Эрон Ташқи ишлар вазири ёрдамчиси билан учрашув
2019 йилнинг 13 март куни Ўзбекистон Республикаси Ташқи ишлар вазири ўринбосари Дилшод Ахатов ва Ўзбекистон Президентининг Афғонистон бўйича Махсус вакили Исматулла Иргашев Эрон Ислом Республикаси Ташқи ишлар вазири ёрдамчиси, Евросиё Бош бошқармаси бошлиғи Ғуломрезо Боқерий билан учрашди.
Суҳбат чоғида икки томонлама муносабатларнинг долзарб масалалари ҳамда минтақадаги ҳамкорликнинг истиқболли йўналишлари муҳокама қилинди.
Учрашувда 2019 йилда Савдо-иқтисодий ва илмий-техникавий ҳамкорлик бўйича ҳукуматлараро комиссия йиғилишини ҳамда ташқи ишлар вазирликлари ўртасидаги сиёсий маслаҳатлашувларни ўтказиш жадвали борасидаги таклифлар кўриб чиқилди.
Шунингдек, Мозори-Шариф – Ҳирот йўналишидаги трансафғон темир йўл линиясини қуриш юзасидан фикр алмашилди.

Встреча с помощником главы МИД Ирана
13 марта 2019 года заместитель Министра иностранных дел Республики Узбекистан Дилшод Ахатов и Специальный представитель Президента Узбекистана по Афганистану Исматулла Иргашев встретились с помощником Министра иностранных дел Исламской Республики Иран, начальником Главного управления Евразии Гуломрезо Бокери.
Обсуждены актуальные вопросы двусторонних отношений, а также перспективные направления взаимодействия в регионе.
Стороны рассмотрели предложения по графику проведения в 2019 году заседания Межправительственной комиссии по торгово-экономическому и научно-техническому сотрудничеству, межмидовских политконсультаций.
Также состоялся обмен мнениями по строительству трансафганской железнодорожной линии по маршруту Мазари-Шариф – Герат.