Сайловчиларнинг ягона электрон рўйхатини шакллантириш тартиби қонун билан белгиланади
Мамлакатимизда мустақилликнинг илк йилларидан бошлаб давлат бошқарувида, хусусан Президент лавозими, Олий Мажлис ҳамда маҳаллий вакиллик органларини демократик сайловлар асосида шакллантириш масаласига алоҳида эътибор қаратилди.
Мазкур жараён миллий тажриба ва халқаро андозалар асосида ислоҳотларнинг бориши, жамиятда сиёсий-ҳуқуқий онгнинг ўсишига мос тарзда босқичма-босқич ривожланиб, юксалиб бормоқда. Хусусан, Президентимиз Шавкат Мирзиёевнинг 2017 йил 22 декабрда Олий Мажлисга йўллаган илк Мурожаатномасида Ўзбекистон Республикасининг Сайлов кодексини ишлаб чиқиш ва қабул қилиш масаласи кун тартибига қўйилган эди.
Ўтган давр ичида Олий Мажлис Қонунчилик палатаси депутатлари, Марказий сайлов комиссияси, Давлат бошқаруви академияси вакиллари ҳамда бошқа мутахассис ва экспертлар, шунингдек жамоатчилик вакиллари иштирокида Ўзбекистон Республикасининг Сайлов кодекси лойиҳаси ишлаб чиқилди ва Олий Мажлис Қонунчилик палатасининг 18 февраль куни бўлиб ўтган мажлисида қабул қилинди.
Сайлов кодекси 5 та амалдаги қонунларни ўзида мужассам этган. Бу эса уни амалиётда қўллашда, фуқароларимиз учун сайловга оид қоидаларни тўлиқ ўзлаштиришда қулайлик туғдиради ҳамда қонунчиликдаги ортиқча такрорланишларнинг олдини олади.
Таъкидлаш лозимки, Кодекс фақатгина соҳадаги қонунларни ўзаро жамлаш билан чекланмайди. Унда демократик тамойилларни ўз ичига олган қатор янгиликлар киритилди. Мисол учун:
- Қонунчилик палатасида депутатлик ўринлари учун Ўзбекистон Экологик ҳаракати вакилларига квота ажратиш институти чиқариб ташланди;
- Ўзбекистон Республикаси сайловчиларнинг ягона электрон рўйхатини шакллантириш тартиби қонун билан белгиланди;
- муддатидан илгари овоз бериш ва сайлов куни овоз бериш учун ягона сайлов бюллетенини жорий этиш мақсадида “сайлов варақаси” тушунчаси чиқариб ташланди;
- сиёсий партиялар томонидан имзо йиғиш жараёнида сайловчиларнинг бир ёки бир нечта номзодларни ёхуд партияларни қўллаб-қувватлаб имзо қўйиши мумкинлиги белгиланди;
- илгари Марказий сайлов комиссияси қарори билан тасдиқланган Олий Мажлис Сенати аъзоларини сайлаш тартиби тўғрисидаги низомни бекор қилиб, бу масалани қонун даражасида белгиланди;
- ижтимоий хавфи катта бўлмаган ва унча оғир бўлмаган жиноятларни содир этган шахсларнинг сайловда иштирок этишини чекловчи нормалар чиқариб ташланди;
- ташвиқот ишларини бошлашда барча номзодлар учун ягона муддат, яъни – уларни рўйхатга олиш учун белгиланган охирги куннинг эртасидан эътиборан бошланиши кўрсатилди.
Бу каби янги демократик нормаларни Кодексда яна кўплаб санаб ўтиш мумкин.
Шуни алоҳида таъкидлаш лозимки, Кодекс кенг жамоатчилик ўртасида бешта йўналишда муҳокама ва экспертизадан ўтказилди.
Хусусан, Интернет муҳокамаси, яъни ижтимоий тармоқларда жамоатчилик томонидан қилинган муҳокама; фуқаролик жамияти институтлари томонидан жамоатчилик экспертизаси; илмий экспертиза; бевосита амалиётчиларнинг фикр-мулоҳазалари ҳамда халқаро ташкилотлар томонидан ўтказилган экспертизалар шулар жумласидандир.
Бугун Олий Мажлис Қонунчилик палатасида Сайлов Кодексининг мазмун-моҳиятига бағишланган тадбир бўлиб ўтди.
Унда Олий Мажлис Қонунчилик палатасидаги барча сиёсий партиялар фракциялари ва депутатлик гуруҳи аъзолари, Марказий сайлов комиссияси, илмий муассасалар вакиллари, нодавлат нотижорат ташкилотлар, босма ва электрон оммавий ахборот воситалари ҳамда фуқаролик жамиятининг бошқа институтлари ходимлари иштирок этди.
Муҳокамалар жараёнида тадбир иштирокчилари кодекс устида тизимли ишлар олиб борилганини таъкидлаб, айниқса жамоатчилик мухокамалари давомида берилган таклиф ва тавсияларни депутатлар томонидан инобатга олинганини алоҳида эътироф этишди.
Жумладан, ҳужжатда сайлов жараёнида маҳаллий ижроия ҳокимларининг иштирокини янада қисқартиришга қаратилган нормалар киритилгани, сиёсий партиялар томонидан сайловларда ўзининг ваколатли вакилини тайинлашда янада қулай шароитлар яратилгани, унда ишлатилган термин ва атамалар бирхиллаштирилгани, Кодексдаги ҳаволаки нормалар чиқариб ташлангани иштирокчилар эътиборида бўлди.
Тадбир давомида жамоатчилик вакиллари, журналистлар ўзларини қизиқтирган саволларга жавоб олишди ҳамда улар Кодексни амалиётда қўллашда келиб чиқиши мумкин бўлган айрим масалаларни олдиндан ҳал этиш бўйича таклифлар берди. Хусусан, мазкур Кодекснинг қабул қилиниши билан бошқа қонунларга ҳам ўзгартиришлар киритиш лозимлигини жамоатчилик вакиллари таъкидлаб ўтишди.
Келиб тушган таклифлар асосида ташаббускор ишчи гуруҳи аъзолари, Олий Мажлис Қонунчилик палатасининг бошқа депутатлари ўз олдиларига Кодексни амалиётга татбиқ этишга оид чора-тадбирлар режасини ишлаб чиқишни режалаштириб олди.

Законодательно регламентируется порядок функционирования Единого электронного списка избирателей
С первых лет независимости в нашей стране было уделено особое внимание формированию сферы государственного управления в частности должности Президента, Олий Мажлиса а также местных представительских органов на основе демократических выборов.
В нашей стране этот процесс развивался поэтапно в соответствии с национальным опытом, международными стандартами, а также ростом политического и правового сознания в обществе. Несмотря на это он всё более совершенствуется.
22 декабря 2017 года в своём первом Послании Олий Мажлису Президентом Республики Узбекистан Ш.Мирзиёевым на повестку дня была поставлена задача разработать и принять Избирательный кодекс.
За прошедший период депутатами Законодательной палаты Олий Мажлиса, представителями Центральной избирательной комиссии, академии Государственного управления, других специалистов и экспертов а также с участием представителей институтов гражданского общества был разработан проект Избирательного кодекса Республики Узбекистан.
Избирательный кодекс предусматривается взаимное объединение 5 действующих законов. Это создаст условия нашим гражданам для полного усвоения избирательных норм при практическом его применении и позволит не дублировать нормы.
Следует отметить, что Кодекс не ограничивается только объединением законов в данной сфере, а предусматривает также ряд новых демократических положений. Например:
– исключается институт квотирования депутатских мест
в Законодательной палате для представителей Экологического движения;
– законодательно регламентируется порядок функционирования Единого электронного списка избирателей Республики Узбекистан;
– исключается понятие «избирательный лист» посредством внедрения единого документа – избирательного бюллетеня, как для досрочного голосования, так и голосования в день выборов;
– предоставляется возможность проставления подписи избирателя
в поддержку нескольких кандидатов либо партий в ходе сбора подписей политическими партиями;
– на законодательном уровне определяется порядок избрания членов Сената, с отменой Положения о порядке избрания членов Сената Олий Мажлиса, ранее утвержденного постановлением ЦИК;
– исключается ограничение по участию в выборах лиц, содержащихся
в местах лишения свободы за совершенные преступления,
не представляющие большой общественной опасности и менее тяжкие преступления;
– определение единого дня начала предвыборной агитации кандидатов – день, следующий за последним днем, установленным для их регистрации.
В Кодексе можно насчитать ещё множество подобных новых демократических норм.
Следует особо отметить, что были организованы общественные обсуждения и экспертизы проекта Кодекса 5 видов.
В частности обсуждение среди общественности в сети Интернет, общественная экспертиза со стороны экспертов институтов гражданского общества, научная экспертиза, обсуждение среди практиков, т.е. специалистов избирательных комиссий и Кенгашей народных депутатов на местах, а также экспертиза со стороны международных организаций.
Сегодня в Законодательной палате Олий Мажлиса прошло очередное общественное обсуждение Избирательного кодекса.
В котором приняли участие члены всех фракций политических партий и депутатской группы в Законодательной палате Олий Мажлиса, представители Центральной избирательной комиссии, научных учреждений, негосударственных некоммерческих организаций, печатных и электронных средств массовой информации, а также представители других институтов гражданского общества.
В ходе обсуждений участниками мероприятия было отдельно отмечено о большой и кропотливой работе, проделанной по подготовке Кодекса. Особенно отмечено, что со стороны депутатов были приняты множество предложений и рекомендаций данных после проведения общественных обсуждений и экспертиз.
В частности в центре бурных обсуждений участников были введённые нормы направленные на ограничение участия в процессе выборов руководителей местной исполнительной власти (хокимов), создание более благоприятных условий политическим партиям при назначении своих полномочных представителей, исключение из Кодекса отсылочных норм.
В ходе мероприятия представители общественности и журналисты получили ответы на интересующие их вопросы. Кроме этого с их стороны были даны предложения по решению вопросов которые могут возникнуть при применении Кодекса на практике.
Например с их стороны было отмечено, что с принятием Кодекса нужно будет вносить изменения и в другие законы.
На основании полученных предложений членами инициативной рабочей группы, другими депутатами Законодательной палаты Олий Мажлиса запланировано разработать план мероприятий по практическому внедрению Кодекса. Кроме этого с их стороны была дана информация о подготовке проекта закона Республики Узбекистан по внесению изменений в некоторые законодательные акты Республики Узбекистан в связи с принятием Избирательного Кодекса.