Соғлиқни сақлаш вазирлиги тиббиёт ходимларининг бузилган ҳуқуқларини тиклади
Бугунги кунда ходимлар учун муносиб меҳнат шароитлари яратиб бериш фаолият унумдорлигини таъминлашда муҳим аҳамият касб этади. Шу маънода Соғлиқни сақлаш вазирлиги томонидан тиббиёт ходимлари учун муносиб меҳнат шароитларини ташкил этишга, жумладан, уларнинг ҳақ-ҳуқуқларини ҳимоялаш, моддий манфаатдорлигини оширишга катта эътибор қаратилмоқда.
Жумладан, ходимларнинг меҳнат ҳуқуқлари қўпол равишда бузилган ҳолатлар вазирлик томонидан аниқланиб, бартараф этилмоқда. Масалан, Ўзбекистон Республикаси Меҳнат кодексининг 237-моддасига мувофиқ ҳомиладор аёллар билан тузилган меҳнат шартномасини иш берувчининг ташаббусига кўра бекор қилиш тақиқланган бўлсада, И.Иргашев номли Тошкент шаҳар 4-сон клиник шифохонаси бош шифокорининг 2019 йил 26 январдаги 25-сонли буйруғига асосан ушбу шифохонанинг болалар реанимация бўлими ўриндош шифокори С.О. билан тузилган меҳнат шартномаси иш берувчининг ташаббуси билан Меҳнат кодексининг 100-моддаси иккинчи қисми 5-бандига кўра бекор қилинган. Ходимнинг вазирликка мурожаатини ўрганиш жараёнида Тошкент вилояти Зангиота туман тиббиёт бирлашмаси 16-сон қишлоқ оилавий поликлиникасининг берган маълумотномаси билан С.О.нинг ҳомиладор эканлиги факти ўз тасдиғини топди.
Шунга кўра, Соғлиқни сақлаш вазирининг тегишли буйруғига асосан И.Иргашев номли Тошкент шаҳар 4-сон клиник шифохонаси бош шифокорининг амалдаги қонун ҳужжатларига зид равишда чиқарилган буйруғи бекор қилиниб, врач С.О. аввалги ишига тикланди ҳамда мажбурий прогул вақти учун ҳақ тўлаб берилиши белгиланди.
Бундан ташқари, ходимнинг меҳнат ҳуқуқларини қўпол равишда бузган бош шифокорга нисбатан интизомий жазо чораси қўллаш масаласини қонунда белгиланган тартибда ҳал этиш Тошкент шаҳар соғлиқни сақлаш бошқармаси бошлиғи зиммасига юклатилди.
Шунингдек, яна бир ҳолат. Шаҳрисабз туман тиббиёт бирлашмаси бошлиғининг 2019 йил 24 январдаги 7т-сонли буйруғига асосан туғруқхона бўлими мудири Баҳром Кучаров иш берувчининг ташаббуси билан вақтинча шошилинч тез ёрдам бўлимига шифокор вазифасига ўтказилган. Бунда иш берувчи томонидан ходимдан розилик олинмаган. Ваҳоланки, Меҳнат кодексининг 93-моддасига кўра, вақтинча бошқа ишга ўтказишга ходим билан иш берувчи ўртасидаги келишув бўлган тақдирдагина йўл қўйилади. Мазкур ҳолатда ҳам Соғлиқни сақлаш вазирининг тегишли буйруғи билан Баҳром Кучаров аввалги ишига тикланиши таьминланиб, ходимнинг ҳуқуқлари тўлиқ тикланди.
Шаҳрисабз туман тиббиёт бирлашмаси бошлиғига нисбатан эса вазир буйруғи билан Меҳнат кодексига мувофиқ ўртача ойлик иш ҳақининг ўттиз фоизи миқдорида жарима интизомий жазо чораси қўлланилди. Соғлиқни сақлаш вазирлиги томонидан нафақат аҳолига сифатли тиббий ёрдам кўрсатиш, балки ўз ходимларининг ҳуқуқларини ҳар қандай бузилишлардан ҳимоя қилиш, уларни турли тажовузлардан асраш учун бундан кейин ҳам барча қонун йўл қўядиган усуллардан фойдаланилади.

Министерство здравоохранения восстановило нарушенные права медицинских работников
Сегодня создание для работников достойных трудовых условий является важным фактором обеспечения продуктивности деятельности в сфере. В этом смысле Министерством здравоохранения Узбекистана уделяется особое внимание созданию достойных трудовых условий для медицинских работников, в частности, защите их прав и повышению материальной заинтересованности.
В частности, со стороны министерства выявляются и устраняются случаи грубого нарушения трудовых прав медицинских работников. К примеру, не смотря на то, что согласно статье 237 Трудового кодекса Республики Узбекистан прекращение трудового договора с беременными женщинами по инициативе работодателя не допускается, согласно приказу № 25 главного врача Ташкентской городской клинической больницы № 4 имени И. Иргашева от 26 января 2019 года трудовой договор с врачом по совместительству детского реанимационного отделения данной больницы С.О. был расторгнут по инициативе работодателя по пункту 5 части 2 статьи 100 Трудового кодекса. В ходе изучения обращения работника в министерство справкой сельской семейной поликлиники № 16 Зангиатинского районного медицинского объединения факт о беременности С.О. подтвердился.
Так, согласно соответствующему приказу Министерства здравоохранения отменен противоречащий действующему законодательству приказ главного врача Ташкентской городской клинической больницы № 4 имени И. Иргашева, С.О. восстановлена на прежнее место работы и установлено взыскание оплаты за время вынужденного прогула.
Кроме этого, начальнику Ташкентского городского управления здравоохранения поручено решение в установленном законном порядке вопроса принятия дисциплинарной меры наказания по отношению к главному врачу, грубо нарушившему трудовые права работника.
Еще один случай. Согласно приказу № 7т начальника Шахрисабзского районного медицинского объединения от 24 января 2019 года заведующий родильным отделением Бахром Кучаров по инициативе работодателя временно был переведен врачом в отделение экстренной медицинской помощи. Между тем,согласно статье 93 Трудового кодекса временный перевод на другую работу допускается только по соглашению между работником и работодателем.По данному случаю тоже согласно соответствующему приказу Министерства здравоохранения Бахром Кучаров был восстановлен на прежнюю работу, тем самым полностью восстановлены права работника.
По отношению к начальнику Шахрисабзского районного медицинского объединения согласно приказу министра в соответствии с Трудовым кодексом принята дисциплинарная мера наказания: штраф в размере тридцати процентов среднего месячного заработка. Министерством здравоохранения проводится работа не только в направлении обеспечения населения качественной медицинской услугой, но и в вопросах защиты своих работников от всякого рода нарушения прав и в дальнейшем будут использованы допускающиеся законодательством все меры для их защиты от разных угроз.