БМТ Тараққиёт дастури доимий вакили Қорақалпоғистонда
БМТ Тараққиёт дастурининг Ўзбекистондаги доимий вакили вазифасини бажарувчи Леван Буадзе бошчилигидаги делегация икки кунлик сафар билан Қорақалпоғистон Республикасига ташриф буюрди.
Делегация аъзоларини қабул қилган Қорақалпоғистон Республикаси Жўқорғи Кенгеси Раиси М.Ерниязов меҳмонни ҳудудга ташрифи билан қутлаб, БМТ Тараққиёт дастури томонидан Орол инқирози оқибатидан жабр кўрган одамларнинг яшаш шароитини яхшилаш борасида кўрсатилаётган кўмак учун миннатдорлик билдирди.
Учрашувда истиқболдаги ҳамкорлик масаласи муҳокама қилинди.
Ўзбекистон Республикаси Фавқулодда вазиятлар вазирлиги ҳузуридаги Гидрометеорология хизмати ва БМТнинг Иқлим ўзгариши тўғрисидаги ҳадли конвенцияси Мослашиш жамғармаси ҳамкорлигида “Ўзбекистоннинг қурғоқчил туманларида жойлашган фермер ва деҳқон хўжаликларида иқлим барқарорлигини таъминлаш” қўшма лойиҳаси ишлаб чиқилган. 2015-2020 йилларга мўлжалланган лойиҳанинг мақсади мамлакатимиз қурғоқчил ҳудудларида иқлим ўзгаришига чидамли деҳқончилик ва чорвачилик хўжаликлари яратишдан иборат. Бугунги кунда ушбу лойиҳа доирасида Қорақалпоғистонда қурғоқчилик юзага келиши хавфини камайтиришга қаратилган зарур чора-тадбирлар амалга оширилмоқда.
Учрашувдан сўнг меҳмонлар лойиҳага кўра, яйловларни ривожлантириш бўйича ташкил этилган ишлаб чиқариш субъектларига қишлоқ хўжалиги техникаларини топшириш маросимида иштирок этди. Таъкидлаш керакки, бугунги кунда Қорақалпоғистонда яйловларни самарали бошқариш ва деградацияга учраган ерларни яхшилашга йўналтирилган 10 та ана шундай фаолият тури ташкил қилинган.
Топширилган техникаларнинг бир қисми БМТнинг Тараққиёт дастури билан Ўзбекистон Республикаси Ўрмон хўжалиги қўмитаси ўртасида имзоланган меморандумга мувофиқ харид қилинган. Бу каби техникалар Орол денгизининг қуриган тубида кўчат экиш, мелиоратив тадбирлар олиб бориш, яйловлар унумдорлигини оширишга хизмат қилади.
Меҳмонлар Тошкент давлат аграр университети Нукус филиали қошида ташкил этилган маслаҳат-маълумот марказида ҳам бўлди. Зарур моддий-техник воситалар билан таъминланган ушбу марказ мутахассислари фермер ва деҳқонлар тажрибасини, билимини ошириш, шунингдек, соҳага татбиқ этилаётган замонавий ускуна ва технологиялардан фойдаланиш бўйича маслаҳат бериб келмоқда.
Марказ намлик, тупроқ шўрлигини ўлчаш ускуналари, керакли офис ускуналари, махсус мавзулар бўйича тематик қўлланмалар билан таъминланган. 2018 йилда ҳудуддаги 3 минг 211 фермер, деҳқон ва уй-жой мулкдорларига марказ томонидан маслаҳат хизматлари кўрсатилди.
Шунингдек, Кегейли агросаноат касб-ҳунар коллежи қошида ташкил этилган иссиқхона хўжалигининг очилиш маросими бўлиб ўтди. Иссиқхона нафақат коллеж ўқувчиларига, балки қишлоқ аҳолиси, жумладан, фермер ва деҳқонларга ҳам томчилатиб суғориш тизимини қўллаш усулларини ўргатиш имконини беради. Бу тажрибани аҳоли орасида кенг тарғиб қилиш кўзда тутилган.
Делегация аъзолари Тахтакўпир тумани “Давқара” ва “Атакўл” қишлоқ фуқаролар йиғинларидаги аҳолига тоза ичимлик суви етказиб берувчи пункт ишга туширилиши муносабати билан ташкил этилган тадбирда ҳам иштирок этди. Шундан сўнг меҳмонлар “Айдин жол” овул фуқаролар йиғинидаги “Ткачиха-Тахта” тикув цехи фаолияти билан танишди.
БМТ Тараққиёт дастурининг Ўзбекистондаги доимий вакили вазифасини бажарувчи Леван Буадзе Қорақалпоғистон Республикасига ташрифи давомида Мўйноқ ва Шуманай туманларида ҳам бўлиб, қатор лойиҳалар билан танишди.

Постоянный представитель программы развития ООН в Каракалпакстане
Делегация во главе с исполняющим обязанности постоянного представителя Программы развития ООН в Узбекистане Леваном Буадзе с двухдневным визитом прибыла в Республику Каракалпакстан.
Принимавший членов делегации Председатель Жокаргы Кенеса Республики Каракалпакстан М.Ерниязов приветствовал гостей с прибытием в регион и выразил благодарность за содействие в улучшении условий жизни людей, пострадавших от последствий аральского кризиса.
На встрече обсуждены вопросы перспективного сотрудничества.
Гидрометеорологической службой при Министерстве по чрезвычайным ситуациям Республики Узбекистан и Фондом адаптации рамочной конвенции ООН о климатических изменениях разработан совместных проект «Обеспечение климатической стабильности в фермерских и дехканских хозяйствах, расположенных в засушливых районах Узбекистана». Цель этого проекта, рассчитанного на 2015-2020 годы, заключается в создании дехканских и животноводческих хозяйств, устойчивых к климатическим изменениям на засушливых территориях нашей страны. В настоящее время в рамках этого проекта в Каракалпакстане реализуются меры, направленные на сокращение опасности возникновения засухи в Каракалпакстане.
После встречи гости приняли участие в церемонии передачи сельскохозяйственной техники субъектам, организованным в рамках проекта по развитию пастбищ. Нужно отметить, что сегодня в Каракалпакстане организовано 10 аналогичных видов деятельности, направленных на эффективное управление пастбищами и улучшение деградирующих земель.
Часть техники приобретена в соответствии с меморандумом, подписанным между Программой развития ООН и Комитетом по лесному хозяйству Республики Узбекистан. Такая техника будет использована для посадки саженцев на высохшем дне Аральского моря, проведения мелиоративных мероприятий, повышения плодородия пастбищ.
Гости также посетили консультативно-справочный центр при Нукусском филиале Ташкентского государственного аграрного университета. Этот центр, оснащенный необходимыми материально-техническими средствами, помогает в повышении опыта и знаний фермеров и дехкан, а также предоставляет консультации по эксплуатации современной техники и технологий, внедряемых в сферу.
Центр обеспечен оборудованием для измерения уровня влаги, засоленности почвы, тематическими пособиями по специальным темам. В 2018 году центром предоставлены консультативные услуги 2211 фермерам, дехканам и собственникам жилья.
Также состоялась церемония открытия созданного на территории Кегейлийского агропромышленного профессионального колледжа тепличного хозяйства. Теплица позволяет не только учащимся колледжа, но и жителям села, в том числе фермерам и дехканам, обучиться методам капельного орошения. Предусмотрена широкая пропаганда данного метода среди населения.
Члены делегации также приняли участие в мероприятии, организованном в сельских сходах граждан “Давкара” и “Атакул” в связи с пуском пункта поставки чистой питьевой воды. Затем они ознакомились с деятельностью швейного цеха “Ткачиха-Тахта” в сходе граждан аула “Айдин жол”.
Исполняющий обязанности постоянного представителя Программы развития ООН в Узбекистане Леван Буадзе во время поездки в Республику Каракалпакстан побывал в Муйнакском и Шуманайском районах, ознакомился с рядом проектов.