Қўқон давлат педагогика институти Туркия университети билан ҳамкорликни йўлга қўйди
Қўқон давлат педагогика институти ректори Азиз Эминов бошчилигидаги делегация Туркия давлатига хизмат сафари билан ташриф буюрди.
Ташрифнинг илк кунида делегация аъзолари Туркиянинг Карабюк вилояти ҳокими Фуат Гурел томонидан қабул қилиндилар. Қабул жараёнида Туркия ва Ўзбекистон хусусан, Фарғона ҳамда Корабюк вилояти олий таълим муассасаларидаги олиб борилаётган кенг қамровли ислоҳотлар, маданий ва маърифий алоқалар борасидаги ҳамкорлик масалалари муҳокама қилинди.
Ташриф давомида Қўқон давлат педагогика институти ректори А.Эминов ва Корабюк университети ректори Рафик Пўлатлар томонидан икки ОТМ ўртасида ҳамкорлик Меморандуми имзоланди. Ҳамкорлик Меморандуми доирасида талаба ва профессор-ўқитувчилар алмашуви, илм-фан тараққиёти соҳасидаги алоқалар кўриб чиқилди.
Қўқон давлат педагогика институти ректори А.Эминов бошчилигидаги делегация Корабюк университетида таҳсил олаётган Ўзбекистонлик талабалар билан учрашув ўтказди. Учрашув давомида мамлакатимизда олиб борилаётган кенг қамровли ислоҳотлар тўғрисида маълумотлар берилди. Ўз навбатида Туркияда таҳсил олаётган Ўзбекистонлик талабалар мамлакатимизда амалга оширилаётган ишларни кузатиб бораётганликларини, таҳсилдан сўнг ўзлаштирган билим ва малакаларини мамлакатимиз тараққиёти йўлида сарфлашга тайёр эканликларини билдирдилар.

Делегация Кокандского государственного педагогического института в Турции
Делегация Кокандского государственного педагогического института во главе с ректором А. Эминовым находится в служебной командировке в Турции.
В первый же день официального визита в страну губернатор вилоята Корабюк Фуат Гурел принял делегацию у себя. На встрече были обсуждены широкомасштабные реформы системы высшего образования, вопросы культурного и научного сотрудничества между нашими вилоятами.
Во время официального визита в Корабюк (Турция) между ректором Кокандского ГПИ А. Эминовым и ректором университета Корабюк Рафик Пулатом был подписан межвузовский Меморандум о сотрудничестве. В рамках Меморандума были рассмотрены вопросы студенческого и преподавательского обмена, установление связей в сфере научного развития.
Делегация Кокандского государственного педагогического института во главе с ректором А. Эминовым провела встречу со студентами Узбекистана, обучающимися в университете Корабюк (Турция). Во время встречи дана информация о широкомасштабных реформах, проводимых в нашей стране. В свою очередь узбекистанские студенты университета показали осведомлённость о проводимой социально экономической политике Узбекистана и выразили готовность служить и использовать полученные знания и опыт на благо нашей Родины.