Қатардаги вазирликлараро маслаҳатлашувлар тўғрисида
2019 йилнинг 17-18 февраль кунлари Доха шаҳрида Ўзбекистон-Қатар муносабатларининг шартнома-ҳуқуқий базасини кенгайтириш ва унинг инвентаризацияси бўйича икки давлат ташқи ишлар вазирликлари ўртасидаги маслаҳатлашувлар бўлиб ўтди.
Қатар Давлатининг делегациясига ТИВнинг Осиё мамлакатлари билан ҳамкорлик департаменти директори Холид ал-Ҳамар бошчилик қилди.
Музокаралар чоғида турли жабҳалардаги икки томонлама ҳамкорлик ҳуқуқий асосларининг ҳозирги ҳолати ва уни кенгайтириш истиқболлари муҳокама қилинди, Қатар билан ҳамкорликни ривожлантириш бўйича “йўл харитаси” бандларини амалга оширишнинг бориши ҳамда жорий йилда ўтказиладиган учрашувлар ва тадбирлар тўғрисида маълумот алмашилди.
Маслаҳатлашувлар доирасида Қатар вазирлик ва идоралари экспертлари билан алоҳида музокаралар ўтказилиб, инвестиция, транспорт, солиқ, божхона, қишлоқ хўжалиги ва маданият соҳаларидаги келишувларнинг лойиҳалари муҳокама қилинди.
Хусусан, авиаташувлар ва ўсимликлар карантини соҳасидаги ҳамкорлик тўғрисидаги битимларнинг лойиҳалари келишиб олинди.
Делегациялар, шунингдек, инвестицияларни ўзаро ҳимоя қилиш ва рағбатлантириш ҳамда икки ёқлама солиққа тортишни бартараф этиш тўғрисидаги ҳукуматлараро битимларнинг лойиҳаларини мувофиқлаштириш ва имзолашга тайёрлаш борасида ҳам келишиб олдилар.

Межмидовские консультации в Катаре
17-18 февраля 2019 года в г.Дохе состоялись межмидовские консультации по расширению договорно-правовой базы узбекско-катарских отношений и ее инвентаризации.
Делегацию Государства Катар возглавил директор Департамента по сотрудничеству со странами Азии МИД Катара Халид Ал-Хамар.
Стороны обсудили нынешнее состояние правовой основы двустороннего сотрудничества в различных сферах и перспективы ее расширения, обменялись информацией о ходе реализации пунктов «дорожной карты» по развитию сотрудничества с Катаром, в том числе о предстоящих на этот год контактах и мероприятиях.
В рамках консультаций также состоялись отдельные переговоры с экспертами ряда министерств и ведомств Катара, на которых были обсуждены проекты соглашений в инвестиционной, транспортной, налоговой, таможенной, сельскохозяйственной и культурной сферах.
В частности, стороны согласовали проекты договоров о воздушном сообщении и сотрудничестве в области карантина растений.
Делегации также договорились согласовать и подготовить к подписанию проекты межправительственных соглашений о взаимной защите и поощрении инвестиций и об избежании двойного налогообложения.