“Bukhara tower” сайёҳларни чорламоқда.
“Сув минораси” бундан 90 йил илгари Бухоро шаҳрининг бир қисмини ичимлик суви билан таъминлаш мақсадида рус муҳандиси В.Шухов лойиҳаси асосида барпо этилган. Шаҳарнинг тарихий марказида гиперболит шаклида металл конструкциялар асосида қурилган минора ўзининг меъморий ечими билан ажралиб туради. У 45 йилдан кўпроқ вақт мобайнида аҳолига хизмат қилди ва кейинчалик маданий мерос объекти сифатида рўйхатга олинди.
Таъкидлаш жоизки, сўнгги йилларда ундан турли мақсадларда фойдаланиш бўйича кўплаб таклифлар билдирилаётган эди. Ўзбекистон Республика Вазирлар Маҳкамасининг 2014 йил 6 мартдаги “Моддий-маданий мерос объектларини ва уларга туташ ҳудудларни ободонлаштириш ва уларни зарур ҳолатда сақлаш бўйича инвестиция мажбуриятлари олган ҳолда ижарага бериш тартиби тўғрисида”ги қарори ижроси доирасида ўтказилган танловда лойиҳалар орасидан энг муносиби танлаб олинди. “Authentic Travel” МЧЖнинг туризм соҳасини янада ривожлантириш учун инвесторлар ва туристлар эътиборини жалб этадиган хизматлар турини кенгайтиришга қаратилган лойиҳаси эътироф этилди.
МЧЖ ва франциялик инвестор Уитердийклар оиласининг умумий қиймати 200 минг еврога тенг лойиҳасини 2018 йил июль ойида амалга оширишга киришилди.
Иншоотнинг ўзаги ва асоси тўлалигича сақлаб қолинган ҳолда пойдеворини мустаҳкамлаш мақсадида ер сатҳини пасайтириш ва минора юқори қисмини гумбазсимон шаклда кўтариш ҳисобига унинг баландлиги 32 метрдан 40 метрга етказилди. Ободонлаштириш ва хизмат кўрсатишни йўлга қўйиш учун объект ҳудуди бир мунча кенгайтирилди.
“Bukhara tower” – Бухоро минораси” мажмуасининг очилиш маросимида Бухоро шаҳар ҳокими К.Камолов, Франциянинг мамлакатимиздаги Фавқулодда ва мухтор элчиси Виолен де Вильмор хоним иштирок этди. Мамлакатимизда туризмни ривожлантириш ва ундан самарали фойдаланиш борасида кенг имкониятлар яратилаётгани, бу хорижлик инвесторлар билан ҳамкорлик алоқаларини янада кенгайтиришда муҳим омил бўлаётгани таъкидланди.
– Бухорога сайёҳ сифатида бир неча бор келган эдик, – дейди франциялик Теунис Уитердийк. – Бизга шаҳарнинг меҳмондўст ва самимий инсонлари, бетакрор ва мўътадил табиати ёқди. Қолаверса, Ўзбекистонда туризмни ривожлантириш соҳасида қатор имтиёзлар яратилгани ҳам бизни жуда қизиқтириб қўйди. Шундан сўнг “Authentic Travel” МЧЖ раҳбари билан ҳамкорлик қилишга келишдик. Натижаси самарали бўлди. Келгусида Бухорода француз таомлари тайёрланадиган ресторан очмоқчимиз. Ҳозир ҳам “Бухоро минораси” мажмуасида франциялик ошпазлар меҳнат қилмоқда.
“Bukhara tower” – “Бухоро минораси” мажмуаси атрофи ойсимон шишали енгил конструкция билан ўралган. Иншоот ичидан теварак-атроф кўриниб турадиган ойнавандли лифт ҳам бор. Бинога киришингиз билан Бухоро ўтмишига қисқа саёҳат қиласиз: шаҳарнинг ўтган аср бошларидаги сув таъминоти, Шухов сув минораси билан боғлиқ тарихий фото суратлар, видеолавҳа ва тегишли ҳужжатлар билан танишасиз. Шунингдек, биринчи қаватда чиптахона, дўкон, сайёҳлар учун инфо-бюро, кафе ва мўъжазгина ресторан фаолият кўрсатади.
Иншоотнинг иккинчи қаватида яна бир ресторан жойлашган. Агар сиз кўҳна шаҳарни баландликдан кузатмоқчи бўлсангиз, учинчи қаватдаги кузатув майдончасида ўрнатилган дурбиндан фойдаланишингиз мумкин.
– 2011 йилда турфирма сифатида бошланган фаолиятимиз тобора ривожланмоқда, – дейди “Authentic Travel” раҳбари Суҳроб Бобокалонов. – Икки йил аввал меҳмонхона хизматини ҳам йўлга қўйдик. Хорижлик сайёҳлар учун мамлакатимизда бир ойгача визасиз бўлиши жорий этилгани боис туристлар оқими кўпайди. Ўтган йилнинг ўзида ташкилотимиз хизматидан фойдаланувчилар сони уч баробар ошди. Янги лойиҳамиз туфайли сайёҳларни жалб қилиш имконияти янада кенгаяди.
Бугунги кунда Бухорода хорижий инвесторлар иштирокида ва улар билан ҳамкорликда сайёҳлик йўналишидаги 10 дан зиёд корхона фаолият кўрсатмоқда.

"BUKHARA TOWER" приглашает гостей
В Бухаре обществом с ограниченной ответственностью "Authentic Travel" на базе сооружения "Сув минораси" ("Водяная башня") задействован туристический комплекс "Бухоро минораси" (Bukhara tower).
Сооружение "Водяная башня" было построено более 90 лет назад по проекту русского инженера В.Шухова в целях обеспечения питьевой водой части Бухары. Башня, которая сооружена на основе металлоконструкций в форме гиперболоида в историческом центре города, отличается своим архитектурным решением. Она более 45 лет служила населению и в последующем была включена в список в качестве объекта культурного наследия.
Нужно отметить, что в последние годы было много предложений по ее использованию в разных целях. На конкурсе, проведенном в рамках исполнения постановления Кабинета Министров Республики Узбекистан "Об утверждении положения о порядке передачи в аренду объектов материального культурного наследия и прилегающих к ним территорий с принятием инвестиционных обязательств по их благоустройству и поддержанию в надлежащем состоянии" от 6 марта 2014 года, выбран самый лучший проект. Таким был признан проект ООО "Authentic Travel", направленный на расширение видов услуг, привлекающих внимание инвесторов и туристов для дальнейшего развития туристической сферы.
К реализации проекта ООО и семьи Уитердийков - французских инвесторов общей стоимостью 200 тысяч евро приступили в июле 2018 года.
В целях укрепления фундамента сооружения при полном сохранении его основания, удалось поднять его высоту с 32 метров до 40 метров за счет снижения уровня земли и куполообразного подъема верхней части башни. Для благоустройства и налаживания обслуживания территория объекта немного расширена.
В мероприятии открытия комплекса "Bukhara tower" - Бухоро минораси" приняли участие хоким города Бухары К.Камолов, Чрезвычайный и Полномочный посол Франции в нашей стране госпожа Виолен де Вилмор. Отмечено, что в Узбекистане создаются широкие возможности для развития туризма и его эффективного использования в целях дальнейшего укрепления партнерских отношений с зарубежными инвесторами.
- Мы приезжали в Бухару несколько раз в качестве туристов, - говорит Теунис Уитердийк из Франции. - Нам понравились гостеприимные и искренние люди города, его неповторимость. И в целом, нас очень заинтересовал тот факт, что в Узбекистане создан ряд льгот в сфере развития туризма. После этого мы договорились о сотрудничестве с руководителем ООО "Authentic Travel". Результаты хорошие. Планируем в будущем году открыть ресторан французской кухни в Бухаре. В данный момент в комплексе "Бухоро минораси" трудятся французские повара.
Комплекс "Bukhara tower" - Бухоро минораси" окружен легкой стеклянной полукруглой конструкцией. В сооружении имеется и стеклянный лифт, из которого видна окружающая территория. Сразу при входе в здание вы совершите краткий экскурс в прошлое Бухары: ознакомитесь с водоснабжением начала прошлого века, историческими фотоснимками, видеозаписями и соответствующими документами, связанными с водяной башней Шухова. А также на первом этаже действуют касса, магазин, инфо-бюро для туристов, кафе и маленький ресторан.
На втором этаже сооружения расположен еще один ресторан. Если вы хотите посмотреть на древний город с высоты, то можете воспользоваться подзорной трубой, установленной на наблюдательной площадке третьего этажа.
- Наша деятельность в качестве турфирмы, начатая в 2011 году, все более развивается, - говорит руководитель "Authentic Travel" Сухроб Бобокалонов. - Два года назад наладили и гостиничное обслуживание. Благодаря тому, что в стране внедрен месячный безвизовый режим, увеличился поток туристов. Только за прошлый год число пользующихся услугами нашей организации возросло в три раза. Благодаря новому проекту расширится возможность привлечения туристов.
Сегодня в Бухаре действует более 10 предприятий в направлении туризма при участии зарубежных инвесторов и в сотрудничестве с ними.