Ўзбекистон билан Европа Иттифоқи ўртасида кенгайтирилган шериклик ва ҳамкорлик тўғрисидаги битим бўйича ўтказилган музокараларнинг биринчи раунди тўғрисида
2019-02-08 | Сиёсат
2019 йилнинг 4-7 февраль кунлари Тошкент шаҳрида Ўзбекистон Республикаси билан Европа Иттифоқи ўртасида кенгайтирилган шериклик ва ҳамкорлик тўғрисидаги битим (КШҲБ) бўйича музокараларнинг биринчи раунди бўлиб ўтди.
Томонларнинг нуфузли делегацияларига Ўзбекистон Республикаси Ташқи ишлар вазири ўринбосари Дилшод Ахатов ва Европа ташқи фаолият хизматининг бошқарувчи директори ўринбосари Люк Девин бошчилик қилдилар.
Битим лойиҳаси тузилмаси бўйича бир хил тушунчага келинди ва учта гуруҳга бўлиниб, ҳужжат лойиҳасининг барча бўлимлари батафсил ва конструктив равишда муҳокама қилинди ва мумкин бўлган ўзаро мақбул қоидалар белгиланди.
Ўзаро келишувга кўра, Битим лойиҳасининг савдо қисми бўйича экспертлар учрашувлари Ўзбекистоннинг тегишли вазирликлари вакиллари иштирокида ҳафтанинг охирига қадар давом этади.
КШҲБ бўйича музокараларнинг иккинчи раундини Брюссель шаҳрида ўтказишга келишиб олинди.
Европа делегациясининг Тошкент шаҳрида бўлиши чоғида “Бош преференциялар тизими плюс” («БПТ+») мақомини олишга Ўзбекистон талабномасини тайёрлаш бўйича маслаҳатлашувлар, «БПТ+» мақомини олишнинг устунликлари билан таништириш мақсадида мамлакатимиз ишбилармон доиралари вакиллари учун брифинг ҳам бўлиб ўтди.

Tashkent hosts negotiations on Enhanced Partnership and Cooperation Agreement between Uzbekistan and the European Union
2019-02-08 | Politics
On February 4-7, Tashkent hosted the first round of negotiations on Enhanced Partnership and Cooperation Agreement between the Republic of Uzbekistan and the European Union (EPCA).
Representative delegations of the parties were led by Deputy Minister of Foreign Affairs of the Republic of Uzbekistan Dilshod Akhatov and Deputy Managing Director of the European External Action Service Luc Devigne.
The parties came to a common understanding on the structure of the draft Agreement and, divided into three groups, discussed in detail and constructively all the sections of the draft document, identifying possible mutually acceptable provisions.
According to the Ministry of Foreign Affairs of Uzbekistan, meetings of experts on trade section of the draft Agreement with participation of representatives of relevant ministries of Uzbekistan will continue until the end of the week.