их заработная плата финансируется за счет средств Фонда.
10. Средства от услуг, предоставляемых населению, личным подсобным, дехканским и животноводческим хозяйствам, а также поступившие от реализации Агентством и его территориальными подразделениями импортируемого в республику племенного скота, не включаются в налогооблагаемую базу.
11. Совету Министров Республики Каракалпакстан и хокимиятам областей совместно с Агентством в месячный срок определить в каждом районе инициаторов и разработать мероприятия по организации:
в 2019-2021 годах не менее двух современных комплексов в каждом районе, рассчитанных на 300-500 голов откормочного крупного рогатого скота, в целях бесперебойного обеспечения внутреннего потребительского рынка мясом и мясными продуктами, а также сохранения стабильности цен на мясо;
не менее двух предприятий по производству молока в каждом районе, рассчитанных на 250-300 голов, в целях бесперебойного обеспечения внутреннего потребительского рынка молоком и молочными продуктами, а также сохранения стабильности цен на молоко.
12. Агентству, Совету Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятам областей и районов:
обеспечить выполнение прогнозных показателей увеличения поголовья скота, повышения объемов производства мяса и молока в 2019-2021 годах согласно приложению № 23;
в двухмесячный срок провести инвентаризацию земельных участков, выделенных для скота в животноводческих хозяйствах, провести отдельное изучение в разрезе каждого хозяйства состояние их эффективного использования, при выявлении по итогам изучения разницы в количестве условного поголовья скота, реализовать все меры по эффективному использованию излишков земли.
13. Государственному комитету ветеринарии и развития животноводства Республики Узбекистан и Агентству совместно с акционерными коммерческими банками «Народный банк», «Алокабанк», «Узпромстройбанк» и «Ипотека-банк» в постоянном сотрудничестве осуществлять эффективную реализацию проектов в области животноводства, птицеводства, пчеловодства и рыбоводства.
14. Агентству совместно с Советом Министров Республики Каракалпакстан и хокимиятами областей организовать полный засев люцерной для севооборота кормовых культур на площадях хлопка и зерновых культур, а также обеспечить поставку выращенного урожая животноводческим фермам и населению на системной основе.
15. Кабинету Министров Республики Узбекистан в месячный срок утвердить:
Положение о Государственном комитете ветеринарии и развития животноводства Республики Узбекистан;
Положение об Агентстве «Узбекчорванасл»;
Положение о порядке использования и формирования средств Фонда развития ветеринарной службы и животноводства Республики Узбекистан.
16. Разместить Государственный комитет ветеринарии и развития животноводства Республики Узбекистан и Агентство по адресу: город Ташкент, ул. Кичик халка йули, 21а.
17. Совету Министров Республики Каракалпакстан и хокимиятам областей совместно с Агентством по управлению государственными активами, а также Государственным комитетом ветеринарии и развития животноводства Республики Узбекистан в двухмесячный срок обеспечить выделение зданий территориальным подразделениям Агентства на праве оперативного управления.
18. Совет Министров Республики Каракалпакстан, хокимы областей и районов, а также генеральный директор Агентства несут ответственность за использование земель, выделенных для субъектов животноводства, только для посева кормовых культур.
19. Совет Министров Республики Каракалпакстан, хокимы областей и районов несут личную ответственность за выделение новым субъектам животноводства земель для посева кормовых культур согласно установленным нормам.
20. Министерству финансов Республики Узбекистан в двухнедельный срок:
за счет средств Государственного бюджета Республики Узбекистан по расчетам Государственного комитета ветеринарии и развития животноводства выделить средства для оснащения Агентства необходимой мебелью, компьютерной техникой и инвентарем;
обеспечить выделение Агентству необходимых средств для приобретения служебных автотранспортных средств и установить лимит на содержание 16 служебных легковых и 161 специального транспортного средства для Агентства и его территориальных подразделений;
в целях организации Агентством племенной работы и искусственного осеменения выделить из Государственного бюджета Республики Узбекистан средства для закупки специальных автотранспортных и материально-технических средств, в том числе сосудов дьюара и другого необходимого оборудования, согласно приложению № 24;
в соответствии с настоящим постановлением внести изменения в параметры Государственного бюджета Республики Узбекистан.
21. Министерству высшего и среднего специального образования Республики Узбекистан в соответствии с приложением №7 к постановлению Президента Республики Узбекистан от 19 декабря 2018 года № ПП–4067 «О мерах по реализации Инвестиционной программы Республики Узбекистан на 2019 год» обеспечить завершение строительства и оборудование незавершенного здания Самаркандского института ветеринарной медицины в текущем году.
Определить Государственный комитет ветеринарии и развития животноводства Республики Узбекистан в качестве заказчика строительства сооружений института, завершение которого намечено в 2020 году.
22. Министерству по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан обеспечить Государственный комитет ветеринарии и развития животноводства Республики Узбекистан и Агентство необходимыми средствами связи, включая правительственную.
23. Государственному комитету ветеринарии и развития животноводства Республики Узбекистан совместно с Министерством юстиции и другими заинтересованными министерствами и ведомствами в месячный срок внести в Кабинет Министров предложения по изменениям и дополнениям в законодательство, вытекающим из настоящего постановления.
24. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Премьер-министра Республики Узбекистан Арипова А.Н. и руководителя Администрации Президента Республики Узбекистан Низомиддинова З.Ш.