2019 йилнинг 13 март куни Ўзбекистон Республикаси Ташқи ишлар вазири Абдулазиз Камилов Индонезия Республикасининг Фавқулодда ва Мухтор Элчиси этиб тайинланган Сунарио Картадинатуни қабул қилди.
Элчи Вазирга ишонч ёрлиқлари нусхаларини топширди.
Бўлиб ўтган суҳбат чоғида сўнгги икки йилда Ўзбекистон – Индонезия мулоқоти янги босқичга кўтарилганлиги ва бунга икки давлат раҳбарларининг 2017 йилда Пекин шаҳридаги учрашувида замин яратилганлиги қайд этилди.
2018 йилда ўзаро савдо айланмаси 1,8 баробарга ўсди, Индонезиянинг етакчи иқтисодий тузилмалари Ўзбекистонда кимё соҳасидаги йирик қўшма лойиҳаларни амалга оширишга киришди, Қашқадарё ва Сирдарё вилоятларида пахта етиштириш ва уни қайта ишлаш кластерларини яратишда, Самарқанд вилоятида меҳмонхонани таъмирлаш ишларида иштирок этмоқда. Шунингдек, бир давлатнинг фуқаролари иккинчисига ташриф буюрганда бир-бирлари учун 30 кун муддатгача бўлган даврга визалар бекор қилди.

Meeting with the Ambassador of Indonesia
On March 13, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Uzbekistan Abdulaziz Kamilov received the newly appointed Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Indonesia Sunaryo Kartadinata, Uzbekistan MFA reports.
The Ambassador presented the copies of credentials to the Minister.
At the meeting, it was noted that over the past two years, Uzbekistan – Indonesia dialogue has entered a new stage, which was initiated by the heads of the two states in May 2017, in Beijing.
In 2018, the trade turnover increased by 1.8 times, leading economic structures of Indonesia began implementing large joint chemical projects in Uzbekistan, participating in creation of cotton cultivation and processing clusters in Kashkadarya and Syrdarya regions, reconstruction of a hotel in Samarkand region. Visas for citizens of one country when visiting another country for a period of up to 30 days have been also canceled on a mutual basis.