БАА Ташқи ишлар вазири ўринбосари билан учрашув
2019 йилнинг 12 март куни Ўзбекистон Республикаси Ташқи ишлар вазири Абдулазиз Камилов Ўзбекистон ва Бирлашган Араб Амирликлари ўртасидаги Савдо-иқтисодий ва техник ҳамкорлик бўйича ҳукуматлараро комиссия йиғилишида иштирок этиш учун расмий делегация таркибида Тошкент шаҳрига келган БАА Ташқи ишлар ва халқаро ҳамкорлик вазири ўринбосари Султон Муҳаммад аш-Шамисийни қабул қилди.
1 март куни Абу-Даби шаҳрида бўлиб ўтган икки давлат ташқи сиёсат идоралари раҳбарларининг музокаралари давоми сифатида сиёсий, савдо-иқтисодий, инвестицион, туризм, маданий-гуманитар ва бошқа соҳалардаги давлатлараро ҳамкорликни янада ривожлантириш ҳамда муносабатларнинг шартномавий-ҳуқуқий асосини кенгайтириш истиқболлари муҳокама қилинди.
Суҳбат чоғида бўлажак икки томонлама учрашувларга тайёргарлик кўриш борасида фикр алмашилди.
Учрашувда БААнинг Ислом ҳамкорлик ташкилоти Ташқи ишлар вазирлари кенгашидаги раислиги бошланиши муносабати билан мазкур ташкилот доирасидаги ҳамда Афғонистонда тинчлик жараёнининг муҳим қисми бўлувчи йирик инфратузилма лойиҳаларини амалга оширишдаги ўзаро алоқаларга алоҳида эътибор қаратилди.

Встреча с заместителем главы МИД ОАЭ
12 марта 2019 года Министр иностранных дел Республики Узбекистан Абдулазиз Камилов принял заместителя Министра иностранных дел и международного сотрудничества Объединенных Арабских Эмиратов Султона Мухаммада аш-Шамисий, прибывшего в г.Ташкент в составе официальной делегации для участия в заседании Межправительственной комиссии между Узбекистаном и ОАЭ по торгово-экономическому и техническому сотрудничеству.
В продолжение переговоров глав внешнеполитических ведомств двух стран, состоявшихся 1 марта в г.Абу-Даби, стороны обсудили перспективы дальнейшего развития межгосударственного сотрудничества в политической, торгово-экономической, инвестиционной, туристической, культурно-гуманитарной и других областях, расширения договорно-правовой базы отношений.
Стороны обменялись мнениями относительно подготовки к предстоящим двусторонним контактам.
Отдельное внимание в беседе было уделено взаимодействию в рамках Организации исламского сотрудничества в контексте начала председательства ОАЭ в Совете министров иностранных дел ОИС, а также при реализации крупных инфраструктурных проектов в Афганистане, которые должны стать важной частью мирного процесса в этой стране.