Қорақалпоғистонда туризм: Туроператорлар ва ОАВ учун янги сайёҳлик йўналишлари очилмоқда
14 -16 март кунлари Қорақалпоғистон ва Хоразмда туроператорлар ва ОАВ вакиллари учун инфо-турлар ташкил этилмоқда.
Инфо-турнинг биринчи куни Нукус аэропортига етиб келган меҳмонларни Қорақалпоғистон Республикаси Чимбой туман ҳокимияти ва Туризмни ривожлантириш бўйича ҳудудий бошқарма вакиллари кутиб олишди.
Биринчи навбатда, тадбир иштирокчилари Чимбой туманига йўл олишди ва Зиёрат-туризм объектлари бўлган таниқли қорақалпоқ шоирлари – Бердақ, Кунхўжа ва Ахимбетларнинг мақбараларини зиёрат қилишди.
Инфо-тур дастури давомида меҳмонлар Чимбой туманидаги ҳунармандлар кўргазмасига ташриф буюришди. Улар орасида ўтовлар ясаш, анъанавий-миллий ва амалий санъат экспозициялари ва бошқаларни тайёрлаш бўйича устахоналарни учратиш мумкин. Бу ерда меҳмонларни ўтовларни тайёрлаш ҳамда ўрнатиш санъати, шунингдек мазкур ажойиб турар-жойнинг тарихи билан таништириш мақсадида маҳорат дарслари ташкил этилди.
Тадбир дастури бўйича кейинроқ Савитский номидаги Қорақалпоғистон давлат санъат музейи “Улли ҳовли”, “Нуруллабой” мажмуалари, “Ичан-Қалъа” давлат музей-қўриқхонаси ва бошқа кўплаб масканларга ташриф буюриш режалаштирилган.

Туризм в Каракалпакстане: туроператоры и СМИ открывают для себя новые туристические направления
С 14 по 16 марта, в Каракалпакстане и Хорезме проходит инфо-тур для туроператоров и представителей СМИ.
В первый день инфо-тура, по прилету в аэропорт Нукуса, гостей встретили представители Территориального управления по развитию туризма и хокимията Чимбайского района Каракалпакстана.
В первую очередь, участники мероприятия отправились в Чимбайский район, где посетили объекты Зиёрат-туризма – мавзолеи выдающихся каракалпакских поэтов – Бердак, Кунходжа и Ахымбет.
Далее по программе инфо-тура, гости посетили выставки ремесленников Чимбайского района, среди которых мастерская по изготовлению юрт, экспозиции традиционно-национального и прикладного искусства и многое другое. Здесь состоялся мастер классы, в котором гости ознакомились с искусством изготовления и установки юрт, а также с историей этого удивительного средства размещения.
Далее в программе мероприятия запланировано посещение Музея искусств им. Савицкого, комплексов «Улли Ховли», «Нуруллабой», Государственного музея заповедника «Ичан кала» и многое другое.