Европа Иттифоқи делегацияси билан учрашув
2019 йилнинг 1 апрель куни Ўзбекистон Республикаси Ташқи ишлар вазири Абдулазиз Камилов Европа Иттифоқининг Марказий Осиё бўйича махсус вакили Питер Буриан ва Афғонистон бўйича махсус вакили Роланд Кобиа таркибидаги ЕИ делегациясини қабул қилди.
Учрашувда Ўзбекистон ва Европа Иттифоқи ўртасидаги кўп қиррали алоқаларнинг ҳолати ва истиқболлари, жумладан Афғонистоннинг ижтимоий-иқтисодий тикланиши ва Оролбўйи муаммосини комплекс ҳал этишга қаратилган лойиҳаларни тадбиқ этишдаги ҳамкорликнинг амалий масалалари муҳокама қилинди.
Европа Иттифоқи вакиллари томонидан сиёсий, савдо-иқтисодий, сармоявий, илм-таълим, маданий-гуманитар ва бошқа соҳаларда икки томонлама муносабатларни янада ривожлантириш учун янги имкониятлар очаётган Ўзбекистондаги кенг кўламли ислоҳотлар жараёни ва уларнинг дастлабки натижалари юқори баҳоланди.
Турли даражадаги алоқаларни фаоллаштиришдан томонлар манфаатдорлиги таъкидланди. Шу ўринда 2019 йилда бўлиб ўтадиган қўшма тадбирлар жадвали ва кун тартиби юзасидан фикр алмашилди.

Встреча с делегацией Евросоюза
1 апреля 2019 года Министр иностранных дел Республики Узбекистан Абдулазиз Камилов принял делегацию Европейского союза в составе Специального представителя по Центральной Азии Питера Буриана и Специального посланника по Афганистану Роланда Кобиа.
На встрече обсуждены состояние и перспективы многопланового взаимодействия между Узбекистаном и Евросоюзом, в том числе практические вопросы сотрудничества в реализации проектов, направленных на социально-экономическое возрождение Афганистана и комплексное решение проблем Приаралья.
Представители ЕС высоко оценили ход и первые результаты происходящих в Узбекистане масштабных преобразований, которые открывают новые перспективы для дальнейшего развития двусторонних связей в политической, торгово-экономической, инвестиционной, научно-образовательной, культурно-гуманитарной и других областях.
Подчеркивалась обоюдная заинтересованность в активизации контактов на различных уровнях. В этом контексте стороны обменялись мнениями по графику и повестке дня предстоящих в 2019 году совместных мероприятий.