Социологик тадқиқотлар ўтказишни давлат томонидан қўллаб-қувватлаш чора-тадбирлари тўғрисида​
Сўнгги йилларда мамлакатда давлат ва жамият қурилишининг барча соҳаларини демократлаштиришга, инновацион технологияларни жорий этишга, инсон салоҳиятини ривожлантириш учун зарур шарт-шароитлар ва имкониятлар яратишга, аҳолининг фаровонлик даражасини оширишга йўналтирилган кенг кўламли ислоҳотлар амалга оширилмоқда.
Шундай бир шароитда муайян соҳадаги вазиятни сифат жиҳатидан ўзгартириш ҳамда илғор хорижий ва маҳаллий назарий-методологик воситалардан фойдаланиш асосида уни ривожлантириш вазифаларини давом эттириш хусусида социологик сўровлар ўтказишнинг сифат жиҳатидан янги ва замонавий тадқиқот амалиётини шакллантириш масаласи алоҳида аҳамият касб этмоқда.
Халқаро амалиёт ва мамлакатимиз тажрибаси социологик тадқиқотларни ижтимоий шериклик принциплари асосида ўтказиш жараёнида ноҳукумат ташкилотларнинг салоҳиятидан янада кенгроқ фойдаланиш ва шу мақсадларда давлат буюртмасини сифатли бажариш, аҳолини мазкур жараёнга фаолроқ жалб этиш учун шарт-шароитлар яратиш зарурлигини кўрсатмоқда.
Жамоатчилик фикрининг тизимли мониторингини таъминлаш ҳамда мамлакат ижтимоий-иқтисодий ва ижтимоий-сиёсий ҳаётида унинг натижаларидан фойдаланиш, шунингдек, 2017-2021 йилларда Ўзбекистон Республикасини ривожлантиришнинг бешта устувор йўналишлари бўйича Ҳаракатлар стратегиясида белгиланган вазифаларни самарали амалга ошириш мақсадида:
1. “Ижтимоий фикр” жамоатчилик фикрини ўрганиш маркази муассислари йиғилишининг уни “Ижтимоий фикр” республика жамоатчилик фикрини ўрганиш маркази (кейинги ўринларда “Ижтимоий фикр” маркази деб юритилади) этиб қайта номлаш таклифига розилик берилсин.
2. Маълумот учун қабул қилинсинки, қуйидагилар “Ижтимоий фикр” марказининг асосий вазифалари ҳисобланади:
а) қуйидагиларда:
давлат ҳокимияти ва бошқаруви органлари тизимида, давлат ва жамият қурилишида – демократик ислоҳотларни чуқурлаштириш ва мамлакатни модернизация қилишда парламент, сиёсий партиялар ва фуқаролик жамиятининг бошқа институтлари ролини янада кучайтиришга, давлат хизматининг ташкилий-ҳуқуқий асосларини ривожлантиришга қаратилган ислоҳотлар;
суд-ҳуқуқ соҳасида – қонун устуворлигини таъминлашга ва инсон ҳуқуқларини ишончли ҳимоя қилишга йўналтирилган ислоҳотлар;
иқтисодиётда – унинг рақобатбардошлигини оширишга, тармоқларни модернизация қилиш, либераллаштириш ва диверсификация қилишга, давлатнинг иқтисодий жараёнларда иштирокини камайтириш бўйича институционал ва таркибий ислоҳотларни амалга ошириш сифатини аниқлаш ва ўрганишга, хусусий мулкчилик ҳуқуқларини ишончли ҳимоя қилишга йўналтирилган ислоҳотлар;
ижтимоий соҳада – аҳолини ижтимоий муҳофаза қилиш тизимини такомиллаштиришга, унинг бандлигини таъминлашга, реал даромадларини оширишга ва хотин-қизларнинг ижтимоий-сиёсий фаоллигини кучайтиришга, таълим, соғлиқни сақлаш, туризм, маданият, санъат, спорт, илм-фан ва бошқа йўналишларнинг сифатини оширишга, давлатнинг ёшларга оид сиёсатини ва арзон уй-жойлар қуриш дастурларини амалга ошириш чора-тадбирларини бажаришга йўналтирилган ислоҳотлар;
хавфсизлик, миллатлараро тотувлик ва диний бағрикенглик, шунингдек, ташқи сиёсат соҳаларида – мамлакат мудофаа қобилиятини, фуқаролар ўртасида ва динлараро тинчлик ҳамда тотувликни мустаҳкамлашга, ташқи сиёсат соҳасидаги фаолият самарадорлигини янада оширишга йўналтирилган ислоҳотлар тўғрисидаги жамоатчилик фикрини ўрганиш ва таҳлил қилиш;
б) фуқаролар дунёқарашини шакллантиришнинг асосий йўналишларини, уларнинг сиёсий, ижтимоий-иқтисодий, ахлоқий, ҳуқуқий онги ҳолати ва мазмунини белгилаш, аҳолининг сиёсий, ҳуқуқий маданияти даражасини ўрганиш ва уларни ривожлантиришнинг асосий йўналишларини белгилаш;
в) ижтимоий-сиёсий ва ижтимоий-иқтисодий ривожланишнинг ҳолати ва динамикаси тўғрисида, аҳолининг ижтимоий фикри ҳақида ишончли ахборотни тарқатиш;
г) хорижий тадқиқотчилик амалиётида фаол фойдаланиладиган ва замонавий ахборот ёндашувларига таянадиган социологик тадқиқотлар ўтказишни ташкил этиш техникаси ва технологияларини ишлаб чиқиш, мослаштириш, татбиқ этиш ва уларнинг кенг усулларини қўллаш, жамоатчилик фикрини ўрганиш методологик асосларини таҳлил қилиш ва такомиллаштириш.
3. “Ижтимоий фикр” маркази, Ўзбекистон Республикаси Бандлик ва меҳнат муносабатлари вазирлиги, Молия вазирлигининг:
“Ижтимоий фикр” маркази томонидан Таъсисчилар кенгаши томонидан ҳар йили маъқулланадиган социологик тадқиқотлар режасига мувофиқ социологик тадқиқотлар ўтказиш тартибини сақлаб қолган ҳолда “Ижтимоий фикр” марказининг раҳбар ва илмий ходимларига бюджет маблағлари ҳисобидан фундаментал, амалий тадқиқотлар ва инновацион ишлар илмий-техник дастурларини амалга оширишда иштирок этадиган илмий-тадқиқот муассасаларининг илмий ва раҳбар ходимлари меҳнатига ҳақ тўлаш ва уларни моддий рағбатлантириш миқдорлари ва шартларини, Марказнинг бошқа ходимларига эса Ўзбекистон Республикаси Фанлар академиясига идоравий мансуб муассасалар учун белгиланган меҳнатга ҳақ тўлаш ва моддий рағбатлантириш шартларини татбиқ этиш;
“Ижтимоий фикр” марказини Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси ҳузуридаги Нодавлат нотижорат ташкилотларини ва фуқаролик жамиятининг бошқа институтларини қўллаб-қувватлаш жамоат фонди маблағлари ҳисобидан таъминлаш тартибини жорий этиш тўғрисидаги таклифлари маъқуллансин.
Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси ҳузуридаги Нодавлат нотижорат ташкилотларини ва фуқаролик жамиятининг бошқа институтларини қўллаб-қувватлаш жамоат фонди маблағларини бошқариш бўйича Парламент комиссиясига ҳар йили “Ижтимоий фикр” марказининг буюртманомаларига кўра марказнинг асосий вазифаларини амалга ошириш бўйича тадбирларни молиялаштириш учун зарур маблағларни кўзда тутиш тавсия этилсин.
4. “Ижтимоий фикр” маркази томонидан ўтказилган социологик сўров натижаларини Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамаси ва унинг Раёсати мажлисларида мунтазам муҳокама қилиш ва улар бўйича зарур чора-тадбирлар кўриш амалиётга жорий этилсин.
Белгилансинки, “Ижтимоий фикр” маркази томонидан ўтказилган социологик сўров натижалари оммавий ахборот воситалари, марказий давлат телеканаллари, босма нашрлар ва Марказнинг веб-сайтида доимий ёритиб борилиши зарур.
Ўзбекистон Миллий телерадиокомпанияси “Ижтимоий фикр” маркази билан биргаликда икки ҳафта муддатда социологик сўровлар якунларини ёритиш мақсадида “O‘zbekiston 24” телеканалида доимий фаолият юритадиган “Ижтимоий фикр” («Общественное мнение») махсус рукни ташкил этилишини таъминласин.
5. 2019-2020 йилларда “Ижтимоий фикр” республика жамоатчилик фикрини ўрганиш марказини ускуналар, техника ва бошқа воситалар билан жиҳозлаш дастури иловага мувофиқ тасдиқлансин.
Ўзбекистон Республикаси Молия вазирлиги “Ижтимоий фикр” марказининг асосланган ҳисоб-китобларига кўра унинг моддий-техник базасини яхшилаш учун зарур бўлган ускуналар, техника ва бошқа воситаларни, шунингдек, ушбу Дастурда келтирилган хорижий илмий ва махсус адабиётларни харид қилишга маблағ ажратилишини таъминласин.
6. Ўзбекистон Республикаси Ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазирлиги икки ой муддатда Ахборот-коммуникация технологияларини ривожлантириш жамғармаси маблағлари ҳисобидан белгиланган тартибда:
“Ижтимоий фикр” марказини зарур алоқа воситалари, жумладан, ҳукумат алоқаси билан, Интернетга кенг полосали уланишини таъминласин ҳамда хорижий экспертларни жалб этган ҳолда видео анжуманлар, интернет-форумлар ва телекўприкларни ўтказишда зарур техник ёрдам кўрсатсин;
“Ижтимоий фикр” марказига телефон ва Интернет тармоғи орқали ижтимоий-сиёсий, ижтимоий-иқтисодий ва мамлакатимиз ҳаётининг бошқа йўналишларига доир долзарб жорий масалалар юзасидан аҳоли ўртасида блиц-сўров ўтказиш учун call-марказини ташкил этишда амалий ва техник ёрдам кўрсатсин;
“Ижтимоий фикр” марказининг жисмоний ва юридик шахсларнинг мурожаатларини кўриб чиқиш бўйича ишларни мониторинг ва таҳлил қилиш мақсадида “Ўзбекистон Республикаси Президентининг Виртуал қабулхонаси”,“Қўнғироқларни қайта ишлаш маркази” (телефон рақамлари 10-00, (0800) 210-00-00) ва Ўзбекистон Республикаси Президенти Халқ қабулхоналарининг ахборот тизимлари фаолиятига доир статистик ва бошқа ахборотлардан фойдаланишини таъминласин.
7. Ўзбекистон Республикаси Ташқи ишлар вазирлиги хорижий тадқиқот марказлари билан яқин ҳамкорлик алоқаларини йўлга қўйишда, замонавий усул ва ёндашувлар асосида социологик сўровлар ўтказишни ташкиллаштириш кўникмаларини ошириш мақсадида уларнинг малакали мутахассисларини жалб этишда “Ижтимоий фикр” марказига кўмаклашсин.
8. Ўзбекистон Республикаси Олий ва ўрта махсус таълим вазирлиги:
2019/2020 ўқув йилидан бошлаб “Ижтимоий фикр” марказининг буюртманомаларига кўра республикадаги олий таълим муассасалари талабалари тегишли таълим йўналишлари бўйича ишлаб чиқариш амалиётидан ўтиши учун мазкур Марказга мунтазам юборилишини таъминласин;
республикадаги тегишли олий таълим муассасалари билан биргаликда икки ой муддатда 2019/2020 ўқув йилидан бошлаб социология ва социологик тадқиқотлар кафедраларини очиш чоралари кўрилишини таъминласин.
9. “Ижтимоий фикр” маркази, Олий ва ўрта махсус таълим вазирлиги, Бандлик ва меҳнат муносабатлари вазирлиги, Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузуридаги Давлат бошқаруви академияси ва “Тараққиёт стратегияси” марказининг Ўзбекистон социологлари ассоциациясини ташкил этиш ҳамда қуйидагиларни унинг асосий вазифалари этиб белгилаш тўғрисидаги таклифи қабул қилинсин:
ўз аъзоларининг ҳуқуқлари ва қонуний манфаатларини ифодалаш ва ҳимоя қилиш;
илмий тадқиқотлар, ижтимоий мезонлар методологиясини такомиллаштириш бўйича ишларда, мамлакатимиз социология ҳамжамиятининг интеллектуал ва илмий-техник салоҳиятини юксалтиришда иштирок этиш, шу жумладан, ижтимоий тажрибалар ўтказиш бўйича таклифлар киритиш;
Ўзбекистонда ва хорижда демографик жараёнларни ўрганиш ва таҳлил қилишга кўмаклашиш;
социологлар ва бошқа ходимларнинг малакасини ошириш;
олий таълим муассасаларининг ўқув дастурларига социология фанидаги энг янги ютуқларни ва социологик тадқиқотлар ўтказишнинг инновацион ёндашувларини жорий этиш бўйича улар билан ҳамкорлик қилиш;
халқаро ва хорижий социологлар ассоциациялари билан ҳамкорлик қилиш, сифатли социологик ишларни, шу жумладан, хорижда ўтказиш мақсадида консорциум ташкил этиш;
Халқаро социологлар ассоциациясига аъзо бўлиш, бутун жаҳон социологик конгресслар ва форумларда иштирок этиш.
10. “Ижтимоий фикр” маркази:
Ўзбекистон Республикаси Давлат статистика қўмитаси, молия, иқтисодиёт ва саноат, бандлик ва меҳнат муносабатлари, ички ишлар вазирликлари, Давлат солиқ қўмитаси, Давлат божхона қўмитаси, Бош прокуратураси, Олий суди, бошқа вазирлик ва идораларнинг статистик ахбороти;
Ўзбекистон Респубикаси Президенти Администрацияси ҳузуридаги Ахборот ва оммавий коммуникациялар агентлигининг Оммавий коммуникациялар масалалари бўйича маркази бюллетенлари ва кундалик маълумотлари тўплами;
хорижий матбуот шарҳлари ва илмий-тадқиқот институтлари, жумладан, Ўзбекистон Республикаси Иқтисодиёт ва саноат вазирлиги ҳузуридаги Прогнозлаштириш ва макроиқтисодий тадқиқотлар институти, Молия вазирлиги ҳузуридаги Бюджет-солиқ тадқиқотлари институтининг ижтимоий-иқтисодий соҳага оид таҳлилий маърузалари мажбурий жўнатиладиган реестрга киритилсин.
11. Ўзбекистон Республикаси Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлиги, Молия вазирлиги, Иқтисодиёт ва саноат вазирлиги 2020 ва ундан кейинги йилларга мўлжалланган Ўзбекистон Республикаси Инвестиция дастурини шакллантиришда “Ижтимоий фикр” марказининг асосланган ҳисоб-китобларига кўра Марказ ва ташкил этиладиган Ўзбекистон социологлари ассоциацияси биноларида таъмирлаш-тиклаш ишлари ва уларни техник ўқитиш воситалари билан жиҳозлаш бўйича лойиҳалар киритилишини белгиланган тартибда назарда тутсин.
12. Қуйидагиларга:
Ўзбекистон Миллий телерадиокомпанияси раиси вазифасини бажарувчи А.Ж.Хаджаев ва Ўзбекистон Миллий ахборот агентлиги бош директори А.К.Кўчимовга – социологик сўровлар натижаларининг оммавий ахборот воситалари, марказий давлат телеканаллари ва босма нашрларда мунтазам ёритиб борилиши учун;
вазирликлар, идоралар, бошқа давлат органлари, Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши, вилоятлар ва Тошкент шаҳар ҳокимликлари раҳбарларига – “Ижтимоий фикр” марказига унинг вазифаларини самарали амалга оширишда ҳар томонлама ва тўлиқ кўмаклашиш учун шахсан жавобгар экани кўрсатиб ўтилсин.
13. Ўзбекистон Республикаси Президентининг 1997 йил 25 июндаги “Ҳуқуқий тарбияни яхшилаш, аҳолининг ҳуқуқий маданияти даражасини юксалтириш, ҳуқуқшунос кадрларни тайёрлаш тизимини такомиллаштириш, жамоатчилик фикрини ўрганиш ишини яхшилаш ҳақида”ги ПФ-1791-сон Фармонининг 2.1-банди ўз кучини йўқотган деб ҳисоблансин.
14. Ўзбекистон Республикаси Адлия вазирлиги:
бир ой муддатда “Ижтимоий фикр” марказини мазкур Фармонга мувофиқ унинг номи ўзгартирилганини ва устувор вазифалари белгилаб олинганини ҳисобга олган ҳолда қайта рўйхатдан ўтказсин;
ташкил этилаётган Ўзбекистон социологлари ассоциациясини белгиланган тартибда давлат рўйхатидан ўтказсин, устав органларини шакллантиришда унга ҳар томонлама кўмаклашсин;
икки ой муддатда қонун ҳужжатларига мазкур Фармондан келиб чиқадиган ўзгартириш ва қўшимчалар тўғрисида таклифлар киритсин.
15. Мазкур Фармоннинг ижросини назорат қилиш Ўзбекистон Республикасининг Бош вазири А.Н.Арипов ва Ўзбекистон Республикаси Президенти маслаҳатчиси Р.С.Қосимов зиммасига юклансин.

О мерах по государственной поддержке проведения социологических исследований
За последние годы в стране реализуются масштабные реформы, направленные на демократизацию всех сфер государственного и общественного строительства, внедрение инновационных технологий, создание необходимых условий и возможностей для развития человеческого потенциала, повышение уровня благосостояния населения.
В этих условиях особое значение приобретает вопрос формирования качественно новой и современной исследовательской практики проведения социологических опросов относительно качественного изменения ситуации в определенной сфере и дальнейших задач по ее развитию на основе использования передового зарубежного и отечественного теоретико-методологического инструментария.
Международная практика и отечественный опыт указывают на необходимость более широкого использования потенциала неправительственных организаций в проведении социологических исследований на принципах социального партнерства и создания в этих целях условий для качественного выполнения государственного заказа, активизации вовлеченности населения в данный процесс.
В целях обеспечения системного мониторинга общественного мнения и использования его результатов в социально-экономической и общественно-политической жизни страны, а также эффективной реализации задач, определенных Стратегией действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан в 2017–2021 годах:
1. Согласиться с предложением собрания учредителей Центра по изучению общественного мнения «Ижтимоий фикр» о его переименовании в Республиканский центр изучения общественного мнения «Ижтимоий фикр» (далее – Центр «Ижтимоий фикр»).
2. Принять к сведению, что основными задачами Центра «Ижтимоий фикр»являются:
а) изучение и анализ общественного мнения о преобразованиях в:
системе органов государственной власти и управления, государственном и общественном строительстве, направленных на дальнейшее усиление роли парламента, политических партий и других институтов гражданского общества в углублении демократических реформ и модернизации страны, развитие организационно-правовых основ государственной службы;
судебно-правовой сфере, направленных на обеспечение верховенства закона и надежную защиту прав человека;
экономике, направленных на повышение ее конкурентоспособности, модернизацию, либерализацию и диверсификацию отраслей, выявление и изучение качества осуществления институциональных и структурных реформ по сокращению участия государства в экономических процессах, надежную защиту прав частной собственности;
социальной сфере, направленных на совершенствование системы социальной защиты, обеспечение занятости, повышение реальных доходов населения и социально-политической активности женщин, качества образования, здравоохранения, туризма, культуры, искусства, спорта, науки и других направлений, реализацию мер по осуществлению государственной молодежной политики и программ по строительству доступного жилья;
сферах безопасности, межнационального согласия и религиозной толерантности, а также внешней политики, направленных на укрепление обороноспособности страны, гражданского и межконфессионального мира и согласия, дальнейшее повышение эффективности внешнеполитической деятельности;
б) определение основных направлений формирования мировоззрения граждан, состояния и содержания их политического, общественно-экономического, морального, правового сознания, изучение уровня политической, правовой культуры населения и определение основных направлений их развития;
в) распространение достоверной информации о состоянии и динамике общественно-политического и социально-экономического развития, общественного мнения населения;
г) разработка, адаптация, внедрение и применение широкого спектра техники и технологий организации проведения социологических исследований, активно используемых в зарубежной исследовательской практике и основанных на современных информационных подходах, анализ и совершенствование методологических основ изучения общественного мнения.
3. Одобрить предложение Центра «Ижтимоий фикр», Министерства занятости и трудовых отношений, Министерства финансов Республики Узбекистан о:
сохранении порядка проведения Центром «Ижтимоий фикр» социологических исследований в соответствии с ежегодно одобряемым Советом учредителей планом социологических исследований с распространением на руководящих и научных работников Центра «Ижтимоий фикр» размеров, условий оплаты и материального стимулирования труда научных и руководящих работников научно-исследовательских учреждений, участвующих в реализации научно-технических программ фундаментальных, прикладных исследований и инновационных работ за счет бюджетных средств, а на остальных работников Центра – условия оплаты и материального стимулирования труда, установленные для подведомственных учреждений Академии наук Республики Узбекистан;
внедрении порядка содержания Центра «Ижтимоий фикр» за счет средств Общественного фонда по поддержке негосударственных некоммерческих организаций и других институтов гражданского общества при Олий Мажлисе Республики Узбекистан.
Рекомендовать Парламентской комиссии по управлению средствами Общественного фонда по поддержке негосударственных некоммерческих организаций и других институтов гражданского общества при Олий Мажлисе Республики Узбекистан ежегодно предусматривать необходимые средства для финансирования мероприятий по выполнению основных задач Центра «Ижтимоий фикр» на основании его заявок.
4. Ввести в практику регулярное обсуждение на заседаниях Кабинета Министров Республики Узбекистан и его Президиума результатов социологических опросов,проведенных Центром «Ижтимоий фикр», с принятием необходимых мер по ним.
Установить, что результаты социологических опросов, проведенных Центром «Ижтимоий фикр», подлежат постоянному освещению в средствах массовой информации, печатных изданиях, на центральных государственных телеканалах и веб-сайте данного Центра.
Национальной телерадиокомпании Узбекистана совместно с Центром «Ижтимоий фикр» в двухнедельный срок обеспечить создание на телеканале «O‘zbekiston 24» постоянно действующей специальной рубрики «Ижтимоий фикр» («Общественное мнение») в целях освещения итогов социологических опросов.
5. Утвердить Программу оснащения Республиканского центра изучения общественного мнения «Ижтимоий фикр» оборудованием, техникой и иными средствами на 2019–2020 годы согласно приложению.
Министерству финансов Республики Узбекистан обеспечить выделение по обоснованным расчетам Центра «Ижтимоий фикр» средств на покупку необходимого оборудования, техники и иных средств для улучшения его материально-технической базы, а также зарубежной научной и специализированной литературы, предусмотренных в указанной Программе.
6. Министерству по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан в двухмесячный срок в установленном порядке за счет средств Фонда развития информационно-коммуникационных технологий:
обеспечить Центр «Ижтимоий фикр» необходимыми средствами связи, включая правительственную связь, широкополосным доступом к сети Интернет, а также оказание необходимой технической помощи при проведении видеоконференций, интернет-форумов и телемостов с привлечением зарубежных экспертов;
оказать практическое и техническое содействие Центру «Ижтимоий фикр» в создании сall-центра для блиц-опроса населения по телефону и через сеть Интернет по актуальным текущим вопросам общественно-политической, социально-экономической и других направлений жизни страны;
обеспечить доступ Центра «Ижтимоий фикр» к статистической и иной информации по деятельности информационной системы «Виртуальная приемная Президента Республики Узбекистан», Центра обработки вызовов (телефоны 10-00, (0800) 210-00-00) и Народных приемных Президента Республики Узбекистан для осуществления мониторинга и анализа работы по рассмотрению обращений физических и юридических лиц.
7. Министерству иностранных дел Республики Узбекистан оказать содействие Центру «Ижтимоий фикр» в налаживании тесного сотрудничества с зарубежными исследовательскими центрами, привлечении их квалифицированных специалистов для повышения навыков организации проведения социологических опросов на основе современных методов и подходов.
8. Министерству высшего и среднего специального образования Республики Узбекистан:
по заявкам Центра «Ижтимоий фикр», начиная с 2019/2020 учебного года, обеспечить регулярное направление в данный Центр на производственную практику студентов высших образовательных учреждений республики по соответствующим направлениям обучения;
в двухмесячный срок совместно с соответствующими высшими образовательными учреждениями республики обеспечить принятие мер по открытию с 2019/2020 учебного года кафедр социологии и социальных исследований.
9. Принять предложение Центра «Ижтимоий фикр», Министерства высшего и среднего специального образования, Министерства занятости и трудовых отношений, Академии государственного управления при Президенте Республики Узбекистан и Центра «Стратегия развития» о создании Ассоциации социологов Узбекистана и определении ее основными задачами:
представление и защиту прав и законных интересов своих членов;
участие в научных исследованиях, работе по совершенствованию методологии социальных измерений, повышении интеллектуального и научно-технического потенциала социологического сообщества страны, в том числе внесение предложений по проведению социальных экспериментов;
оказание содействия в проведении изучения и анализа демографических процессов как в Узбекистане, так и за рубежом;
повышение квалификации социологов и других работников;
взаимодействие с высшими образовательными учреждениями по внедрению в их учебные программы новейших достижений в социологии и инновационных подходов проведения социологических исследований;
сотрудничество с международными и зарубежными ассоциациями социологов,формирование консорциумов для проведения качественных социологических работ, в том числе за рубежом;
членство в Международной социологической ассоциации, участие во всемирных социологических конгрессах и форумах.
10. Включить Центр «Ижтимоий фикр» в реестр обязательной рассылки:
статистической информации Государственного комитета по статистике, министерств финансов, экономики и промышленности, занятости и трудовых отношений, внутренних дел, Государственного налогового комитета, Государственного таможенного комитета, Генеральной прокуратуры, Верховного суда Республики Узбекистан, других министерств и ведомств;
бюллетеней и ежедневных сводок Центра по вопросам массовых коммуникаций Агентства информации и массовых коммуникаций при Администрации Президента Республики Узбекистан;
обзоров зарубежной прессы и аналитических докладов научно-исследовательских институтов в социально-экономической сфере, в том числе Института прогнозирования и макроэкономических исследований при Министерстве экономики и промышленности, Института бюджетно-налоговых исследований при Министерстве финансов Республики Узбекистан.
11. Министерству инвестиций и внешней торговли, Министерству финансов, Министерству экономики и промышленности Республики Узбекистан по обоснованным расчетам Центра «Ижтимоий фикр» при формировании Инвестиционной программы Республики Узбекистан на 2020 и последующие годы предусматривать в установленном порядке включение в них проектов по ремонтно-восстановительным работам зданий Центра и создаваемой Ассоциации социологов Узбекистана и их оснащению техническими средствами обучения.
12. Указать на персональную ответственность:
и.о. председателя Национальной телерадиокомпании Узбекистана Хаджаева А.Д. и генерального директора Национального информационного агентства Узбекистана Кучимова А.К. – за регулярное освещение в средствах массовой информации, печатных изданиях и на центральных государственных телеканалах результатов социологических опросов;
руководителей министерств, ведомств, других государственных органов, Совета Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятов областей и г. Ташкента – за оказание всестороннего и полного содействия Центру «Ижтимоий фикр» в эффективной реализации его задач.
13. Признать утратившим силу пункт 2.1 Указа Президента Республики Узбекистан от 25 июня 1997 года № УП–1791 «Об улучшении правового воспитания, повышении уровня правовой культуры населения, совершенствовании системы подготовки кадров правоведов, улучшении работы по изучению общественного мнения».
14. Министерству юстиции Республики Узбекистан:
в месячный срок осуществить перерегистрацию Центра «Ижтимоий фикр» с учетом его переименования и определения приоритетных задач в соответствии с настоящим Указом;
осуществить в установленном порядке государственную регистрацию создаваемой Ассоциации социологов Узбекистана, оказать ей всестороннее содействие в формировании уставных органов;
в двухмесячный срок внести предложения по изменениям и дополнениям в законодательство, вытекающим из настоящего Указа.
15. Контроль за исполнением настоящего Указа возложить на Премьер-министра Республики Узбекистан Арипова А.Н. и советника Президента Республики Узбекистан Касимова Р.С.