Марказий Осиёда ҳамкорлик бўйича Ўзбекистон ташаббуслари умумминтақа манфаатларига хизмат қилади
Тошкентда 19 февраль куни “Марказий Осиёда ўзаро муштараклик: таҳдидлар ва янги имкониятлар” мавзусида халқаро конференция бошланди.
Давлатимиз раҳбари томонидан белгиланган Ўзбекистон Республикаси ташқи сиёсатининг асосий устувор йўналишларини амалга ошириш доирасида ўтказилаётган тадбир Ташқи ишлар вазирлиги ва БМТнинг Марказий Осиёда превентив дипломатия бўйича минтақавий маркази ҳамкорлигида ташкил этилди.
Тадбирда Афғонистон, АҚШ, Бельгия, Буюк Британия, Эрон, Германия, Грузия, Ҳиндистон, Исроил, Испания, Қозоғистон, Канада, Миср, Хитой, Корея, Кувайт, Озарбайжон, Қирғизистон, Латвия, Малайзия, Нидерландия, Покистон, Польша, Россия, Саудия Арабистони, Таиланд, Туркия, Венгрия, Украина, Ўзбекистон, Финляндия, Франция, Швеция, Япония давлатларидаги таҳлилий марказларнинг 100 дан зиёд вакиллари иштирок этмоқда.
Анжуманда Европа Иттифоқи, Америка давлатлари ташкилоти, Арктика маслаҳатлашув кенгаши минтақавий тузилмалари, шунингдек, Жаҳон банки, Жаҳон савдо ташкилоти, Европа инвестицион банки ва бошқа халқаро молия институтларидан қатнашчилар ташриф буюрган.
Ўзбекистон ички ва ташқи сиёсатида тинчликпарварлик, манфаатли ва ишонч руҳидаги шериклик тамойиллари устувор ҳисобланади. Шавкат Мирзиёев Президент лавозимига киришган илк кунларданоқ мамлакатимизда ўзаро манфаатларни ҳисобга олиш асосида хорижий давлатлар, энг аввало, қўшни мамлакатлар билан яқиндан ҳамкорлик қилишга алоҳида аҳамият қаратилишини қайд этганди.
Бу каби мақсадлар 2017-2021 йилларда Ўзбекистон Республикасини ривожлантиришнинг бешта устувор йўналиши бўйича Ҳаракатлар стратегиясида ўз ифодасини топгани мамлакатимизнинг очиқ, дўстона ва прагматик сиёсатдаги қатъий позицияга содиқлигига яна бир далилдир. Унда хавфсизлик, миллатлараро тотувлик ва диний бағрикенгликни таъминлаш, чуқур ўйланган, ўзаро манфаатли ва амалий руҳдаги ташқи сиёсий фаолият юритиш, аҳил қўшничилик муҳитини шакллантириш каби масалалар устувор йўналишлар сифатида белгиланган.
Ўтган қисқа вақтда минтақа давлатлари ўртасида ишонч даражаси сезиларли ошди. Қўшни мамлакатларга сафарлар, Қозоғистон, Қирғизистон, Туркманистон, Тожикистон ва Афғонистон Президентларининг мамлакатимизга ташрифлари натижасида минтақада савдо алоқалари фаоллашди, ҳудудлараро ҳамкорлик бўйича манфаатли ечимлар топилиб, транспорт коммуникациялари имкониятларини мувофиқлаштириш, Давлат чегараларини демаркация ва демилитация қилиш бўйича мулоқотлар фаоллашди.
Самарқандда 2017 йилнинг ноябрь ойида ўтказилган "Марказий Осиё: ягона тарих ва умумий келажак, барқарор ривожланиш ва тараққиёт йўлидаги ҳамкорлик" мавзусидаги юқори даражадаги халқаро анжуман натижасида 2018 йилнинг 22 июнь куни БМТ Бош Ассамблеясининг ялпи мажлисида "Марказий Осиё минтақасида тинчлик, барқарорлик ва изчил тараққиётни таъминлаш бўйича минтақавий ва халқаро ҳамкорликни мустаҳкамлаш" резолюцияси қабул қилинди. Бу Марказий Осиё давлатларининг хавфсизликни таъминлаш ва минтақавий ҳамкорликни мустаҳкамлашда якдил қарашларга эга эканини яна бир бор тасдиқлайди.
Марказий Осиё энергия ва минерал ресурсларга бой, маданий-гуманитар ва улкан инсон капиталига эга. Шу билан бирга, минтақа учун халқаро терроризм, экстремизм ва гиёҳванд моддалар савдоси таҳдиди мавжуд. Кўп йиллардан буён Афғонистонда давом этаётган можаролар давримизнинг мураккаб муаммоларидан бири бўлиб қолмоқда. Афғонистонда тинчликка эришиш эса Марказий Осиёда барқарор ривожланишни таъминлашнинг муҳим шартидир.
Шу маънода, бугун Ўзбекистон Афғонистон можаросини ҳал этишдаги халқаро саъй-ҳаракатларнинг сезиларли кучайганини мамнуният билан қайд этган ҳолда, яқин қўшни мамлакатни минтақавий савдо-иқтисодий инфратузилма лойиҳаларига жалб қилишга қаратилган интилишларни давом эттирмоқда.
Бугунги кунда Президент Шавкат Мирзиёевнинг Марказий Осиё давлатлари раҳбарларининг маслаҳатлашувларини доимий ўтказиш ташаббуси минтақадаги барча давлатлар ва халқаро ташкилотлар томонидан фаол қўллаб-қувватланмоқда.
Давлатимиз раҳбари Остонада ўтган ушбу форматдаги илк учрашувда сўзлаган нутқида энг долзарб халқаро ва минтақавий масалалар бўйича кенг фикр алмашиш, улар бўйича умумий позицияни келишиб олиш зарурлигини таклиф этди. "Марказий Осиёда хавфсизлик ва барқарорликни таъминлаш соҳасида самарали минтақавий ҳамкорликни кенгайтириш учун янги захира ва амалий механизмларни излаш керак", деб таъкидлаган эди давлатимиз раҳбари.
“Марказий Осиёда ўзаро муштараклик: таҳдидлар ва янги имкониятлар” мавзусида ўтаётган халқаро конференция шу борадаги долзарб масалаларни муҳокама қилиш, умумий ёндашувлар ишлаб чиқиш ва истиқболдаги вазифаларни белгилаб олишда муҳим аҳамият касб этади.
Президентимиз ташаббуси билан ташкил этилган мазкур конференция минтақа ва дунёнинг қатор давлатлари, халқаро ташкилотлар томонидан қўллаб-қувватланди.
Анжуман очилишида сўзга чиққан Ўзбекистон Республикаси ташқи ишлар вазири Абдулазиз Комилов, БМТ Бош котибининг махсус вакили, Марказий Осиёда превентив дипломатия бўйича минтақавий маркази раҳбари Наталья Герман сўнгги йилларда Марказий Осиё давлатлари раҳбарларининг сиёсий иродаси туфайли савдо-иқтисодий, ижтимоий-гуманитар, инвестициявий муносабатларда ижобий динамика кузатилаётганини, бу эса дунёдаги иқтисодий-ижтимоий ривожланишга бевосита таъсир кўрсатишини таъкидлади.
Қирғизистон Республикаси стратегик тадқиқотлар миллий институти директори Куваничбек Шадибеков Президент Шавкат Мирзиёевнинг ўзаро манфаатли келишувларни амалга ошириш ташаббуслари минтақа мамлакатлари ўртасидаги ишончни мустаҳкамлаб, халқларимиз турмуш даражасини ошириш ва хавфсизлигини таъминлашга хизмат қилаётганини таъкидлади.
Қозоғистон Республикаси Президенти ҳузуридаги Қозоғистон стратегик тадқиқотлар институти директори ўринбосари Санат Кушкумбаев тарихий, географик, иқтисодий, демографик жиҳатдан Марказий Осиё марказида жойлашган Ўзбекистон томони саъй-ҳаракатлари сабаб чегара, савдо, энергетика, сув ресурслари бўйича фаол мулоқотлар олиб борилаётганини қайд этди.
Тожикистон Республикаси Президенти ҳузуридаги Стратегик тадқиқотлар маркази директори ўринбосари Парвиз Муҳаммадзода Президент Шавкат Мирзиёев ташаббуси билан ўтказилаётган ушбу халқаро конференция ўта долзарб масалаларга қаратилгани ва ўз вақтида илгари сурилганини таъкидлади.
Туркманистон Молия ва иқтисодиёт вазирлиги вакили Искандер Оразов конференция кўп томонлама фикр алмашиш, ўзаро мувофиқ ёндашувлар ишлаб чиқиш ва минтақавий ҳамкорликни янада мустаҳкамлаш учун қулай имконият эканини билдирди. Тадбирнинг минтақавий ҳамкорликни мустаҳкамлаш борасидаги аҳамиятини юқори баҳолади.
Афғонистон Ислом Республикаси Президентининг Марказий Осиё бўйича махсус вакили офиси мутахассиси Фавзия Арал Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг Марказий Осиё ва Афғонистон ўртасидаги дипломатик муносабатларни фаоллаштириш, Афғонистонда тинчлик ўрнатиш ва иқтисодий ривожланишга эришиш борасидаги интилишлари ўз натижаларини бераётганини қайд этди. Бугунги йирик анжуман ҳам томонларнинг барча йўналишлардаги ҳамкорлигини юқори босқичга олиб чиқишда яна бир муҳим қадам эканини таъкидлади.
Халқаро конференция шуъба мажлисларида давом этди. Уларда савдо, иқтисодиёт, транспорт-коммуникация, хавфсизлик, экология, энергетика, туризм соҳаларида алоқаларни мустаҳкамлаш масалалари муҳокама қилинди. Таълим, фан йўналишларидаги ҳамкорлик юзасидан фикр алмашилди, илгари сурилган долзарб ташаббуслар кенг муҳокама этилди.
Марказий Осиёда савдо-иқтисодий ҳамкорликни янада чуқурлаштириш минтақада эркин савдо тартибини самарали жорий этиш, божхона ва чегара тартиб-қоидаларини соддалаштиришга бевосита боғлиқ экани қайд этилди.
Анжуман иштирокчилари минтақа мамлакатларининг ишонч руҳидаги маслаҳатлашувларини ижобий баҳолаб, бу ишларни давом эттириш савдо, иқтисодиёт, транспорт, маданий-гуманитар ва бошқа соҳалардаги ҳамкорликни янада кенгайтиришга хизмат қилишини таъкидлади.
Орол фожиаси оқибатларини бартараф этишда ташаббускори Ўзбекистон томони бўлган БМТнинг Оролбўйи минтақаси учун Инсон хавфсизлиги бўйича кўп томонлама шериклик асосида Траст фонди имкониятларидан самарали фойдаланиш, Афғонистонда тинчлик ўрнатиш, ижтимоий-иқтисодий инфратузилмани тиклаш юзасидан фикр алмашилди.
Минтақа давлатларининг денгиз портларига ва халқаро бозорларга чиқиш имконини берадиган транспорт ва логистика тизимларини яратиш, мавжуд туристик имкониятлардан самарали фойдаланиш ҳисобига сайёҳлик соҳасининг иқтисодиётдаги улушини ошириб бориш масалаларига ҳам эътибор қаратилди.
Конференциянинг биринчи кунида “Савдо-иқтисодий соҳалардаги ҳамкорлик”, “Минтақавий хавфсизликни таъминлаш”, "Экология ва энергетика, сувдан оқилона фойдаланиш", "Туризм, маданий-гуманитар соҳалардаги муносабатлар" мавзуларида шуъба мажлислари ўтказилди. Мамлакатимиз ва хорижлик олимлар, нуфузли экспертларнинг таҳлилий маърузалари тингланди ва муҳокама қилинди.

Инициативы Узбекистана по сотрудничеству в Центральной Азии будут служить общерегиональным интересам
19 февраля в Ташкенте стартовала международная конференция на тему “Взаимосвязанность в Центральной Азии: вызовы и новые возможности”.
Мероприятие, проводимое в рамках реализации обозначенных главой нашего государства основных приоритетных направлений внешней политики Республики Узбекистан, организовано при сотрудничестве Министерства иностранных дел и Регионального центра ООН по превентивной дипломатии для Центральной Азии.
В нем участвуют свыше 100 представителей аналитических центров Афганистана, США, Бельгии, Великобритании, Ирана, Германии, Грузии, Индии, Израиля, Испании, Казахстана, Канады, Египта, Китая, Кореи, Кувейта, Азербайджана, Кыргызстана, Латвии, Малайзии, Нидерландов, Пакистана, Польши, России, Саудовской Аравии, Таиланда, Турции, Венгрии, Украины, Узбекистана, Финляндии, Франции, Швеции, Японии.
На конференцию также прибыли участники организаций государств Европейского Союза и Америки, региональных структур Арктического консультативного совета, а также Всемирного банка, Всемирной торговой организации, Европейского инвестиционного банка и других международных финансовых институтов.
Во внутренней и внешней политике Узбекистана превалируют принципы миролюбия и взаимовыгодного партнерства. С первых же дней вступления Шавкатом Мирзиёевым в должность Президента Республики Узбекистан отмечалось, что в нашей стране особое внимание будет уделено тесному сотрудничеству с зарубежными государствами, прежде всего с соседними странами, с учетом взаимных интересов.
Эти цели нашли свое отражение в Стратегии действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан в 2017-2021 годах, что является еще одним подтверждением приверженности нашей страны твердой позиции в открытой, дружественной и прагматической политике. В ней в качестве приоритетных задач определены обеспечение безопасности, межнационального согласия и религиозной толерантности, осуществление глубоко продуманной, взаимовыгодной внешнеполитической деятельности, формирование атмосферы добрососедства.
За прошедшее короткое время ощутимо вырос уровень доверия между государствами региона. В ходе визитов в соседние страны, а также визитов Президентов Казахстана, Кыргызстана, Туркменистана, Таджикистана и Афганистана в нашу страну в регионе укрепились торговые связи, найдены выгодные решения по межрегиональному сотрудничеству, активизировался диалог по координации возможностей транспортных коммуникаций, демаркации и делимитации государственных границ.
Благодаря состоявшейся в ноябре 2017 года в Самарканде международной конференции высокого уровня "Центральная Азия: одно прошлое и общее будущее, сотрудничество ради устойчивого развития и взаимного процветания" 22 июня 2018 года на пленарной сессии Генеральной Ассамблеи ООН была принята резолюция "Укрепление регионального и международного сотрудничества по обеспечению мира, стабильности и устойчивого развития в Центральноазиатском регионе". Это еще раз подтверждает тот факт, что центральноазиатские государства сходятся во мнении касательно обеспечения безопасности и укрепления регионального сотрудничества.
Центральная Азия богата энергетическими и минеральными ресурсами, располагает огромным культурно-гуманитарным и человеческим капиталом. Вместе с тем для региона существуют угрозы международного терроризма, экстремизма и незаконного оборота наркотических средств. Продолжающийся на протяжении многих лет Афганский конфликт остается одной из насущных проблем нашей эпохи. А достижение утверждения мира в Афганистане является важным условием обеспечения устойчивого развития в Центральной Азии.
В этом смысле, отмечая с глубоким удовлетворением ощутимое усиление международного взаимодействия на пути разрешения Афганского конфликта, Узбекистан продолжает усилия, нацеленные на привлечение соседней страны к проектам региональной торгово-экономической инфраструктуры.
Инициатива Президента Шавката Мирзиёева о регулярном проведении консультативных встреч глав центральноазиатских государств активно поддерживается всеми государствами региона и международными организациями.
В своем выступлении на состоявшейся в Астане первой встрече подобного формата глава нашего государства отметил необходимость широкого обмена мнениями по наиболее актуальным вопросам международной и региональной повестки, определение по ним общей позиции. Необходимо искать новые резервы и действенные механизмы расширения эффективного регионального сотрудничества в сфере обеспечения безопасности и стабильности в Центральной Азии, отметил глава нашего государства.
Проходящая международная конференция на тему “Взаимосвязанность в Центральной Азии: вызовы и новые возможности” имеет важное значение в обсуждении актуальных вопросов в данном направлении, разработке общих подходов и определении задач на перспективу.
Организованная по инициативе Президента данная конференция была поддержана рядом государств региона и мира, международными организациями.
Выступившие на открытии конференции министр иностранных дел Республики Узбекистан Абдулазиз Камилов, специальный представитель Генерального секретаря ООН, руководитель Регионального центра ООН по превентивной дипломатии для Центральной Азии Наталья Герман отметили, что благодаря твердой политической воле глав центральноазиатских государств в последнее время наблюдается положительная динамика в торгово-экономических, социально-гуманитарных, инвестиционных отношениях, что оказывает прямое воздействие на социально-экономический прогресс во всем мире.
Директор национального института стратегических исследований Кыргызской Республики Куванычбек Шадыбеков отметил, что реализация инициатив Президента Шавката Мирзиёева о реализации взаимовыгодных соглашений укрепляет доверие между странами региона, способствует повышению уровня жизни и обеспечению безопасности наших народов.
Заместитель директора Казахстанского института стратегических исследований при Президенте Республики Казахстан Санат Кушкумбаев подчеркнул, что благодаря усилиям Узбекистана, расположенного в самом сердце Центральной Азии, проводится активный диалог по вопросам границы, торговли, энергетики, водных ресурсов.
Заместитель директора Центра стратегических исследований при Президенте Республики Таджикистан Парвиз Мухаммадзода отметил, что проводимая по инициативе Президента Шавката Мирзиёева данная международная конференция направлена на решение актуальных вопросов и проводится очень своевременно.
Представитель Министерства финансов и экономики Туркменистана Искандер Оразов подчеркнул, что конференция является удобной возможностью для многостороннего обмена мнениями, разработки взаимосогласованных подходов и дальнейшего укрепления регионального сотрудничества. Высоко оценено ее значение в укреплении регионального сотрудничества.
Специалист офиса специального представителя Президента Исламской Республики Афганистан по странам Центральной Азии Фавзия Арал отметила, что устремления Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева по активизации дипломатических отношений между государствами Центральной Азии и Афганистаном, утверждению мира и достижению экономического процветания в этой стране дают ожидаемые результаты. Отмечалось, что нынешняя крупная конференция является еще одним важным шагом на пути поднятия сотрудничества сторон во всех направлениях на новый уровень.
Международная конференция продолжилась в форме секционных заседаний. На них обсуждались вопросы укрепления связей в сферах торговли, экономики, транспорта, коммуникаций, безопасности, экологии, энергетики, туризма. Состоялся обмен мнениями по поводу сотрудничества в сферах образования и науки, широко обсуждались выдвинутые актуальные инициативы.
Подчеркивалось, что дальнейшее углубление торгово-экономического сотрудничества в Центральной Азии непосредственно связано с эффективным внедрением свободного торгового порядка в регионе, упрощением таможенных и пограничных процедур.
Участники конференции дали положительную оценку консультациям стран региона, которые прошли в доверительной обстановке, и отметили, что продолжение работ в данном направлении будет служить дальнейшему расширению сотрудничества в области торговли, экономики, транспорта, культурно-гуманитарной и других.
Состоялся обмен мнениями по поводу эффективного использования возможностей Многопартнерского трастового фонда ООН по человеческой безопасности для региона Приаралья, инициатором которого в смягчении последствий Аральской трагедии выступил Узбекистан, утверждения мира, восстановления социально-экономической инфраструктуры в Афганистане.
Особое внимание уделяется вопросам создания транспортно-логистических систем, обеспечивающих выход государств региона к речным портам и международным рынкам, повышения доли туристической сферы в экономике за счет эффективного использования имеющихся туристических возможностей.
В первый день конференции состоялись секционные заседания на темы “Торгово-экономическое сотрудничество”, “Обеспечение региональной безопасности”, "Экология и энергетика, рациональное использование воды", "Туризм, культурно-гуманитарные связи". Заслушаны и обсуждены аналитические доклады отечественных и зарубежных ученых, экспертов.