Ўзбекистон Республикаси фуқароларини Корея Республикасида ишга жойлаштириш бўйича 2019 йилга мўлжалланган квоталар оширилди
2019-03-20 | Жамият
Ўзбекистон Республикаси Бандлик ва меҳнат муносабатлари вазирлиги билан Корея Республикаси Бандлик ва меҳнат вазирлиги ўртасида имзоланган Меморандумга асосан Ўзбекистон фуқаролари Кореяда 2007 йилдан буён “Эркин ёллаш тизими” орқали ишга жойлаштириб келинади.
Корея Ҳукумати ҳар йили хорижий ишчи кучини жалб этиш учун давлатлар кесимида квоталарни белгилайди. Шунга мувофиқ, Корея Республикаси Бандлик ва меҳнат вазирлиги 2018 йилда амалга оширилган ишлар натижалари бўйича Ўзбекистон Республикаси Бандлик ва меҳнат муносабатлари вазирлиги фаолиятини юксак баҳолаб, икки томонлама самарали ҳамкорлик сифатида 2019 йил учун мўлжалланган квоталар сонини 3200 тага оширди (2018 йилда квоталар сони 3100 та эди).
Ўтган йиллар давомида ушбу тизим орқали 31628 нафар юртдошимиз иш билан таъминланган. Бундан асосий мақсад Корея Республикасида вақтинчалик меҳнат фаолиятини юритаётган фуқароларимиз Ўзбекистонга қайтиб келгач, уларнинг хорижда эгаллаган билим ва кўникмаларини Ўзбекистон амалиётига тадбиқ этишдан иборатдир.
Ҳозирги вақтда “Эркин ёллаш тизими” орқали Корея Республикаси 16 давлатдан ишчи кучини жалб қилади. Корея Республикасида ишга жойлаштирилган Ўзбекистон фуқароларининг меҳнат қилиш муддати 4 йилу 10 ойгача бўлган муддатни ташкил этади. 2019 йилда ҳам Ўзбекистон Республикаси фуқароларини Корея Республикасида ишга жойлаштириш жараёни изчил давом этмоқда.
Ушбу квоталанган иш ўрниларини тўлиқ қамраб олиш учун Корея иш берувчиларига тақдим этиладиган мавжуд номзодларнинг заҳираланган сони бугунги кунда 4980 нафарни, шулардан ишлаб чиқариш соҳасига 4800 нафарни ва хизмат кўрсатиш соҳасига 180 нафарни ташкил этади.

Корея увеличила квоту на 2019 год для граждан Республики Узбекистан
Министерство занятости и труда Республики Корея по итогам проделанной работы в 2018 году высоко оценила деятельность Министерства занятости и трудовых отношений Республики Узбекистан. В связи с чем, увеличила квоту на 2019 год до 3200 человек (увеличение на 100 человек по сравнению с 2018 годом).
Для обеспечения полный реализации предоставленной квоты, предусмотрено создание реестра соискателей в количестве 4980 человек, из них 4800 чел. в сфере индустрии и 180 чел. в сфере услуг. 3200 человек из данного реестра получат работу в Республике Корея.
В настоящее время ведется усиленная работы по реализации Меморандума о Взаимопонимании между Министерством занятости и труда Республики Корея и Министерством занятости и трудовых отношений Республики Узбекистан по трудоустройству граждан Узбекистана в Республике Корея по Системе разрешения занятости.
16 августа 2003 года в Республике Корея был принят Закон «О занятости иностранных граждан», согласно которому в 2004 года параллельно системе промышленного обучения иностранцев, была внедрена Система разрешения занятости (далее – СРЗ) иностранцев (свободный найм). По состоянию на 2018 год 16 стран, включая Республику Узбекистан, являются участниками данной системы.
По данной системе иностранному рабочему предоставляются равные наравне с корейским рабочим права и гарантии, предусмотренные трудовым законодательством Кореи. Ключевым фактором системы «свободного найма» является то, что Правительство Кореи регулирует процесс привлечения иностранных рабочих, а выбор самих рабочих осуществляется непосредственно только корейскими работодателями.
Граждане Республики Узбекистан, по возвращению на родину, будут использовать полученные ими знания и навыки в работе или в открытии собственного дела, принося неоценимый вклад в развитие экономике нашей страны.