Қатардаги вазирликлараро маслаҳатлашувлар тўғрисида
2019 йилнинг 17-18 февраль кунлари Доха шаҳрида Ўзбекистон-Қатар муносабатларининг шартнома-ҳуқуқий базасини кенгайтириш ва унинг инвентаризацияси бўйича икки давлат ташқи ишлар вазирликлари ўртасидаги маслаҳатлашувлар бўлиб ўтди.
Қатар Давлатининг делегациясига ТИВнинг Осиё мамлакатлари билан ҳамкорлик департаменти директори Холид ал-Ҳамар бошчилик қилди.
Музокаралар чоғида турли жабҳалардаги икки томонлама ҳамкорлик ҳуқуқий асосларининг ҳозирги ҳолати ва уни кенгайтириш истиқболлари муҳокама қилинди, Қатар билан ҳамкорликни ривожлантириш бўйича “йўл харитаси” бандларини амалга оширишнинг бориши ҳамда жорий йилда ўтказиладиган учрашувлар ва тадбирлар тўғрисида маълумот алмашилди.
Маслаҳатлашувлар доирасида Қатар вазирлик ва идоралари экспертлари билан алоҳида музокаралар ўтказилиб, инвестиция, транспорт, солиқ, божхона, қишлоқ хўжалиги ва маданият соҳаларидаги келишувларнинг лойиҳалари муҳокама қилинди.
Хусусан, авиаташувлар ва ўсимликлар карантини соҳасидаги ҳамкорлик тўғрисидаги битимларнинг лойиҳалари келишиб олинди.
Делегациялар, шунингдек, инвестицияларни ўзаро ҳимоя қилиш ва рағбатлантириш ҳамда икки ёқлама солиққа тортишни бартараф этиш тўғрисидаги ҳукуматлараро битимларнинг лойиҳаларини мувофиқлаштириш ва имзолашга тайёрлаш борасида ҳам келишиб олдилар.

Inter-MFA consultations in Qatar
On February 17-18, Doha hosted inter-MFA consultations on expansion of the legal base of Uzbekistan – Qatar relations and its inventory, the Ministry of Foreign Affairs of Uzbekistan reports.
The delegation of the State of Qatar was headed by the Director of Asian Affairs Department of the Ministry of Foreign Affairs of Qatar Khalid Ibrahim Abdulrahman Al-Hamar.
The parties discussed the current state of legal framework for bilateral cooperation in various fields and prospects for its expansion, exchanged information on implementation of the roadmap for developing cooperation with Qatar, including on the upcoming contacts and events for 2019.
Negotiations were also held with experts of a number of ministries and agencies of Qatar. Draft agreements in investment, transport, tax, customs, agricultural and cultural fields were discussed.
In particular, the parties agreed on draft agreements on air traffic and cooperation in the field of plant quarantine.
The delegations also agreed to develop and sign draft intergovernmental agreements on mutual protection and promotion of investments and on double taxation avoidance.