Европа Иттифоқи делегацияси билан учрашув
2019 йилнинг 1 апрель куни Ўзбекистон Республикаси Ташқи ишлар вазири Абдулазиз Камилов Европа Иттифоқининг Марказий Осиё бўйича махсус вакили Питер Буриан ва Афғонистон бўйича махсус вакили Роланд Кобиа таркибидаги ЕИ делегациясини қабул қилди.
Учрашувда Ўзбекистон ва Европа Иттифоқи ўртасидаги кўп қиррали алоқаларнинг ҳолати ва истиқболлари, жумладан Афғонистоннинг ижтимоий-иқтисодий тикланиши ва Оролбўйи муаммосини комплекс ҳал этишга қаратилган лойиҳаларни тадбиқ этишдаги ҳамкорликнинг амалий масалалари муҳокама қилинди.
Европа Иттифоқи вакиллари томонидан сиёсий, савдо-иқтисодий, сармоявий, илм-таълим, маданий-гуманитар ва бошқа соҳаларда икки томонлама муносабатларни янада ривожлантириш учун янги имкониятлар очаётган Ўзбекистондаги кенг кўламли ислоҳотлар жараёни ва уларнинг дастлабки натижалари юқори баҳоланди.
Турли даражадаги алоқаларни фаоллаштиришдан томонлар манфаатдорлиги таъкидланди. Шу ўринда 2019 йилда бўлиб ўтадиган қўшма тадбирлар жадвали ва кун тартиби юзасидан фикр алмашилди.

On April 1, 2019, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Uzbekistan Abdulaziz Kamilov received the European Union delegation composed of the Special Representative for Central Asia Peter Burian and Special Envoy for Afghanistan Roland Kobia.
At the meeting, the state and prospects of multifaceted interaction between Uzbekistan and the European Union, including practical issues of cooperation in implementation of projects aimed at socio-economic revival of Afghanistan and a comprehensive solution to the problems of the Aral Sea region were discussed.
The EU representatives highly appreciated the progress and first results of large-scale transformations taking place in Uzbekistan, which open up new prospects for further development of bilateral cooperation in political, trade-economic, investment, scientific-educational, cultural-humanitarian and other fields.
Mutual interest was emphasized in intensifying contacts at various levels. In this context, the parties exchanged views on the schedule and agenda of the upcoming joint events in 2019.
According to the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Uzbekistan, current issues of international and regional politics were also considered at the meeting.