Халқаро ҳамкорлик ривожланмоқда
Ўзбекистон Республикаси Ички ишлар вазирлиги Ёнғин хавфсизлиги институтида Германия халқаро ҳамкорлик жамиятининг (GIZ) Ўзбекистондаги ваколатхонаси раҳбари Йорг Пуделька билан учрашув бўлиб ўтди.
Учрашувда сўнгги йилларда Ўзбекистон ва Германия ўртасидаги дўстона муносабат янги босқичга кўтарилгани таъкидланди. Германиядаги турдош олий таълим муассасалари ва илмий-тадқиқот институтлари билан ҳамкорлик ўрнатиш, кадрлар алмашиш борасида фикр алмашилди. Германия халқаро ҳамкорлик жамияти томонидан мамлакатимизда амалга оширилаётган лойиҳаларга ҳам эътибор қаратилди.
Ёнғин хавфсизлиги институти бошлиғи полковник Н.Норматов мамлакатимизда мазкур тизимда амалга оширилаётган ислоҳотлар, институт фаолияти, бу ерда таълим жараёни ва ўқитиш методикаси ҳақида сўзлаб берди.
Мамлакатимизда ёнғин хавфсизлигини таъминлаш, аҳолини турли бахтсиз ҳодисалардан муҳофаза қилишга алоҳида эътибор қаратилмоқда.
Президентимизнинг 2017 йил 23 майдаги “Ички ишлар органлари ёнғин хавфсизлиги бўлинмалари фаолиятини тубдан такомиллаштириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги қарори ёнғин хавфсизлиги соҳасида кадрлар тайёрлаш, қайта тайёрлаш ва малакасини ошириш тизимини такомиллаштиришда муҳим аҳамият касб этмоқда.
Мазкур ҳужжат асосида институт ўқитувчилари малакасини ошириш, ўқув жараёнига илғор педагогик технологияларни жорий этиш, халқаро ҳамкорликни янада кенгайтириш каби масалаларга устувор аҳамият қаратилган.
Йорг Пуделька Германияда ёнғин хавфсизлиги соҳасидаги тажрибалар ҳақида маълумот берди. Ўзбекистонда кейинги йилларда ёнғин хавфсизлиги хизмати тизими фаолиятини такомиллаштириш борасида амалга оширилаётган ишлар юксак халқаро эътирофга сазовор бўлаётганини таъкидлади.
Мулоқот сўнггида Германиядаги ёнғин хавфсизлиги тизимидаги таълим муассасалари, илмий-тадқиқот институтлари билан яқин ҳамкорлик қилишга келишиб олинди.

Развивается международное сотрудничество
В Институте пожарной безопасности Министерства внутренних дел Республики Узбекистан прошла встреча с руководителем представительства Германского общества по международному сотрудничеству (GIZ) в Узбекистане Йоргом Пуделька.
На встрече отмечалось, что за последние годы дружественные отношения между Узбекистаном и Германией поднялись на новый уровень. Состоялся обмен мнениями об установлении сотрудничества со смежными высшими учебными заведениями и научно-исследовательскими институтами Германии. Также было уделено внимание проектам, осуществляемым в нашей стране Германским обществом по международному сотрудничеству.
Начальник Института пожарной безопасности полковник Н.Норматов рассказал об осуществляемых в нашей стране реформах в этой системе, о деятельности института, процессе и методике обучения.
В нашей стране особое внимание уделяется обеспечению пожарной безопасности, защите населения от различных несчастных случаев.
Постановление Президента страны "О мерах по коренному совершенствованию деятельности подразделений пожарной безопасности органов внутренних дел" от 23 мая 2017 года имеет важное значение в совершенствовании системы подготовки, переподготовки и повышения квалификации кадров в сфере пожарной безопасности.
На основе данного документа приоритетное внимание обращено на повышение квалификации преподавателей института, внедрение в учебный процесс передовых педагогических технологий, дальнейшее расширение международного сотрудничества.
Йорг Пуделька предоставил сведения об опыте Германии в сфере пожарной безопасности. Он отметил, что осуществляемая в Узбекистане в последние годы работа по совершенствованию деятельности службы пожарной безопасности, заслужила международное признание.
В завершение встречи достигнута договоренность о более тесном сотрудничестве с образовательными учреждениями, научно-исследовательскими институтами системы пожарной безопасности Германии.