БАА Ташқи ишлар вазири ўринбосари билан учрашув
2019 йилнинг 12 март куни Ўзбекистон Республикаси Ташқи ишлар вазири Абдулазиз Камилов Ўзбекистон ва Бирлашган Араб Амирликлари ўртасидаги Савдо-иқтисодий ва техник ҳамкорлик бўйича ҳукуматлараро комиссия йиғилишида иштирок этиш учун расмий делегация таркибида Тошкент шаҳрига келган БАА Ташқи ишлар ва халқаро ҳамкорлик вазири ўринбосари Султон Муҳаммад аш-Шамисийни қабул қилди.
1 март куни Абу-Даби шаҳрида бўлиб ўтган икки давлат ташқи сиёсат идоралари раҳбарларининг музокаралари давоми сифатида сиёсий, савдо-иқтисодий, инвестицион, туризм, маданий-гуманитар ва бошқа соҳалардаги давлатлараро ҳамкорликни янада ривожлантириш ҳамда муносабатларнинг шартномавий-ҳуқуқий асосини кенгайтириш истиқболлари муҳокама қилинди.
Суҳбат чоғида бўлажак икки томонлама учрашувларга тайёргарлик кўриш борасида фикр алмашилди.
Учрашувда БААнинг Ислом ҳамкорлик ташкилоти Ташқи ишлар вазирлари кенгашидаги раислиги бошланиши муносабати билан мазкур ташкилот доирасидаги ҳамда Афғонистонда тинчлик жараёнининг муҳим қисми бўлувчи йирик инфратузилма лойиҳаларини амалга оширишдаги ўзаро алоқаларга алоҳида эътибор қаратилди.

Meeting with the Assistant Minister for International Development at the UAE MFA
On March 12, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Uzbekistan Abdulaziz Kamilov received the Assistant Minister for International Development at the UAE Ministry of Foreign Affairs and International Cooperation Sultan Mohammed Al Shamsi, who arrived in Tashkent as part of the official delegation to attend the meeting of the Intergovernmental Commission between Uzbekistan and the United Arab Emirates on Trade, Economic and Technical Cooperation.
In continuation of negotiations between the foreign ministers of the two countries, held on March 1 in Abu Dhabi, the parties discussed prospects for further development of interstate cooperation in political, trade, economic, investment, tourism, cultural, humanitarian and other areas, expanding the legal framework of relations.
According to Uzbekistan MFA, the sides exchanged views on preparations for the upcoming bilateral contacts.
Special attention at the meeting was paid to cooperation within the Organization of Islamic Cooperation in the context of the beginning of the UAE’s chairmanship in the Council of OIC Foreign Ministers, as well as in implementation of major infrastructure projects in Afghanistan, which should become an important part of the peace process in this country.