USIM​ Ўзбекистон таълим муассасалари билан ҳамкорликни кенгайтирмоқда
Ўзбекистоннинг Куала-Лумпур шаҳридаги Элчихонаси берган маълумотга кўра 2019 йилнинг 4 март куни Малайзия Ислом илмий университети (USIM​) раҳбарияти ва профессор-ўқитувчилари билан учрашув бўлиб ўтди.
1998 йилда асос солинган давлат олий таълим муассасаси УСИМда 32 йўналишда таълим берилади. Бугунги кунда у ерда 15 минг атрофида талаба таҳсил олади.
Учрашув чоғида USIM​ ва мамлакатимиз таълим муассасалари ўртасидаги муносабатларни ривожлантириш истиқболлари муҳокама қилинди ҳамда бу каби ҳамкорликнинг самарадорлиги алоҳида таъкидланди. Сўнгги ярим йил ичида USIM​ билан Урганч давлат университети ва Самарқанд давлат архитектура-қурилиш институти ўртасида тадқиқотларни биргаликда ўтказиш соҳасида, мутахассисларни тайёрлаш ва уларнинг малакасини ошириш, студентларни алмашиш бўйича ҳамкорлик тўғрисидаги шерикчилик битимлари имзоланди. Малайзия университети Ўзбекистон Миллий университети ва Бухоро давлат университети билан ҳам ҳамкорлик алоқаларини ўрнатган.
Натижада жорий йил январь ойида Ўзбекистон Халқаро ислом академиясида ва Урганч давлат университетида Ислом илмий университети етакчи профессорларининг ислом ҳуқуқи ва банкинги, туризм, менежмент, АКТ ва бошқа йўналишлар бўйича лекциялари ташкил этилди.
Олий таълим муассасалари ўртасидаги ҳамкорликни янада чуқурлаштириш ва “visiting professors”​ шаклидаги амалиётни давом эттириш мақсадида университетнинг инженерия ва қурилиш факультети деканини Тошкент архитектура-қурилиш институтида мустаҳкам архитектура мавзусида лекциялар курсини ўтказиши учун 2019 йил 27 мартдан 11 апрелгача Ўзбекистонга юбориш тўғрисида келишувга эришилди.

USIM расширяет сотрудничество с учебными заведениями Узбекистана
По информации Посольства Узбекистана в г.Куала-Лумпуре, 4 марта 2019 года состоялась встреча с руководством и профессорско-преподавательским составом Исламского научного университета Малайзии (USIM).
Государственное высшее учебное заведение USIM основано в 1998 году и ведет обучение по 32 направлениям. В вузе проходит обучение около 15 тыс. студентов.
В ходе встречи обсуждены перспективы развития отношений между USIM и образовательными учреждениями нашей страны и особо подчеркнута плодотворность такого сотрудничества. За последние полгода подписаны партнерские соглашения о взаимодействии USIM с Ургенчским государственным университетом и Самаркандским государственным архитектурно-строительным институтом в сфере проведения совместных исследований, а также по подготовке и повышению квалификации специалистов и обмену студентами. Малазийским вузом установлено сотрудничество также с Национальным университетом Узбекистана и Бухарским государственным университетом.
В результате в январе этого года организован цикл лекций ведущих профессоров Исламского научного университета в Международной исламской академии Узбекистана и Ургенчском государственном университете по исламскому праву и банкингу, туризму, менеджменту, ИКТ и другим направлениям.
В целях дальнейшего углубления взаимодействия между вузами и продолжения практики в формате «visiting professors» достигнута договоренность о направлении декана факультета инженерии и строительства университета в Узбекистан для проведения курса лекций на тему устойчивой архитектуры в Ташкентском архитектурно-строительном институте с 27 марта по 11 апреля 2019 года.