“Адлия ахбороти”да янги қонун ҳужжатлари муҳокама этилди
Ўзбекистон Республикаси Адлия вазирлиги ҳузуридаги Ахборот-таҳлил мультимедиа марказида қонун ҳужжатларининг жамиятимиз ҳаётидаги аҳамиятини аҳолига етказиш бўйича “Адлия ахбороти” туркумида брифинг ташкил этилди.
Унда Адлия вазирлиги ҳузуридаги Давлат хизматлари агентлиги мутахассислари Президентимизнинг 2019 йил 5 февралдаги “Жаҳон банки ва Халқаро молия корпорациясининг “Бизнес юритиш” йиллик ҳисоботида Ўзбекистон Республикасининг рейтингини яхшилашга доир қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида”ги қарори мазмун-моҳияти хусусида маълумот берди.
Маълумки, охирги 5 йил давомида кўрилган чора-тадбирлар натижасида Жаҳон банки ва Халқаро молия корпорациясининг “Бизнес юритиш” рейтингида Ўзбекистон жаҳоннинг 190 та мамлакати орасида 146-ўриндан 76-ўринга кўтарилди. Тадбиркорлик фаолиятини амалга ошириш соҳасида норматив-ҳуқуқий ҳужжатлар базасини ва тартибга солиш жараёнларини такомиллаштириш, қулай бизнес муҳитини ва халқаро майдонда мамлакатнинг ижобий нуфузини шакллантиришга қаратилган чора-тадбирлар кўрилди.
– Бироқ бу борадаги ишлар самарадорлигини яхшилаш мақсадида соҳаларда ҳали яна кўплаб тизимли ишларни амалга ошириш зарур, – дейди Давлат хизматлари агентлиги бошқарма бошлиғи ўринбосари Адҳам Баротов. – Мазкур ҳужжатда қурилишга рухсатномалар олишда, мулкни рўйхатдан ўтказишда ва ташқи савдо операцияларини амалга оширишда тадбиркорлик субъектлари дуч келаётган ортиқча бюрократик тартиб-таомиллар ҳанузгача сақланиб қолаётгани қайд этилган. Бундан ташқари, “Бизнес юритиш” йиллик ҳисоботида мамлакатнинг рейтингини яхшилашга доир қўшимча чоралар кўриш мақсадида бир қатор вазифалар белгиланди. Жумладан, 2022 йилга келиб республиканинг 20-ўринга эришишини назарда тутувчи Жаҳон банки ва Халқаро молия корпорациясининг “Бизнес юритиш” йиллик ҳисоботида Ўзбекистон Республикаси рейтингини яхшилашнинг “Бизнес юритишни яхшилаш – 2022” мақсадли кўрсаткичлари тасдиқланди.
Мазкур ҳужжатга кўра, 2019 йил 1 мартдан бошлаб тадбиркорлик субъектларини давлат рўйхатидан ўтказишда банк ҳисоб рақамларини масофадан туриб очиши мумкин. Қурилиш органларига архитектура-шаҳарсозлик кенгашларининг лойиҳа-смета ҳужжатларини келишиш функциялари ушбу кенгашларда фақат тарихий ҳудудлар, шу жумладан, маданий мерос ёдгорликларини қўриқлаш ҳудудлари, шунингдек, давлат объектларининг лойиҳа-смета ҳужжатларини келишиш функцияларини сақлаб қолган ҳолда ўтказилади.
Тадбирда мутахассислар томонидан якунланаётган жорий ҳафта давомида қабул қилинган қонун ҳужжатларининг мазмун-моҳияти ҳақида фикр-мулоҳазалар билдирилди. Мавзу юзасидан журналистлар ўзларини қизиқтирган саволларга атрофлича жавоб олди.

Обсуждение новых законодательных документов
В Информационно-аналитическом мультимедийном центре Министерства юстиции Республики Узбекистан состоялся брифинг цикла "Новости юстиции", направленного на доведение до населения значения законодательных актов в жизни общества.
На брифинге специалисты Агентства государственных услуг Министерства юстиции рассказали о сути и значении постановления Президента "О дополнительных мерах по улучшению рейтинга Республики Узбекистан в ежегодном отчете Всемирного банка и Международной финансовой корпорации "Ведение бизнеса" от 5 февраля 2019 года.
Известно, что в результате предпринятых в последние 5 лет мероприятий в рейтинге Всемирного банка и Международной финансовой корпорации "Ведение бизнеса" среди 190 государств мира Узбекистан поднялся со 146 на 76 место. Проведена работа по совершенствованию нормативно-правовой базы и упорядочению процессов в сфере предпринимательской деятельности, формированию благоприятной бизнес-среды и повышению престижа республики на международной арене.
– Однако для повышения качества работы в этом направлении еще предстоит большая системная работа, - говорит заместитель начальника управления Агентства государственных услуг Адхам Баротов. – В документе отмечено, что субъекты предпринимательства все еще сталкиваются с проявлением бюрократизма при получении лицензии на строительство, регистрации собственности, проведении внешнеторговых операций. Также намечен ряд задач с целью реализации дополнительных мер по улучшению рейтинга страны в годовом отчете "Ведение бизнеса". Например, утверждены целевые показатели "Улучшение ведение бизнеса- 2022" по улучшению рейтинга Республики Узбекистан в ежегодном отчете Всемирного банка и Международной финансовой корпорации "Ведение бизнеса", предусматривающие занятие республикой в 2022 году 20-го места в этом рейтинге.
В соответствии с этим документом с 1 марта 2019 года при государственной регистрации субъектов предпринимательства открытие банковских расчетных счетов можно будет проводить дистанционно.
Функции архитектурно-строительных советов по согласованию проектно-сметной документации передаются строительным органам при сохранении за этими советами функций согласования только проектно-сметной документации по историческим территориям, в том числе территориям охраняемых памятников материальной культуры, а также государственным объектам.
На мероприятии специалисты говорили о сути и значении принятых на этой неделе законодательных документов. Журналисты получили ответы на касающиеся темы вопросы.